این روزها ارومیه میزبان نمایشگاه هولوگرام (نقاشی خط) آثار هنرمند جوان و به نام خویی است که در مدت کوتاه فعالیت در رشته نقاشی خط توانسته است به شهرت جهانی رسد.

سودا تیمورپور – خبرنگار

هنر «نقاشی خط» یکی از شاخه‌های مهم هنر خوشنویسی است که با سابقه‌ای بیش از نیم قرن در دوره معاصر به یک گرایش مستقل تبدیل شده است. نقاشی خط به عنوان مکتبی نوپا و اصیل است که عنصر خط و خوشنویسی با تکیه بر وجه تصویری‌اش، خمیرمایۀ اصلی آن را تشکیل داده و محتوای آثار در شکل و ظاهر بصری آن نشان داده می‌شوند. این روزها ارومیه میزبان نمایشگاه هولوگرام (نقاشی خط) آثار هنرمند جوان و به نام خویی است که در مدت کوتاه فعالیت در رشته نقاشی خط توانسته است به شهرت جهانی رسد.

 

نمایش ۱۰ اثر در نمایشگاه

این هنرمند جوان درباره نمایشگاه نقاشی خط به همشهری می گوید: این نمایشگاه دومین نمایشگاه نقاشی خط انفرادی بنده است که از تاریخ ۲۵ بهمن تا تاریخ ۵ اسفند در محل نمایشگاه حوزه هنری آذربایجان غربی برپا شده است.

«تقی بهستانی» درباره تعداد آثار این نمایشگاه بیان می کند: بیش از ۱۰ اثر نقاشی خط در ابعاد ۱*۱و ۱.۵ * ۱ در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار می گیرد.

وی درباره تعداد نمایشگاه های نقاشی خط برگزار شده در ارومیه می افزاید: این دومین نمایشگاه نقاشی خط است که در ارومیه برگزار می شود و هر دو نیز به وسیله بنده برپا شده است. در آبان ماه سال گذشته اولین نمایشگاه این هنر با نام «تلاطم رنگ» در قالب نقاشی خط در ارومیه نیز به صورت انفرادی برگزار شد.

هنرمند ارومیه ای درباره مفاهیم آثار نمایشگاه ابرازمی کند: هدف بنده از خلق این آثار اشاره به مفاهیمی از جمله جهان های هولوگرافیک و تکثیرپذیری دنیا ها و مفاهیم فیزیکی مرتبط است.

بهستانی درباره آغاز فعالیتش در حوزه نقاشی خط می گوید: نقاشی خط را از سال ۹۳ آغاز کردم که در این مسیر افتخار شاگردی اساتید مشهور ایران استاد افجه ای و استاد پیل آرام را کسب کردم.

 

خوشنویسی؛ پایه هنر نقاشی خط

وی در پاسخ به اینکه یادگیری چند هنر برای تولید آثار نقاشی خط مورد نیاز است، می افزاید: هنرمندان فعال در حوزه نقاشی خط باید ابتدا در رشته های خوشنویسی و مبانی هنرهای تجسمی، رنگ شناسی، متریال شناسی مهارت های لازم را داشته باشند تا بتوانند آثاری را در این زمینه خلق کنند.

به گفته بهستانی، یکی از ویژگی های آثار وی نبود متن در آن است. زیرا به تناسب حال بیننده به طور حتم حرف هایی در آنها پیدا شود.

بهستانی درباره سابقه فعالیت هنری خود می گوید: بنده از سال ۸۳ خوشنویسی را آغاز کرده و تا کلاسیک ترین شیوه ممکن آن را ادامه دادم. پس از فعالیت در هنر خوشنویسی کلاسیک، به وادی نقاشی خط وارد شدم. همچنین دارای مدرک فوق ممتاز نستعلیق نویسی از انجمن خوشنویسان ارومیه، تهران و بندرعباس هستم.

وی درباره نمایشگاه های گروهی برگزاری شده نقاشی خط در ارومیه بیان می کند: نمایشگاه گروهی نقاشی خط با نام «میهمانی تنهایی ها» و «خاطره خیال» او در ارومیه برگزار شده است.

 

برگزاری دو نمایشگاه در آمریکا

این هنرمند جوان درباره نمایشگاه های گروهی خود نیز، می افزاید: نمایشگاه «میهمانی تنهایی ها» به صورت نمایشگاه گروهی با جمعی از نقاشان برگزار شد که تنها آثار نقاشی خط این نمایشگاه متعلق به بنده بود. همچنین نمایشگاه «خاطره خیال او» به صورت مشترک با آقای بهزاد نعلبند در وصف عناصر زیرآب و ماهیان برپا شده است.

بهستانی درباره نمایشگاه هایی که در خارج از کشور برگزار کرده است، بیان می کند: در سال جاری دو نمایشگاه با نام های «پالسیشن» و «دامینیشن» در لس آنجلس برگزار کرده ام که این نمایشگاه ها با استقبال قابل توجهی مواجه شدند.

به گفته بهستانی، در سال ۹۳ در حوزه تدریس نیز فعالیت داشته و در بخش های خصوصی و آموزش تخصصی با کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استان همکاری کرده است.

وی را می توان مبدع سبک جدید در حوزه نقاشی خط معرفی کرد. معرفی و ترویج سبک نقاشی خط به شیوه بهستانی بر عهده مسئولین شهری و استانی است که بتوانند این هنرمند جوان را با حمایت های خود در سطح جهانی مطرح کنند.

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها