کشف آثار باستانی همیشه به آن شگفتی که در فیلم‌ها به نمایش در‌می‌آید نیست. برخی از این آثار تمدنی را می‌توان در قلب جنگل‌های آمازون جست‌وجو کرد اما با گسترش علم باستان‌شناسی امروزه بیشتر محوطه‌های تاریخی شناسایی شده اند و به لطف زندگی مدرن بیشتر این محوطه‌ها در دسترس هستند.

به گزارش اکسیر نو، مراحل کشف قانونی آثار باستانی روند جالبی دارد که در گفت وگو با «محمد فتحی» معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی به آن پرداختیم؛ هرچند فتحی چندان علاقه ای به گفت و گو در این باره نداشت. در این عرصه همیشه رد پایی از دزدان فرهنگ و تمدن ایران به چشم می‌خورد که باید به طور جدی با آنها برخوردشود.

وجود ۲ روش قانونی

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اعلام این که برای کشف یک اثر از لحاظ قانونی دو روش وجود دارد، اظهار کرد: ممکن است یک باستان شناس در یک کاوش، یا یک فرد عادی مانند کشاورز در هنگام شخم زدن زمین‌هایشان یک اثری را کشف ‌کند که قانون در مورد مکشوفات این چنینی ملاحظاتی دارد. در وهله دوم یک پِژوهشگر رشته باستان شناسی یا یک تیم متشکل از باستانشناس،‌ تاریخ دان، مردم شناس و… طرحی را برای تحقیق در یک محوطه تاریخی آماده می‌کنند و تحویل اداره کل میراث فرهنگی می‌دهند که در این طرح سوالاتی را مطرح می‌کنند و به دنبال پاسخ آن هستند.
فتحی افزود: بعد از این که طرحشان از سوی سازمان موجه تشخیص داده شد، به این‌ها مجوز کاوش داده می‌شود و در آن برخی آثار ممکن است کشف شود یا نه.

چند کاوش جدید پس از سال‌ها توقف

وی در پاسخ به این که در آذربایجان غربی طی یک سال چند طرح کاوش انجام می‌گیرد، اظهار کرد: در چند سال گذشته کاوشی در استان انجام نشد تا این که در سال ۹۴ نجات‌بخشی محوطه‌های تاریخی واقع در دریاچه سد سردشت را انجام دادیم و برای سال ۹۵ نیز ۵ پروژه کاوش باستان شناسی در شهرهای ارومیه، ‌میاندوآب، خوی، پیرانشهر و سردشت انجام خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به وجود قاچاقچیان عتیقه و نحوه اطلاع آنها از وجود یک شیء تاریخی، گفت: این‌ها کاوش‌ها و دفینه گردی‌های کور هستند و متاسفانه بیشترین آسیب به ابنیه و آثار تاریخی را هم همین‌ها سبب می‌شوند.

فتحی در پاسخ به این پرسش که آیا طرحی مبنی بر وجود یک اثر تاریخی با ارزش جهانی در آذربایجان غربی مطرح شده است یا نه، اظهار کرد: خیر، متاسفانه چنین پروپوزالی تاکنون مطرح نشده و بیشتر پروپوزال‌های مطرح شده سوالات روتینی را مبنی بر دوره بندی‌ها و لایه بندی‌ها در خود جای داده اند.

به گفته وی، تامین اعتبارات پروژه‌های کاوش سال ۹۵ از محل اعتبارات استانی خواهد بود.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها