حضور مادران و پدران پیر در خانه ها موجب نزول رحمت و برکت الهی بوده و همواره در آیات و احادیث فراوان نسبت به احترام والدین پس از اطاعت خداوند سفارش شده است. حضور مادران و پدران پیری که همچون گذشته توانایی خدمت به فرزندان و خانواده خود را ندارند، در خانه ها موجب نزول رحمت و برکت الهی بوده و همواره در آیات و احادیث فراوان نسبت به احترام والدین پس از اطاعت خداوند سفارش شده است.

حضور مادران و پدران پیر در خانه ها موجب نزول رحمت و برکت الهی بوده و همواره در آیات و احادیث فراوان نسبت به احترام والدین پس از اطاعت خداوند سفارش شده است.
حضور مادران و پدران پیری که همچون گذشته توانایی خدمت به فرزندان و خانواده خود را ندارند، در خانه ها موجب نزول رحمت و برکت الهی بوده و همواره در آیات و احادیث فراوان نسبت به احترام والدین پس از اطاعت خداوند سفارش شده است.
مادرانی که در زمستان های سخت و طولانی سالهای دور نه امکانات امروز را داشتند و نه آب گرم و سوخت بهینه، در تمام مدتی که کودکان مشغول عالم بچگی خویش بوده و شیطنت می کردند، مادر با شکستن آب حوض یخ زده به شستشوی لباس آن ها پرداخته و روی والور خوراک پزی چند منظوره برایشان غذایی بار گذاشته بود.
پدرانی فرتوت و پیر که روزگاری قدرتمند و جوان بوده و بارهای مشکلات و سختی ها را از دوش خانواده و فرزندان خود برداشته و آن ها را به قله های موفقیت رساندند تا برای خود کسی شوند و مایه افتخار؛ اما افسوس که با افزایش تحصیلات هیچ بهره ای بر اخلاقیات شان افزوده نشد.
«مش اکبر» پیرمرد حدودا ۷۸ ساله ای که در کنج خانه سالمندان به پنجره ای خیره شده و گذر عمر می بیند. وقتی از او می پرسم از چه زمانی در اینجا زندگی می کند می گوید: نمی خواستم بخاطر من عروسهایم با پسرانم بدخلقی کنند، دیگر زمان از دستم رفته است، همین که فرزندانم شاد باشند برایم کافی است.
وی ادامه می دهد: گهگاهی نوه هایم برای دیدنم به اینجا سر میزنند که مایه دلخوشیم است، گروههای دانشجویی و برخی مسئولین نیز در ایام مختلف و مناسبت ها نیز به سالمندان سرکشی می کنند.
چقدر غمگین است که سالخوردگان را همچون لوازم زندگی از رده خارج کنیم، چقدر دردناک است وقتی از گوشه و کنار فضای مجازی میشنویم فرزندانی سنگ دل پدر یا مادر پیر خود را که دچار فراموشی یا بیماری آلزایمر شده اند در گوشه و کنار شهر رها می کنند تا بهزیستی آنان را پیدا کند و در سراهای سالمندان اسکان دهد.
۱۳ مرکز نگهداری سالمندان در آذربایجان غربی
مدیرکل بهزیستی آذربایجان غربی، اظهار می کند: در حال حاضر ۱۳ مرکز نگهداری سالمندان در استان فعالیت دارند که به نگهداری از سالمندان مرد و زن در شهرهای مختلف استان اشتغال دارند.
سعید فریور در گفت و گو با خبرنگار همشهری، می گوید: بیش از ۶۳۰ سالمند مرد و زن در شهرهای مختلف استان در سراهای سالمندان زندگی می کنند که از این تعداد ۴۱۱ سالمند در ارومیه و بیش از ۲۷۰ نفر در دیگر شهرستان ها هستند.
وی، با تاکید بر این نکته که بهترین محل زندگی برای سالمندان خانه است، اختصاص اعتبار کمک هزینه نگهداری این بزرگان را در منزل از مهمترین راهکارها و اهداف بهزیستی عنوان می کند.
عده ای مشکلات مالی و دشواری های زندگی را سبب رهاکردن والدین خود در آسایشگاه های سالمندان عنوان می کنند، خانواده های فقیر نگهداری سالمند را باری بر دوش نان آور خانواده عنوان می کنند حال آنکه در روایات و باورهای ما وجود پدر و مادر و بزرگان مایه رحمت و برکت دانسته می شود و پس از حضور آن ها در خانه های سالمندان هیچ رونق اقتصادی چشمگیری در زندگی این افراد مشاهده نمی شود.
برخی دیگر هم بهانه های بنی اسرائیلی آورده و اعتراف نمی کنند که به دنبال راحت طلبی هستند و با اعزام پیران خود با آسایشگاه ها خواهان آسایش بیشتر و گشت و تفریح خود هستند، چه اینکه این پدران و مادران برای بزرگ کردن فرزندانشان در جوانی از آسایش خود گذشتند و فداکاری های بسیاری کردند و امروز شایسته و لایق این نامهربانی ها نیستند.
اگر هم به سراغشان برویم هرگز نمی گویند زندگیشان بدون پدر و مادری که راهی آسایشگاه سالمندانش کرده اند پرنشاط شده و آنان آسوده تر شده اند، چرا که همواره دچار عذاب وجدانی هستند که عمدتا سخت به آن معترفند.
پدر و مادر تنها کسانی هستند که با وجود بدرفتاری و نامهربانی های فرزندانشان باز هم برای خوشبختی و خوشحالی بچه هایشان دست به دعا برداشته و همواره دلشان به روی محبت فرزندانشان باز است؛ چشم های منتظری که به پنجره آسایشگاه دوخته شده تا بلکه فرزندش از در آمده و او را با خود به خانه بازگردانند.
سرایی به گرمی خانه
مدیر و موسس خانه سالمندان آباء ارومیه با اشاره به حضور سالمندان می گوید: سالمندان که شامل گروه سنی بالای ۶۰ سال هستند با دلخوشی و از روی علاقه حاضر به سکونت در سرای سالمندان نمی شوند اما گاه شرایط زندگی به گونه ای رقم می خورد که آنان به اجبار باید خانه و محل زندگی خود را به سرای سالمندان تغییر دهند.
«ساعد حسینی» با بیان این که جامعه هدف خانه سالمندان شامل تمام اقشار جامعه اعم از توانمند و مستضعف هستند، می گوید: گاه بر اثر کهولت سن بیماری هایی بر افراد عارض می شود که اعضای خانواده قادر به نگهداری از سالمند نبوده و از روی ناجاری به دلیل مشغله های کاری و

زندگی خود پدر یا مادر سالمند را به سرای نگهداری از سالمندان می سپارند.
وی ابراز می کند: گاهی نیز فرزندان فرد سالمند در خارج از کشور بوده و امکان نگهداری و رسیدگی به والدین پیر خود را ندارند که در این صورت سرای سالمندان تبدیل به مرکزی به گرمی خانه شده و فرد از تنهایی رها می شود.
مدیر و موسس خانه سالمندان آباء ارومیه با اشاره به انواع خدمات ارائه شده برای سالمندان در این مرکز می گوید: خدمات خانه سالمندان آباء به صورت ۲۴ ساعته بوده و کلیه امکانات زندگی در این مرکز فراهم است. انجام خدمات پزشکی توسط تیم پزشکی که شامل پزشک، پرستار، روانشناس، مددیار و غیره بوده و نیز پرسنل خدماتی که امور نگهداری و نظافت را برعهده دارند و جمعا به تعداد ۲۵ نفر در این مرکز همکاری می کنند.
حسینی با اشاره به جمعیت رو به رشد سالمندان در جامعه می گوید: جمعیت سالمند کشور روند رو به رشدی به خود گرفته و طی ۲۰ سال آینده ۲۵ درصد جمعیت ایرانیان را سالمندان تشکیل می دهند.
به گفته وی، یکی از مهم ترین خواسته های سالمندان در مراکز نگهداری از سالمندان نداشتن حس تنهایی و ملاقات مستمر فرزندان آن هاست که حس جدایی از خانواده را نداشته باشند.
مدیر و موسس خانه سالمندان آباء ارومیه با اشاره به اعضای خانه سالمندان آباء می گوید: در حال حاضر بیش از ۶۰ سالمند خانم و آقا در این مرکز نگهداری می شوند که هزینه نگهداری از هر سالمند مبلغی نزدیک به یک میلیون تومان است که شامل غذا، دارو و سایر هزینه های نگهداری است.
حسینی با اشاره به خصوصی بودن مرکز نگهداری از سالمندان آباء می گوید: مراکز نگهداری از سالمندان به دو صورت هیئت امنایی و خصوصی بوده و کمک های مردمی که به این مراکز می شود چشمگیر نبوده و عمدتا مراکز از طریق کمک های اداره کل بهزیستی استان امورات خود را به انجام می رسانند.
به گفته وی یکی از مزایای حضور سالمندان در مراکز نگهداری این افراد، احساس همدلی با گروه همسالان خود و نداشتن حس تنهایی و دوری از جامعه است که فرد با حضور در جمع سالمندان احساس خرسندی پیدا می کند.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها