Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 آقای استاندار، نگرانیم - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو

پژمان ولیزاده

با برگزاری آئین معارفه استاندار جدید آذربایجان غربی که با حضور وزیر کشور انجام شد و محمد مهدی شهریاری از هفته جاری به طور رسمی کار خود را به عنوان استاندار آذربایجان غربی آغاز کرد، برخی درد و دل های کهنه سرباز زد و امید به بهبود آن ها مردم را وادار به یافتن تریبونی برای بیانشان کرد.

استاندار جدید به عنوان نماینده عالی دولت در استان بدون شک جایگاه مهم و منحصر به فردی را در حل مسائل و مشکلات استان دارد و آگاهی از مطالبات و انتظارات نمایندگان و گروه های مختلف مردم میتواند این خواسته ها را به نقشه راهی برای تحقق آرزوهای دیرین مردم درنتیجه افزایش نشاط و رضایت مردم و از سویی توسعه استان منجر شود.
در بین عموم جامعه با توجه شعارها و وعده های دولت انتظار بخش خصوصی از دولت دوازدهم به مراتب بیش از گذشته شده و چشم امیدشان برای بهبود کسب و کار و رونق تولید به تلاش مجدانه مدیریت عالی استان است.
برخی از اقشار جامعه در نامه ای سرگشاده و با ایجاد گروه هایی خواسته های خود استاندار جدید را بیان کردند و نگرانیشان از وضعیت دریاچه ارومیه مهمترینشان را شامل می شود.
این گروه از خشکی دریاچه با عنوان خشک شدن قلب استان یاد کرده اند دغذغه خود از چگونگی زندگی در منطقه در آینده ای که ممکن است دریاچه ای نباشد، ابراز داشتند.
در متن این نامه درخواست اول مردم رسیدگی به تزریق بودجه و احیاء دریاچه ارومیه عنوان شده است چراکه با زنده شدن دریاچه ما، امید دوباره ای به قلب مردممان باز میگردد.
در این نامه آمده است آقای شهریاری، جوانان استان ما دارای پتانسیل بالایی برای تلاش و کار هستند اما مشکلات استخدامی و شغلی در این استان بسیار بالا است؛ جوان امروز استان ما برای پیشرفت زندگی خود و تشکیل خانواده نیاز به یک شغل اساسی و ثابت دارد تا نگران آینده خود نباشد.
آقای استاندار، کشاورزان ما به معنای واقعی زحمت کشانی هستند که این روزها برخی از آنان با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته اند، آنان پشتیبانی ندارند تا بتوانند محصولات خود را به شهرهای دیگر و یا کشورهای همسایه صادر کنند، مشکلات آنها نبود مشتری است وگرنه در کجای ایران سیب یا انگور یا میوه های خاصی مانند میوه های ما پیدا می شود.
شهرک های صنعتی ما وضع خوبی ندارند، موقعیت بازار آن ها مناسب نیست، به فکر پیشرفت روز افزون آن ها و افرادی که در آن جا مشغول کار هستند باشید، تعداد افراد بیکار استان ما کم نیست، نگذارید به آمار آن ها اضافه شود.
آقای شهریاری ما در موقعیت جغرافیای بسیار مناسبی هستیم که این نعمت نصیب هر استانی نشده و آن هم مرز بودن ما با ۳ کشور ترکیه، عراق و آذربایجان است اما بستر مناسبی برای استفاده های بهینه از این موقعیت برای ما وجود ندارد که بتوان ارز بیشتر و مناسب تری وارد مملکت خویش کرد تا چرخه اقتصادمان رو به بهبودی رود.
باید بگوییم با اینکه استان ما پر از فرصت های مناسب سود دهی است، اما سرمایه گزاران داخلی و خارجی به استان ما توجه خاصی ندارند و ما را مورد کم لطفی خود قرار می دهند؛ امید ما برای بهبودی وضعیت معیشتی و مالی و پیشرفت روز افزون استانمان از امروز به شما است و این را بدانید مردم خونگرم و مهمان نواز استان آذربایجان غربی تا آخرین روز فعالیت شما در کنارتان خواهند بود.
علی محمدزاده هم که از صنعتگران استان است، با بیان اینکه در حال حاضر تسهیلات واحدهای تولیدی با نرخ سود ۱۸ درصد عرضه می شود و در تلاش هستیم این میزان سود کاهش یابد، گفت: با این شرایط دریافت تسهیلات برای واحدهای تولیدی مقرون به صرفه می شود و در این راه تلاش ها، مکاتبات و رایزنی های استانداران از جمله استاندار آذربایجان غربی به عنوان مدیر ارشد یک استان صنعتی می تواند مفید واقع شود.
وی از قاچاق کالا و واردات بی رویه در کنار برخی قوانین دست و پاگیر و مشکلات بیمه ای به عنوان عمده مشکلات صنعتگران یاد کرده و گفت: از استاندار جدید انتظار داریم برای رفع این مشکلات در استان بکوشد و وعده های رئیس جمهور و دولتمردان را در خصوص حمایت از تولید به طور واقعی جامه عمل بپوشاند.
عید علی کریمی یکی از اعضای جامعه کارگری استان نیز گفت: آذربایجان غربی از استان های صنعتی و تولیدی و کشاورزی کشور است و طبیعی است که به همین دلیل با مسائل و مشکلات کارگری نیز روبرو باشد.
وی اضافه کرد: از استاندار جدید انتظار داریم با توجه به اینکه بخش زیادی از جمعیت استان را قشر کارگری تشکیل می دهند، توجه به حل مسائل و مشکلات این بخش از جامعه را در اولویت های کاری خود قرار دهند.

این نماینده جامعه کارگری استان ادامه داد: به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی، برخی واحدهای تولیدی اقدام به قراردادهای نامعقول و غیرمنصفانه با کارگران کرده، برخی نیز دست به تعدیل و بعضی هم از پرداخت به موقع حقوق کارگران به بهانه های مختلف امتناع می کنند که در این رابطه باید استاندار ورود پیدا کند.
حسین سلیمانی از تولید کنندگان انواع محصولات کشاورزی در استان هم نگرانی اصلی این بخش را اینگونه بیان کرد: بیابانی شدن اراضی تهدید جدی باغات آذربایجان غربی است که آن هارا در ورطه نابودی قرار داده است، ازدیاد چاه های آبیاری در اثر فعالیت سودجویان، عدم ارائه سوخت مصرفی کشاورز برای ماشین آلات کشاورزی با قیمت دولتی توسط شرکت نفت استان، پخش سم های سرطان زا و غیر استاندارد در استان به صورت فله ایی و آزاد در سطح روستاها و باغات توسط افراد ناشناس، و پرداخت نشدن به موقع بهای خرید گندم در کنار بالا بودن نرخ سود تسهیلات پرداختی به کشاورزان از دیگر مشکلات بخش کشاورزی را شامل می شود که امیدواریم استاندار جدید به رفع آنها توجه کند.
یک علاقه مند به حوزه فرهنگ و سینما نیز به انتظارات فعالان فرهنگی استان از استاندار جدید اشاره کرد و گفت: در استانی با نزدیک به ۴ میلیون نفر جمعیت، تعداد سینماهای فعال به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد.
محسن آقازاده افزود: بعد فرهنگی نباید زیرسایه سایر بخش ها قرار بگیرد و حمایت از هنرمندان بومی استان در اجرای برنامه های فرهنگی و هنری و بیشتر بها دادن به جوانان هنرمند و فعال در بخش های فرهنگی از دیگر انتظارات جامعه هنری و فرهنگی استان از استاندار جدید است.
یکی از نخبگان علمی استان نیز با طرح دغدغه های مراکز دانش بنیان و نخبگان استان و انتظارات آنها از استاندار گفت: توجه به قشر نخبگان نباید شعاری و یا حتی دستوری باشد بلکه مخترعان و نخبگان نیازمند عمل گرایی از سوی مسئولان عالی استان هستند.
برهان مدرومی تشکیل جلسات ماهانه و یا حتی فصلی با نخبگان استان و حمایت مادی و معنوی از آنان را مهم ترین و بدیهی ترین خواسته این قشر عنوان کرد و افزود: گرچه هم اکنون در زمینه حمایت مادی از نخبگان، صندوق نوآوری و شکوفایی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری تسهیلاتی ارائه می دهد اما به نظر می رسد که اگر در داخل استان نیز برای حمایت از نخبگان داخلی چنین صندوقی تشکیل شود، شاهد ارتقای وضعیت مراکز دانش بنیان خواهیم بود.
وی نقدینگی، تیم فنی و بازار را عاملی مهم برای پیشرفت واحدهای دانش بنیان ذکر کرد و گفت: نقص در هر کدام از این سه عامل به کل وضعیت لطمه می زند و رویکرد استاندار در تحقق هر سه موضوع نقش محوری دارد.
مدرومی با بیان اینکه بازار شاید مهم ترین بخش از این سه عامل است، گفت: هم اکنون بسیاری از پروژه های مهم داخل استان به پیمانکاران غیربومی واگذار می شود و همین امر، فرصت پیشرفت شرکت های داخل را نیز سد می کند در حالی که می توان با حمایت از شرکت های توانمند دانش بنیان به بازار محصولات آنها نیز کمک کرد.
وی همچنین پیگیری و تلاش استاندار برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه را نیز از دیگر دغدغه ها و خواسته های نخبگان علمی از استاندار عنوان کرد و افزود: استاندار می تواند با ساز و کارهای مختلف زمینه های تقویت این ارتباط
یک فعال سازمان های مردم نهاد و مسئول تشکل زیست محیطی استان نیز درباره مطالبات فعالان نهادهای مردمی از استاندار گفت: سازمان های مردم نهاد بازوی مسئولان در پیشبرد امور و فعالیت های خود هستند بنابراین از استاندار جدید انتظار داریم حمایت واقعی و عملی را از این نهادها به عمل بیاورند.
محمود داوران افزود: استاندار جدید باید در راستای توجه به حقوق شهروندی به رشد و تقویت تشکل های مردم نهاد توجه داشته باشند تا این نهادها بتوانند در زمینه های مختلف از جمله تبیین حقوق شهروندی موفق عمل کنند.
وی به برخی مشکلات استان اشاره و خاطر نشان کرد: برخی مشکلات موجود در این استان مشابه شرایط کشوری بوده و برخی دیگر از جمله مشکلات اقتصادی، تولیدی، سرمایه ای کارگری و بیکاری خاصه استان بوده که امیدواریم با تلاش استاندار جدید با راه اندازی فعالیت های اقتصادی شاهد رشد و توسعه استان بوده و علاوه بر آن دیگر شاهد تجمع اعتراض آمیز کارگران نباشیم .
داوران اضافه کرد: رسیدگی به وضعت اشتغال جوانان تحصیل کرده ، ایجاد امنیت و اشتغال برای زنان ، ارائه تسهلات و تشویق احزاب ، نهادهای مدنی و تشکل های زیست محیطی و آزادی مطبوعات در استان از جمله مواردی است که استاندار باید به آنها توجه داشته باشد.
و اما مشکلات و مطالبات مردم به اینجا ختم نشده و در تمام حوزه های ورزشی، اجتماعی، صادرات و حتی شهری مردم خواسته هایی داشتند که در این مجال نمی گنجد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 121

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)