Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 آتش زدن پرچم بی احترامی به یک ملت است/منطقه ویژه اقتصادی ارومیه به بخش خصوصی واگذارمی‌شود/عوارض خروج زمینی از مرز باید یک سوم خروج هوایی باشد - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی:
مشکلات اقتصادی مهم ترین مشکلات محسوب می شوند چراکه درست نبودن وضعیت اقتصادی، آسیب های اجتماعی و آسیب های اجتماعی، آسیب های فرهنگی را در پی دارند. بسیاری از شهروندان طی تماس با نشریه جاده تجارت خواستار مصاحبه خبرنگار این نشریه با نمایندگان منتخبشان و پیگیری مطالباتشان از آن ها شدند که مهم ترین این مطالبات مربوط به بهبود وضعیت اقتصادی از ابعاد مختلف است. در همین جهت « سید هادی بهادری » نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر روزنامه جاده تجارت به سوالات خبرنگار تجارت پاسخ داد که در این گزارش مشروحی از این مصاحبه را خواهیم خواند.

مشکلات اقتصادی مهم ترین مشکلات محسوب می شوند چراکه درست نبودن وضعیت اقتصادی، آسیب های اجتماعی و آسیب های اجتماعی، آسیب های فرهنگی را در پی دارند. بسیاری از شهروندان طی تماس با نشریه جاده تجارت خواستار مصاحبه خبرنگار این نشریه با نمایندگان منتخبشان و پیگیری مطالباتشان از آن ها شدند که مهم ترین این مطالبات مربوط به بهبود وضعیت اقتصادی از ابعاد مختلف است. در همین جهت « سید هادی بهادری » نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر روزنامه جاده تجارت به سوالات خبرنگار تجارت پاسخ داد که در این گزارش مشروحی از این مصاحبه را خواهیم خواند.

با توجه به مرزی بودن آذربایجان غربی افزایش عوارض خروج از کشور باعث نارضایتی و بیکاری تعداد زیادی از مرزنشینان شده است، برای کاهش این عوارض چه اقداماتی انجام شده است؟

به طور کلی قیمت عوارض خروج از کشور ۲۲۰ هزار تومان است و این در حالی است که قاعدتا عوارض زمینی خروج از کشور باید یک سوم عوارض خروج از کشور به صورت هوایی باشد که در همین جهت طرح دو فوریتی با امضای ۵۰ نفر به صورت سیستماتیک به رئیس جمهور ارائه شده است و « اسحاق جهانگیری » معاون اول رئیس جمهور نیز وعده اصلاح قیمت عوارض خروج زمینی از کشور را داده است. البته گفتنی است بازار های رسمی از این وضعیت رضایت دارند چرا که با بسته شدن مسیرهای تردد غیر رسمی و کوله بری خرید و فروش در بازارهای رسمی رونق یافته است اما توجه داشته باشید که امرار معاش بیشتر مرزنشینان به واردات و صادرات چمدانی کالا وابسته است و این قیمت تعیین شده برای عوارض خروج از کشور منصفانه نیست و باید کاهش یابد که قطعا این اتفاق خواهد افتاد و با کاهش مقداری از قیمت این عوارض هم بازارچه های مرزی و هم بازارهای رسمی رونق پیدا خواهند کرد.

شرایط رکود بر بازار و صنایع استان حاکم است، مهم ترین طرح هایی که در مجلس برای رونق بخشی به بازار در دست اجرا است کدامند؟

دولت با اعطای اعتبارات و تسهیلات به بازارهای مختلف می تواند کمک کند در همین جهت نیز به بازار مسکن، اشتغال روستایی، اشتغال فراگیر و حمایت از تولید تسهیلات خوبی ارائه کرده است اما مشکل اصلی بازار مباحث روانی است و ریشه آن مباحث فرهنگی است بدین ترتیب که برخی ها عادت کرده اند اجناس را خریداری کرده و نگه داری کنند تا پس از افزایش قیمت ها آن اجناس را با قیمت گران تر به فروش برسانند.
خروج آمریکا از برجام چه تاثیری بر بازارهای ایران خواهد داشت؟

دلار و سکه هرروز در حال گران تر شدن است و تعدادی از عوامل داخلی و افرادی که نیتشان فلج کردن اقتصاد ایران است بر این مشکلات دامن می زنند و با دشمن همراهی می کنند. با خروج ترامپ از برجام تکلیف ایران مشخص شد اما اکنون نیز از ابهام خارج شده و دچار یاس و ناامیدی شده ایم. سیستم اقتصادی ما معلول فضای روانی جامعه است بدین ترتیب که حتی با اعلام ذخیره سازی ارز توسط دولت نیز باز هم مردم به دولت اعتماد نکرده و ارز خریداری کرده و نگه داری می کنند که این بی اعتمادی از دست اندازی های عوامل داخلی نشات می گیرد. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به خروج ترامپ از برجام پرچم آمریکا را به آتش کشیدند و پرچم هر کشوری نهاد تک تک مردم آن کشور است. توجه داشته باشید که دو سوم از مردم آمریکا مخالف ترامپ هستند و این حرکت نمایندگان بی احترامی به تک تک مردم آمریکا است چراکه پرچم هر کشوری محترم است.
مهم ترین مشکلات اقتصادی آذربایجان غربی چیست و مجمع نمایندگان چه برنامه هایی برای حل این مشکلات دارند؟

مشکلات اقتصادی استان ریشه در سیاستگذاری های مدیران داشته و مشکل اصلی ما سرمایه گذاری است که موجب اشتغال می شود. اشتغال دغدغه اصلی اقتصادی استان است و در همین جهت در حوزه صنعت باید اقدامات شاخصی صورت گیرد. ایجاد مناطق آزاد نیز از جمله بهترین راه ها برای حل مشکلات اقتصادی است که قبلا تنها ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سرو مطرح بود اما با پیگیری های بنده ارومیه نیز صاحب منطقه ویژه اقتصادی خواهد شد. با توجه به اینکه مجموعه های دولتی و شبه دولتی در راه اندازی مناطق ویژه اقتصادی موفق نبوده اند، منطقه ویژه اقتصادی ارومیه به بخش خصوصی واگذار خواهد شد که در تشریح آخرین وضعیت این منطقه باید بگویم که ۵۶ هکتار برای این منظور در نظر گرفته شده است و اسکلت اولیه منطقه ویژه اقتصادی ارومیه طرح ریزی شده است. در این منطقه ۷۰۰ واحد تولیدی احداث خواهد شد که موجب ایجاد ۴۰ هزار فرصت شغلی خواهد شد.

جاده های مواصلاتی آذربایجان غربی از وضعیت خوبی برخوردار نیستند؛ آیا اقدامی برای بهبود وضعیت موجود انجام شده است؟

استاندارد جاده های استان  افزایش یافته است و راه های استان و به ویژه راه های شهرستان ارومیه حد مطلوب رسیده است و مشکلی در این رابطه وجود ندارد. با توجه به تبدیل سرو به منطقه ویژه اقتصادی راه های مواصلاتی این منطقه ۴ بانده شده است و تاکنون ۱۰ میلیارد ریال به این منظور هزینه شده است.

در رابطه با اشتغال پایدار روستایی چه کارهایی انجام شده است؟
اعطای ۱ و نیم میلیارد دلار برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی تصمیم خوبی است اما نگرانی هایی نیز داریم چراکه ایجاد واحد تولیدی کوچک در هر روستا درواقع توزیع پول است و به دلیل نبود نیروی کار متخصص، ریسک محسوب می شود.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 121

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)