مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان‌غربی:
خدمات شهری یکی از مهم ترین و طبیعی ترین حقوق شهروندان است اما باید توجه داشت که خدمات شهری در قبال پرداخت عوارض ارائه می شوند و به همین دلیل است که عملکرد شهرداری تا حدودی در گرو همکاری و همیاری خود شهروندان است. شهرداری های آذربایجان غربی طی ماه های اخیر با مشکلات مالی فراوانی مواجه شده اند.

سرویس مصاحبه –

خدمات شهری یکی از مهم ترین و طبیعی ترین حقوق شهروندان است اما باید توجه داشت که خدمات شهری در قبال پرداخت عوارض ارائه می شوند و به همین دلیل است که عملکرد شهرداری تا حدودی در گرو همکاری و همیاری خود شهروندان است. شهرداری های آذربایجان غربی طی ماه های اخیر با مشکلات مالی فراوانی مواجه شده اند. « سیف الله مطلبی » مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان غربی با حضور در دفتر دو هفته نامه جاده تجارت به سوالات خبرنگار این نشریه در این رابطه پاسخ داده که در ادامه مشروحی از این گفت و گو را می خوانید.
به طور کلی آذربایجان غربی دارای چند شهر است؟
مساحت کل محدوده شهرهای استان ۳۲ هزار و ۷۶۳ هکتار است و به طور میانگین در طرح های شهری برای هر شهروند ۱۵۲ متر مربع در نظر گرفته می شود. آذربایجان غربی دارای ۴۴ شهر است که امسال نیز با دریافت مجوز برای تاسیس شهرداری در روستای یولاگلدی شوط، این روستا نیز به شهر تبدیل شده و تعداد شهرهای آذربایجان غربی به ۴۵ شهر افزایش خواهد یافت.

چه میزان اعتبار برای شهرداری ها و شوراهای اسلامی شهرهای آذربایجان غربی در نظر گرفته شده است؟

بودجه مصوب برای شهرداری های ۴۴ گانه در سال ۹۷ مبلغ یک هزار و ۷۱۱ میلیارد تومان است که این میزان اعتبار مصوب در تمامی شهرها به جز ارومیه بیش از ۸۵ درصد تخصیص یافته است. امسال شهرداری ارومیه با کاهش ۴۰ درصدی اعتبارات روبرو است. در بودجه سال ۹۷،مبلغ ۷ میلیارد و ۶۴۰ میلیون تومان نیز به شوراهای اسلامی شهرها تعلق گرفته است. خوشبختانه آذربایجان غربی در تخصیص بودجه در رتبه ۹ کشوری قرار دارد.

چه میزان از بودجه شهرداری ها به پروژه های عمرانی اختصاص داده می شوند؟

طبق ماده ۶۸ قانون شهرداری ها باید حداقل ۴۰ درصد از بودجه شهرداری به پروژه های عمرانی اختصاص داده شود که در استان ما ۷۳ درصد از بودجه شهرداری ها به پروژه های عمرانی اختصاص داده می شود و این نشان از پیشرفت استان دارد. با توجه به کاهش ۴۰ درصدی درآمدهای شهرداری ارومیه پروژه های عمرانی این شهر با مشکل مواجه شده اند. از نظر تعداد پروژه های عمرانی شهرهای ارومیه، خوی، بوکان، مهاباد، سلماس، نقده و پیرانشهر جزو شهرهای برتر هستند.

طی ماه های اخیر شهرداری ها با بحران مالی مواجه شده اند برای حل این مشکلات چه اقداماتی انجام شده است؟

پرداخت حقوق کارکنان شهرداری یکی از دغدغه های بزرگ ما بود که خوشبختانه توانستیم این مشکلات را در تمامی شهرستان ها به جز ۵ شهر ارومیه، مهاباد، سردشت، تکاب و فیرورق حل کنیم به طوریکه میانگین حقوق تعویقی در این شهرها ۴ ماه بود که حقوق ۲ ماه به تعویق افتاده پرداخت شده و تنها ۲ ماه آن باقی مانده است البته گفتنی است به دلیل پایین بودن حقوق و مزایای کارکنان شهرداری معمولا اضافه کاری نیز به آن ها تعلق می گرفت که به دلیل کمبود بودجه، اضافه کاری حذف شده و تنها حقوق کارکنان پرداخت شد اما در صورت جبران این کمبود اضافه حقوق نیز پرداخت خواهد شد.

علت کاهش درآمد شهرداری ها چیست؟

منابع درآمدی داخلی شهرداری ها به دو بخش عوارض وصولی توسط سایر دستگاه ها و عوارض وصولی توسط شهرداری ها تقسیم می شود که در بخش اول که هیچ مشکلی وجود ندارد اما به دلیل کاهش ساخت و ساز، عوارض وصولی توسط شهرداری ها کاهش یافته است. کاهش درآمدهای شهرداری از سال ۹۱ آغاز شده است که برای حل این مشکل لایحه منابع درآمدی پایدار شهرداری های کشور در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است و در صورت تصویب آن شاهد تحولات خوبی خواهیم بود.

 

موضوع به کارگیری پرسنل مازاد بر نیاز در شهرداری های استان غوغا می کند؛ برای حل این مشکل چه اقداماتی انجام شده است؟

وجود پرسنل و نیروی انسانی مازاد یکی از آفت های شهرداری ها است که مهم ترین علت آن انتخاب شهردار توسط اعضای شورای شهر است بدین ترتیب که برخی از اعضای شورای شهر خواستار به کارگیری افراد مورد نظر خود در بدنه شهرداری هستند و شهردارها نیز ناچارا این افراد را استخدام می کنند و پس از پایان هر دوره شورای شهر شاهد رسوب پرسنل مازاد بر نیاز هستیم که به دلیل سابقه زیادشان نمی توانیم این نیروها را تعدیل کنیم.
کدام یکی از شهرداری های استان بهترین عملکرد را داشته است؟

شهرداری موفق شهرداری است که در تمامی ابعاد موفق باشد و به علت موفق بودن در برنامه ریزی مالی، برنامه ریزی مناسب نیروی انسانی و پیشبرد پروژه های عمرانی، شهرداری خوی موفق ترین شهرداری استان بوده و در همایش شهرداری ها نیز مورد تجلیل قرار گرفت.

درباره عملکرد شوراهای اسلامی شهرهای آذربایجان غربی توضیح دهید؟

طی یک سال گذشته تعداد ۴۳ جلسه در شوراهای اسلامی شهرها برگزار شده است که طی این جلسات ۵۰۸۱ مصوبه مطرح شده و از این تعداد ۴۸۳۷ مصوبه تایید شده و ۲۴۴ مصوبه به دلیل نواقصات مورد اعتراض قرار گرفته است.

 

منبع: جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها