به امید روزی که حفظ شان و کرامت همه اقوام ایرانی دغدغه اول دست اندرکاران و گردانندگان رسانه ای و فرهنگی کشور باشد.

به گزارش اکسیر نو، جامعه ایران، جامعه ای متشکل و متکثر از اقوام مختلف است که هر کدام علاوه بر خدمات بی بدیل و ماندگار به این سرزمین، تاریخ و پیشینه فرهنگی طولانی در آن دارند.

بنابر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و براساس موازین شرعی و دینی کشور، هر کدام از این اقوام به عنوان موزاییک های تشکیل دهنده هویت ایرانی، از حقوق شهروندی مساوی برخوردار بوده و هیچ قومی بر قومی دیگر برتری ندارد.

با این وجود، شاهد آن هستیم که رسانه ملی و حتی صنعت فیلم سازی و سینما نیز در مقاطع زمانی مختلف از طریق برنامه ها و سریال های تلوزیونی در راستای پارادایم موجود این رسانه مبتنی بر انگاره سازی محقرانه از اقوام ایرانی و کلیشه سازی عمدتا ناروا از این اقوام، سهوا یا عامدانه به این شالوده های فرهنگ و تمدن ایرانی توهین نموده و علناٌ فضای قوم ستیزی و واگرایی را در بین اینان رواج می دهد.

اکنون که شرایط منطقه ای و جهانی، ضرورت همدلی و همبستگی ملی را بیش از هر زمانی الزام و ایجاد کرده است، ضروری است تدابیری اندیشیده شود تا در سطح کلان رسانه ای، دیگر شاهد توهین و به استهزاء کشیدن هیچ قومی از جمله لر، آذری، کرد، عرب، بلوچ، گیلک و … در فضاهای رسانه ای نبوده و بتوانیم در پرتو سیاست وحدت در عین کثرت، شاهد رشد و توسعه بیش از پیش فرهنگی و اجتماعی ایران اسلامی باشیم.

امروزه اگر خواستار توسعه مطلوب در همه ابعاد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برای کشور هستیم؛ باید علاوه بر احترام به جایگاه این اقوام، سازوکار لازم را برای مشارکت همه گروها و فرهنگ های مختلف در آبادانی این سرزمین ایجاد کنیم و تحقق این مهم هم بدون رعایت و تامین حقوق انسان ها فارغ از هر گونه نگاه قومی، مذهبی و نژادی با در نظر گرفتن کرامت انسانی و حقوق شهروندی آنها میسر نخواهد شد.

با این وجود و بدلیل ضعف نظارت و یا برخی ذهنیت های نادرست، صداوسیما به عنوان رسانه ملی هر از چند گاهی اقدام به پخش سریال ها و برنامه هایی می کند که که در آن مستقیم یا غیرمستقیم به اقوام و فرهنگ های مختلف این سرزمین توهین و بی احترامی صورت می گیرد.

اخیراٌ این رسانه در برنامه فتیله به هم وطنان و هم استانی های ترک زبان توهین نموده و سبب جریحه دار شدن طیف وسیعی از مردم ایران، چه ترک و غیرترک شده است. براین اساس ما کردهای استان آذربایجان غربی ضمن محکوم کردن این اقدام صداوسیما و حمایت از هم استانی های خویش، خواستار اقدام جدی نهادهای مرتبط جهت پیشگیری از تکرار چنین رفتارهای ناسنجیده و عاری از واقعیت هستیم. بی تردید ادامه چنین نگاهی در رسانه ملی، تبعات منفی و زیانباری برای کشور به همراه خواهد داشت که جبران ناپذیر خواهد بود.

 

جمعی از کردهای آذربایجان غربی

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها