گزارش؛
نقش و اهمیت سرمایه گذاری در فرایند رشد و توسعه اقتصادی در بیشتر نظریات این مقوله مورد تاکید قرار گرفته است. با توجه به کمبود منابع سرمایه گذاری و ضرورت تخصیص بهینه این منابع به منظور تحریک رشد اقتصادی، لازم است مزیت‌های نسبی در زمینه تخصیص منابع سرمایه گذاری، به درستی شناسایی شده و با هدایت آنها به مولدترین و کارآمدترین بخش ها، زمینه استفاده کارآمد از منابع محدود در جهت تسریع رشد اقتصادی فراهم شود.

به گزارش اکسیر نو، در این بین سرمایه‌گذاری خارجی نیز می‌تواند در فرایند تسریع رشد اقصادی تاثیرگذار باشد. علاوه بر این که سرمایه‌گذاران داخلی به صورت مستقیم می‌توانند از دانش و تخصص مالی سرمایه‌گذاران خارجی در پیش بینی تغییرات قیمت سهام و روند بازار، استفاده کنند، با بهبود زیرساخت‌ها، خارجی‌ها قادر خواهند بود به‌صورت غیرمستقیم بر افزایش نقدینگی و رشد بازار بر اقتصاد جامعه نیز تاثیر مثبت بگذارند.

آماده سازی زیرساخت ها؛ اصلی ترین شاخص جذب سرمایه‌گذارمدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی درباره مهیا کردن زیرساخت‌های منطقه به منظور سرمایه‌گذاری، گفت: یکی از اصلی ترین شاخص‌های جذب سرمایه‌گذار، آماده کردن زیرساخت هاست که اولویت آماده سازی این زیرساخت ها، توسعه شهرک ها، مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی است.

«غلامرضا بابایی» درباره آماده سازی این زیرساخت‌ها در زمینه‌های مختلف افزود: از جمله زیرساخت‌های اصلی جذب سرمایه‌گذار خارجی که باید مورد توجه قرار گرفته و به وضعیت مطلوب و ایده آل برسد، آماده سازی جاده‌های مواصلاتی، راه آهن و فرودگاه‌هاست که به این وسیله می‌توان زمینه سرمایه‌گذاری را در استان ایجاد کرد.

وی با بیان این که در سال‌های اخیر شاهد ورود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به منظور سرمایه‌گذاری در استان هستیم، تشریح کرد: از ورود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌توان دریافت که بسترهای سرمایه‌گذاری در استان تا حدودی آماده شده است.

رابطه مستقیم افزایش سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی استان

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی درباره اقدامات انجام گرفته به منظور ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری، اظهار کرد: به منظور ایجاد زیرساخت‌های سرمایه‌گذاری اقدامات مقدماتی انجام گرفته به این صورت که در حوزه راه آهن، راه آهن ارومیه-مراغه تا نقده به اتمام رسیده و اگر بتوانیم آن را تا مرز رازی خوی ادامه دهیم تمام مشکلات مربوط به راه آهن رفع خواهد شد. همچنین در حوزه جاده ای نیز اقداماتی به منظور بهسازی انجام گرفته است.

بابایی درباره تاثیرات سرمایه‌گذاری بر اقتصاد استان هم اظهار کرد: در هر منطقه ای سرمایه‌گذاری انجام گیرد می‌تواند تاثیرات مثبت بسیاری بر اقتصاد منطقه بگذارد که از جمله این تاثیرات مثبت می‌توان به اشتغال و افزایش درآمد مردم اشاره کرد. همچنین با افزایش سرمایه‌گذاری می‌توان شاخص‌های توسعه را نیز بهبود بخشیده و جامعه را به سمت رشد اقتصادی سوق داد.

وجود برخی مشکلات در سرمایه‌گذاری خارجی

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی درباره مشکلات برخی پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی در استان نیز گفت: برخی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری خارجی در استان با مشکلاتی از جمله مکان یابی ناصحیح محل اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری از لحاظ وجود امکانات زیرساختی و نبود انسجام و هماهنگی دستگاه‌های مربوطه در ارائه خدمات روبه رو هستند.

«داوود غفارپور» درباره راهکارهای رفع مشکلات سرمایه‌گذاری در استان، اعلام کرد: یکی از راهکارهای رفع مشکلات سرمایه‌گذاری در استان شناسایی و احصای مناطق دارای امکانات زیرساختی با هماهنگی دستگاه‌های مرتبط بوده تا شاهد تأثیرگذاری اقدامات انجام شده برای کاهش مشکلات سرمایه‌گذاران باشیم.

به گفته وی، ارائه نقشه‌های موجود نزد دستگاه‌های ارائه دهنده خدمات زیرساختی، پیش نیاز اجرای موفق طرح جذب سرمایه‌گذار خارجی است.

سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها سبب افزایش تولید و رشد اقتصادی

به عقیده کارشناس اقتصادی، سرمایه  گذاری در زیرساخت  های اقتصادی به طور کلی با افزایش بهره  وری عوامل تولید، گسترش محدوده بازار، تعادل عرضه و تقاضا، ایجاد اثرات جانبی، ایجاد شرایط رقابتی بهتر و همچنین افزایش سطح رفاه موجب افزایش تولید و رشد اقتصادی می  شود.

«سجاد کاملی» درباره تاثیر زیرساخت‌های استانی بر اقتصاد اظهار کرد: رشد و پیشرفت هر‌ جامعه  ای، به وجود زیرساخت  های فیزیکی برای تولید و توزیع کالاها و ارائه خدمات بین مردم بستگی دارد، به طوری که قدرت اقتصاد ملی به توانایی و موجودی زیرساخت آن بستگی دارد و کیفیت و کارایی این زیرساخت  ها بر تداوم فعالیت  های تجاری و اقتصادی جامعه و کیفیت زندگی و سلامت اجتماعی موثر است.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها