استاندار آذربایجان غربی در برنامه تلویزیونی پایش
استاندار آذربایجان غربی در رابطه با اقدامات انجام گرفته در استان برای کاهش نرخ بیکاری نیز گفت: با ایجاد بسترهای مناسب و رونق کشاورزی، استان آذربایجان غربی دومین استان کشور در کاهش نرخ بیکاری بوده است.

استاندار آذربایجان‌غربی و تعدادی از مسولان استانی در برنامه پایش شبکه یک سیما ضمن بیان مشکلات حاشیه نشینی، سکونتگاههای غیررسمی و بیکاری در آذربایجان غربی، اقدامات انجام گرفته برای رفع این مشکلات را تشریح نمود.

 

برنامه های دولت برای کاهش حاشیه نشینی

سعادت، سه شنبه شب با حضور  در برنامه زنده تلویزیونی پایش شبکه یک سیما با اشاره به معضل حاشیه نشینی در آذربایجان غربی گفت: حاشیه‌نشینی یکی از معضلات جدی شهرهای بزرگ آذربایجان‌غربی بویژه شهر ارومیه است که تبعات زیادی نیز دارد و امیدواریم برای بهبود این وضعیت تدابیر بهتری اندیشیده شود.

وی در رابطه با آمار مناطق حاشیه نشین موجود در استان اظهار داشت: در آذربایجان غربی ۱۴۰۰ هکتار شامل ۲۵ محله از مناطق حاشیه نشین مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفته است.

استاندار آذربایجان غربی افزود: ۳ هزار هکتار از مناطق حاشیه نشین با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت و شامل ۷۲ محله هنوز مطالعه نشده است که در تلاش هستیم کار مطالعاتی این مناطق را نیز آغاز کنیم.

سعادت با اشاره به  ارائه خدمات به مناطق حاشیه نشین اظهار کرد: جهت جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در استان آذربایجان غربی از اواخر سال ۹۳ اقدامات خوبی را آغاز کرده ایم.

وی افزود: در سکونتگاههای غیررسمی برنامه های توانمندسازی و ساماندهی از قبیل توسعه بهداشت و درمان، آموزش های فنی و حرفه ای، اجرای طرح های اجتماعی و ریشه کن کردن بیسوادی پیگیری می شود.

 

ردیف بودجه ویژه برای آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: تفاهم نامه ای با اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی نیز منعقد شده که دانش آموزان بی سواد و بازمانده از تحصیل را تحت پوشش قرار داده است.

سعادت گفت: با همکاری آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس، ۱۰۱ مدرسه در این مناطق ساخته شده که ۱۵۰ معلم در این مدارس مشغول به فعالیت و ارائه خدمات آموزشی هستند.

وی در خصوص الحاق بخش هایی از مناطق خارج از محدوده به داخل محدوده شهری نیز تصریح کرد: الحاق بخش هایی از مناطق سکونتگاههای غیر رسمی علیرغم محدودیت در طرح های جامع شهری به منظور ارائه خدمات در شورای برنامه ریزی استان تصویب شده و اکنون نیز چشم انتظار تصویب شورای عالی شهرسازی هستیم.

استاندار آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه آذربایجان غربی در شاخص های توسعه انسانی از جایگاه خوبی برخوردار نیست، لذا دولت برای بهبود شاخص ها و جبران عقب ماندگی ها ردیف اعتباری ویژه ای در بودجه امسال و برنامه ششم توسعه آورده که نیازمند مساعدت مجلس شورای اسلامی هستیم.

صدای سوت قطار در اردیبهشت ماه ۹۶

سعادت در این برنامه به پروژه راه آهن ارومیه – مراغه اشاره کرد و افزود: در سفر هیئت دولت به استان آذربایجان غربی و سفر اخیر رییس سازمان برنامه و بودجه به شهر ارومیه اعتبارات مربوط به پروژه راه آهن پیش بینی شد و مردم آذربایجان غربی به ویژه ارومیه در اردیبهشت سال ۹۶ شاهد بهره برداری از این پروژه خواهند بود.

وی به پروژه ورزشگاه ۱۵ هزار نفری شهید باکری ارومیه نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه جزء پروژه های قدیمی ارومیه است که به دلیل عدم تخصیص اعتبار به صورت نیمه تمام باقی مانده است.

استاندار آذربایجان غربی گفت: در سفر هیئت دولت به آذربایجان غربی مشکلات این پروژه نیز مورد بررسی قرار گرفت و تلاش داریم با راهکارهای مختلف و تامین اعتبارات لازم مشکلات این پروژه رفع و به مرحله بهره برداری برسد.

 

نقش گروه های تروریستی در حاشیه نشینی

سعادت به موضوع بیکاری در آذربایجان غربی هم اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی بعد از انقلاب با مشکلات مربوط به جنگ و درگیری با گروهک‌های مختلف ضد انقلاب مواجه بوده و با توجه به همین مسائل، فرصت های سرمایه گذاری را در گذشته از دست داده که وجود بیکاری و نبود زیرساخت های توسعه ماحصل همین عقب ماندگی ها است که در تلاش هستیم با همت و عنایت مسئولان و مشارکت مردم این عقب ماندگی ها جبران و شاخص های توسعه در استان ارتقا یابد.

وی ادامه داد: بر همین اساس در آن مقطع در استان آذربایجان غربی دو هزار و ۸۰۰ روستا وجود داشت که ۵۰ درصد این روستاها قابل سکونت نبود و همین امر، یکی از عواملی است که باعث مهاجرت بسیاری از روستاییان به شهرها و رشد حاشیه نشینی در آذربایجان غربی شده است.

 

کاهش نرخ بیکاری

استاندار آذربایجان غربی در رابطه با اقدامات انجام گرفته در استان برای کاهش نرخ بیکاری نیز گفت: با ایجاد بسترهای مناسب و رونق کشاورزی، استان آذربایجان غربی دومین استان کشور در کاهش نرخ بیکاری بوده است.

سعادت افزود: نرخ بیکاری در استان زیر ۱۰درصد است ولی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در استان بالاست که باید برنامه هایی در حوزه فناوری های نوین برای اشتغال آنها صورت بگیرد؛ از جمله این برنامه ها ایجاد و حمایت از توسعه شرکت های دانش بنیان، شهرک های کشاورزی با هدف ترویج کشت گلخانه ای و…است.

 

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها