مصاحبه با یک بانوی« مقاوم »؛
خبرنگار «جاده تجارت» این بار پای صحبت های خانم « الهام زینی زاده »، بانوی توانمند 37 ساله، کارمند سازمان تامین اجتماعی و تنها زن کارشناس رسمی حسابرسی دادگستری، نشسته تا از زبان وی، وضعیت و مسیر فراروی بانوان را برای درخشش در فعالیتهای مختلف اجتماعی و احقاق حقوق بانوان در این عرصه مهم را، مورد کنکاش و بررسی قرار دهد. متن حاضر حاصل این گفتگو است و خواندنش برای بانوان خالی از لطف نخواهد بود.

 

اشاره: «وی» متولد سال ۱۳۵۹ فارغ التحصیل از دو رشته زبان انگلیسی و حسابداری است و اکنون ۱۰ سال است به عنوان کارمند رسمی در سازمان تامین اجتماعی و اداره کل دادگستری آذربایجان غربی فعالیت می کند. در کنار این گاهی، به طور پاره وقت نیز به عنوان مدرس زبان انگلیسی و مربی تکواندو در جامعه فعالیت دارد.
خبرنگار «جاده تجارت» این بار پای صحبت های خانم « الهام زینی زاده »، بانوی توانمند ۳۷ ساله، کارمند سازمان تامین اجتماعی و تنها زن کارشناس رسمی حسابرسی دادگستری، نشسته تا از زبان وی، وضعیت و مسیر فراروی بانوان را برای درخشش در فعالیتهای مختلف اجتماعی و احقاق حقوق بانوان در این عرصه مهم را، مورد کنکاش و بررسی قرار دهد. متن حاضر حاصل این گفتگو است و خواندنش برای بانوان خالی از لطف نخواهد بود.
لطفا خودتان را معرفی کنید.

آیا این حجم از فعالیت اجتماعی برای یک بانو سخت نیست؟
نخیر؛ من از کودکی به این جمله معتقد بودم که « خانم ها از آقایان مقاوم تر هستند » و به همین دلیل علاقه بسیاری به آموختن ورزش های رزمی داشتم که با دنبال کردن ورزش رزمی تکواندو توانستم مدرک مربی گری این رشته را کسب کنم. توجه داشته باشید که قوی بودن مهم نیست بلکه این مقاومت است که همواره باعث ایستاده ماندن در اوج مشکلات و در نتیجه آن، پیشرفت می شود.
از چه سالی کار خود را آغاز کردید؟
بنده ۱۵ سال است که شاغل هستم؛ از ۱۷ سالگی به عنوان مدرس زبان انگلیسی مشغول به کار بودم و پس از اخذ مدرک لیسانس ازدواج کردم. من اعتقاد بسیاری به لزوم خود کفایی بانوان دارم به همین دلیل در آزمون حسابداری تامین اجتماعی شرکت کرده و رتبه یک را کسب کردم. سال ۸۶ نیز با شرکت در آزمون سراسری دادگستری های کشور پس از گذراندن ۲ سال طول مدت گزینش، به عنوان تنها کارشناس حسابرسی دادگستری آذربایجان غربی انتخاب شدم.

آیا همسرتان با فعالیت های شما مخالفتی نداشت؟
مهم ترین انتخاب یک بانو در طول زندگی انتخاب همسر است؛ خوشبختانه همسر من همواره مشوق بنده بوده و مخالفتی با فعالیت هایم نداشته است. البته باید بگویم که اولین حرکت از سوی خود انسان صورت می گیرد. هیچگاه در رسیدگی به خانواده خود کوتاهی نکردم و همیشه با برنامه ریزی دقیق توانسته ام در کنار انجام وظایف خود به عنوان یک همسر و مادر به تمامی فعالیت های خود در خارج از منزل نیز رسیدگی کنم. برخی اطرافیان و دوستان مرا الگویی برای زندگی خود قرار داده و همواره بخاطر قوی بودنم در سرایط کنونی جامعه تحسینم می کنند و بنده در جوابشان می گویم که « مرد قوی است و زن مقاوم؛ قدرت روزی به پایان می رسد اما مقاومت هرگز ».

آیا تنها بانو بودن در جمع آقایان سخت نیست؟
اغلب این سوال را از من می پرسند اما من تاکنون خود را محدود نکرده ام و همیشه با تمام قدرت در مباحث مطرح شده شرکت می کنم. متاسفانه بعضی از آقایان به دید کالا به خانم ها نگاه می کنند اما توجه داشته باشید این شما هستید که چگونگی رفتار اطرافیان با خود و جایگاهتان در جمع را تعیین می کنید. یک بانو همیشه باید ارزش خود را حفظ کند؛ من همیشه در جمع آقایان بودم اما اجازه ندادم کسی نگاه نادرستی نسبت به من داشته باشد. برخی از اطرافیانم می گویند که خشن هستم؛ بله این را قبول دارم چون شرایط ایجاب می کند که در برخی محیط ها خشن رفتار کنم و در واقع برای دوام آوردن مجبور به خشن بودن، هستم.

از سایر فعالیت هایتان برای مخاطبان بگویید.
من ورزش های زیادی مانند بسکتبال، شنا، تکواندو، شطرنج و بدمینتون کار کردم حتی یک بار در شطرنج و ۹ بار در رشته بدمینتون قهرمان کشور شدم. ۳ کتاب نیز نوشته ام که متاسفانه به دلیل نبود حمایت چاپ نرسیدند. در امور بانوان استانداری و تشکل های حفاظت از محیط زیست نیز فعالیت دارم.

آیا با وجود مشغله کاری از فضای مجازی استفاده می کنید؟
بله؛ فضای مجازی خیلی خوب و مفید است اما به شرطی که طرز صحیح استفاده از آن را بلد باشیم. بنده به شخصه به جای تماشای تلویزیون در فضای مجازی فعالیت می کنم. از مطالب مفید کانال های علمی و انگیزشی استفاده می کنم و در چند گروه خیریه نیز عضو هستم که به همراه اعضای این گروه ها هر ماه یک بار به دیدار ایتام و سالمندان می رویم.
شما که به عنوان یک بانوی قوی در جامعه حضور دارید آیا تاکنون با بانوی دیگری مواجه شده اید که او را از خود قوی تر بدانید؟
بله؛ مدتی پیش دختر ۱۷ ساله ای را دیدم که با ارابه دستی نان خشک جمع می کرد، خواستم به او کمک کنم اما او پول مرا قبول نکرد و گفت من تنی سالم دارم خود کار می کنم و مخارجم را تامین می کنم نیازی به پول دیگران ندارم.
آیا توصیه ای به بانوان دارید؟
بانوان همواره به این موضوع توجه داشته باشند که داشتن افکاری زیبا به مراتب مهم تر از داشتن ظاهری زیبا است. مهم ترین عامل بازدارنده بانوان افکار خودشان است؛ اغلب بانوان خود را ناتوان و ضعیف می دانند تا جایی که قبل از ورود به عرصه کار و تحویل گرفتن پست می گویند: « من نمیتوانم » و در واقع خودشان مانع پیشرفت شان می شوند. مهم ترین توصیه ام به تمامی افراد جامعه این است که هیچگاه تحت تاثیر افکار دیگران قرار نگیرید. پس از برنامه ریزی و مقاومت سومین عامل موفقیت من تحت تاثیر افکار دیگران قرار نگرفتن است اما این به معنای مشورت نگرفتن و تنها متکی بودن به افکار خود نیست بلکه این به معنی مشورت گرفتن از افراد دانا و عاقل و رها کردن حرف های بیهوده دیگران است. دیگر توصیه ام به بانوان بیمه است؛ از بانوان خواهش می کنم خودشان را بیمه کنند. بیمه زنان خانه دار فرصت بسیار خوبی برای بانوان است.

توصیه تان به جوانان چیست؟
دنبال نیمه گمشده خود نباشید؛ سعی کنید خودتان را کامل کنید. منتظر نباشید کسی شما را خوشبخت کند؛ خودتان برای خوشبختیتان تلاش کنید. تنها تکیه گاه انسان خدا است؛ به هیچ انسانی تکیه نکنید. زن و مرد به هم نیاز دارند اما نباید متکی به هم باشند؛ نباید به هم وابسته باشند وابستگی و نیاز تفاوت بسیاری باهم دارند. این روزها آمار طلاق بالا رفته است، طلاق گرفتن آسان است اما ماندن و زندگی ساختن یک هنر است از جوانان می خواهم تا تحمل خود را بالا برده و حسادت و تجمل گرایی را زندگی خود حذف کنند. به زندگی خود متعهد باشید؛ زن و مرد باید نسبت به یکدیگر و فرزندان خود متعهد باشند، متعهد به ساختن زندگی آرام و خوب برای یکدیگر.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها