مرکز فوریت های پزشکی یکی از ارگان های مهم عرصه سلامت به شمار می آیند که در هنگام وقوع تصادفات رانندگی جاده ای نقش مهم و حیاتی را ایفا می کنند. این در حالی است که کمبود تجهیزات در سال های گذشته به یکی از دغدغه های این مرکز اورژانسی تبدیل شده است

مرکز فوریت های پزشکی یکی از ارگان های مهم عرصه سلامت به شمار می آیند که در هنگام وقوع تصادفات رانندگی جاده ای نقش مهم و حیاتی را ایفا می کنند. این در حالی است که کمبود تجهیزات در سال های گذشته به یکی از دغدغه های این مرکز اورژانسی تبدیل شده است اما در دولت تدبیر و امید از جمله اقدامات مهم تجهیز مرکز فوریت های پزشکی بوده که ماحصل توجه مسئولین امر است که می تواند علاوه بر اقدامات درون شهری در ایام نوروز نیز در امداد های جاده ای یاری رساند. به منظور بررسی وضعیت مرکز فوریت های پزشکی استان و آماده سازی آنها در ایام نوروز با «باقر بهرامی» رئیس این مرکز به گفت و گو می پردازیم.

چه تعداد پایگاه جاده ای در استان در ایام نوروز تعبیه خواهد شد؟

در طرح نوروزی سال ۹۷ بیش از ۷۵ پایگاه شامل ۴۳ پایگاه جاده ای و ۳۲ پایگاه شهری به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات هستند.

چه تعداد ایستگاه سلامت تدارک دیده شده و وظیفه اصلی این ایستگاه ها چیست؟

۱۰ ایستگاه سلامت در ورودی و خروجی شهرهای مسافرپذیر حضور خواهند داشت که ضمن راهنمایی مسافران درباره موضوع سلامت نیز آماده کمک های درمانی نیز هستند.

چه تعداد نیروی امدادی در ایام نوروز امدادرسانی خواهند کرد؟

بیش از ۵۰۰ نیروی امدادی در طرح نوروزی مشغول امدادرسانی می شوند. همچنین تمامی بیمارستان ها، کلیلنیک ها و مراکز اورژانسی استان طبق برنامه های تهیه شده به منظور انجام امورات لازم در حالت آماده باش قرار دارند.

از چه تعداد آمبولانس در این طرح استفاده می شود؟

بیش از ۱۰۰ دستگاه آمبولانس و ۲ دستگاه اتوبوس آمبولانس در اختیار کادر امدادرسانی قرار دارد. طرح امداد نوروزی فوریت های پزشکی در استان از ۲۶ اسفند ماه در استان آغاز شده و تا ۱۵ فروردین سال ۹۷ ادامه می یابد.

وضعیت پیام های مزاحم در استان چگونه است؟

بیش از ۳۰ درصد تماس های سامانه ۱۱۵ مزاحمت های تلفنی و تماس های غیر ضروری است. مردم و مسافران عزیز از برقراری تماس های غیرضروری با این سامانه خودداری کنند چراکه برخی از تماس ها و مزاحمت ها موجب بروز مشکلات جبران ناپذیر برای هموطنان نیازمند می شود. خانواده ها از قرار دادن تلفن همراه در دسترس کودکان خودداری کنند چراکه گاهی تماس های ناآگاهانه این کودکان موجب اشغال شدن خطوط سامانه می شود. مردم و مسافران در صورت نیاز ضروری به اورژانس با شماره ۱۱۵ تماس گیرند تا تیم های امدادی در اسرع وقت و از نزدیک ترین پایگاه به محل اعزام شوند.

منبع: همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها