علی بن ابی طالب  “ س “ در خطبه ی ۱۷۳ نهج البلاغه زمانی که مردم برای بیعت به او مراجعه کرده بودند با اشاره به اینکه پس از رحلت پیامبر در سنت نبوی و مبانی دین تغییرات و انحرافاتی حاصل شده می گوید که برای اصلاح وضع موجود و بازگشت به مسیر درست و سنت نبوی ناگزیر از اقدام و تصمیمات اساسی هستم  و بهتر است سراغ کسی دیگر بروند و … در این خطبه جمله ی زیبا و  عبرت آموز ی دارد و می گوید :
“ … وَ  اِنَّ  الافاقَ  قَدْ  اَغامَتْ و  المَحَجَّهَ قد تَنَکّرَتْ  …. “
چهره ی آفاق  را  “ یعنی حقیقت را “  ابرهای تیره فرا گرفته و راه مستقیم و درست گم شده و ناشناخته مانده است .
مارک لیلا مورخ اندیشه واستاد علوم انسانی می نویسد :
مِهی چنان غلیظ بر جهان گسترده که دیگر جلوی چشم مان را هم نمی توانیم ببینیم . گویی در عصر گنگ و ناخوانا گرفتار آمده ایم .
…واقعیت آن است که امروز رشد اقتصادی تنها هدف مشترک حکومت های سراسر جهان است …عصر ما بالذات عصر لیبرتاریَن است یعنی هر اندیشه یا باور یا إحساسی که خواست ِ خود مختاری فردی را در گذشته خفه می کرد حالا دیگر رنگ باخته و تحلیل رفته است .
…بنیادگران  هوادار دولت کوچک در جناح راست امریکا ، آنارشیست ها در جناح چپ اروپا و امریکای لانین ، منادیان دموکراسی سازی ، مطلق گرایان آزادی های مدنی ، صلیبیون حقوق بشر ، اوانجلیست های رشد نئو لیبرال ، هکرهای خانه به دوش ، شیفتگان اسلحه و اقتصاددانان مکتب شیکاگو در سراسر جهان دُگمی که ایشان را متحد می سازد سربسته و گنگ است و نیازی به تصریح ندارد ؛یک ذهنیت‌است یک خلق و خو ، یک انگاره همچون چیزی که به ناسزا پیش داوری خوانده می شود .
…جای شگفتی نیست که شهروندان اروپایی چه در کشورهای قدرتمند و چه در ضعیف تر ها حس می کنند فریب خورده اند و به یکدیگر ظنین و بی اعتماد هستند .
نوبل بعدی صلح را نباید به یک فعال حقوق بشری یا بنیانگزارسازمان غیر دولتی داد بلکه آن را باید به گردن متفکر یا رهبری انداخت که الگویی از دین سالاری مشروطه طراحی کرده است روشی منسجم و عقلایی از شناخت و هم زمان محدود ساختن قدرت و نفوذ قوانین غیر عرفی و سازگار ساختن مذهب با حکمرانی خوب در اختیار کشورهای مسلمان می گذارد …
دُگم لیبرتارین ِ زمانه ی ما سیاست ، اقتصاد و فرهنگ مان را واژگونه ساخته است و با تبدیل کردن ما به إنسان هایی خودشیفته و ناکنجکاوتر از آنچه طبیعت مان بوده چشم هایمان را بر تحولات بسته است . دنیایی
که داریم با دست هایمان بنایش می کنیم همان قدر از اذهان دور است که دورترین سیاهچاله از زمین . زمانی نوستالژی از آینده داشتیم اکنون نسیانی از حال داریم  .

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها