20 سال از زمان آغاز کاهش ارتفاع آب دریاچه ارومیه می‌گذرد و دیگر نیاز به توضیح ندارد که چه شده است و چقدر حال این دریاچه بد است. دریاچه ارومیه در روندی از خشکی قرارگرفته که به اعتقاد کارشناسان با ادامه آن منطقه تبدیل به بیابانی به وسعت ۵۷۰ هزار هکتار با ۸ میلیارد تن نمک می‌شود که با وزش نخستین بادها به‌جای شن یا رس، این نمک است که در هوا منتشرشده و موجب تخریب محیط زیست می‌شود

مریم نقی پور –  ۲۰ سال از زمان آغاز کاهش ارتفاع آب دریاچه ارومیه می‌گذرد و دیگر نیاز به توضیح ندارد که چه شده است و چقدر حال این دریاچه بد است. دریاچه ارومیه در روندی از خشکی قرارگرفته که به اعتقاد کارشناسان با ادامه آن منطقه تبدیل به بیابانی به وسعت ۵۷۰ هزار هکتار با ۸ میلیارد تن نمک می‌شود که با وزش نخستین بادها به‌جای شن یا رس، این نمک است که در هوا منتشرشده و موجب تخریب محیط زیست می‌شود، تخریبی که بدون شک از مرزهای کشور خواهد گذشت و در خوش‌بینانه‌ترین شرایط کشورهای همسایه را نیز در شرایط بحران زیست‌محیطی گرفتار خواهد کرد.
کانون‌های گردوغبار اطراف دریاچه ارومیه که دارای ترکیبات نمکی است چند سالی است که فعال‌شده است و هرساله همزمان با فصل وزش بادهای موسمی، موجی از گردوخاک‌های نمکی را در هوای برخی شهرهای آذربایجان منتشر می‌کند این غبارهای نمکی چند سالی می‌شود با مرگ تدریجی دریاچه ارومیه به تهدیدی جدی تبدیل‌شده‌اند و برای مقابله با این تهدید طرح تثبیت شن‌های روان در دریاچه ارومیه در حال اجرا است.
اجرای طرح تثبیت بیولوژیکی و مالچ پاشی
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با بیان اینکه طرح تثبیت بیولوژیکی و مالچ پاشی برای تثبیت شن‌های روان در دست اجرا است، بیان کرد: تثبیت بیولوژیکی با کاشت گونه‌های درختی گزو قره داغ، درختچه در مناطق تحت تأثیر فرسایش و تولید گردوغبار و نمک مناسب در اطراف روستای جبل کندی به اتمام رسیده است.
«پرویز آراسته» گفت: مالچ پاشی بیولوژیکی در کانون ریز گردها و نمک و تثبیت آن در جنوب غربی و در ۴۵ هکتار از اراضی به‌صورت پایلوت انجام‌گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: طرح کاشت گونه‌های گز و قره‌داغ باهدف ایجاد کمربند سبز و بادشکن که بتواند جلوی حرکت ماسه‌بادی را سد کند انجام‌شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی بیان کرد: ایجاد سطوح آبگیر در جزایر اسپیر و آرزو و ایجاد قروق در ساحل دریاچه ارومیه از بناب تا سلماس و حفاظت از پوشش گیاهی در پارک ملی دریاچه ارومیه از برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست در جهت تثبیت شن‌های روان است.
اجرای عملیات بیابان‌زدایی در حاشیه دریاچه
مدیرکل سابق منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی با اعلام اینکه در حاشیه دریاچه ارومیه برای مقابله با بر خواستن گردوغبار و نمک عملیات بیابان‌زدایی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: بدین منظور عملیات مکانیکی و بیو مکانیکی صورت می‌گیرد که در ابتدای این طرح ملی در سه‌نقطه از حوضه دریاچه ارومیه، عملیات احیا و مبارزه با کانون‌های گردوغبار ازجمله شهرستان‌های ارومیه، میاندوآب و سلماس آغاز شد.
«رحمان وهاب‌زاده» با بیان اینکه برای مقابله با بیابان‌زدایی عملیات کاشت گونه‌های گیاهی چون گز و گونه‌های قره داغ صورت می‌گیرد، بیان کرد: تاکنون در شهرستان ارومیه ۳۵۰ هکتار در میاندوآب ۲۰۰ هکتار و در ۷۵۰ هکتار سلماس در فاز اول عملیات کاشت گونه صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه برای مهار کامل کانون‌های گردوغبار نیازمند تزریق اعتبار تکمیلی است، اظهار کرد: با توجه به وضعیت اقلیمی منطقه و وزش بادهای فصلی مداوم و ایجاد طوفان‌های نمک در منطقه، یکی از مؤثرترین راهکارهای جلوگیری از گردوغبار، اجرای طرح تثبیت شن با اجرای بادشکن غیرزنده به‌صورت اصول شطرنجی است.
وهاب‌زاده گفت: در حال حاضر این طرح در منطقه جبل کندی ارومیه در مساحتی بالغ‌بر ۷ کیلومترمربع به اجرا رسیده و برای جلوگیری از بلند شدن گردوغبار بسیار مؤثر واقع‌شده است.
وی با اشاره به اینکه ریز گردها در بیابانی شدن اطراف دریاچه ارومیه نقش اساسی داشته است، اضافه کرد: از سال ۱۳۹۳ با همکاری سازمان جنگل‌ها، عملیات بیولوژیک در سه کانون بحرانی شهرستان ارومیه آغازشده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی اظهار کرد: مناطق عملیاتی مقابله با ریز گردها در پنج شهرستان نقده، مهاباد، ارومیه، میاندوآب و سلماس و در ۱۱ سایت واقع‌شده و برنامه‌های لازم عملیاتی در آن‌ها به اجرا درآمدهاست.
وی بیان کرد: علاوه بر این در ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی حاشیه‌ای دریاچه ارومیه در سه شهرستان ارومیه، سلماس و میاندوآب عملیات احیا و قرق اجراشده است.

منبع : دو هفته نامه جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها