استاندار آذربایجان غربی در نشست خبری عنوان کرد
سعادت استاندار آذربایجان غربی در مدت مسئولیت خود در استان کم به میان خبرنگاران آمد اما هر زمان که آمد حرفهای زیادی برای گفت داشت. حرفهایش را هم تاکنون رک و بی پرده بر زبان آورده است. مقام عالی استان در عصر روز سه شنبه 12 بهمن بار دیگر به میان اصحاب رسانه آمد تا پاسخگوی اصحاب رسانه باشد. سعادت در این نشست هم از دریاچه ارومیه، سفر به کشور جمهوری آذربایجان، طرح های اشتغال زایی ولزوم سرمایه گذاری کلان در بخش معدن استان، کولبران و دریاچه ارومیه صحبت کرد اما مهمترین بخش حرفهایش را به اتهامات خضری نماینده پیرانشهر و سردشت اختصاص داد.

 

گزیده ای از نشست خبری استاندار آذربایجان غربی را در زیر می خواندید.

 

تخصیص بودجه احیای دریاچه ارومیه 

 

مقام عالی استان، درباره روند احیای دریاچه ارومیه و شائباتی مبنی بر اینکه دولت بودجه دریاچه را پرداخت نمی کند، گفت: از همان ابتدای شروع به کار دولت، کارشناسان تاکید می کردند که روند احیا پروسه ای ۱۰ سال است. ما نیز از همان روز که در استان مستقر شده ایم، طرح ها را پیگیری کرده ایم اما مشکلات زیادی در سر راه وجود داشت. در سال اول رها کردن بخشی از آب سد ها با مشکل مواجه شد و از دو دستگاه tbm که باید برای حفل تونل استفاده می شد تنها یکی از آنها به استان رسید.

سعادت افزود: در حال حاضر و با هماهنگی ایجاد شده میان دستگاه های ذیربط کار با سرعت و قدرت ادامه دارد. برخی ها نیز شائباتی را مطرح کرده اند که دولت پول احیای دریاچه ارومیه را پرداخت نمی کند. این حرفها صحت ندارد و اعتبارات از طریق اسناد خزانه به پیمانکاران پرداخت خواهد شد.

به گفته، برای احیای دریاچه ارومیه دولت نمی تواند در برخی موارد مانند بستن چاههای غیر مجاز، تجاوز به منابع طبیعی، و آبیاری های زمین کشت به تنهایی اقدام کند. در این موارد و برای احیای دریاچه ارومیه باید خود مردم همکاری کنند.

 

افتتاح پروژه های دهه فجر

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه از دهه فجر ۹۲ تا کنون، به طور متوسط حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پروژه در سطح استان به بهره برداری رسیده است، اظهار کرد: چندین سد در پیرانشهر و سردشت با قابلیت اشتغال زایی بسیار خوب به بهره برداری خواهد رسید. پروژه فرودگاه ماکو نیز در دهه فجر افتتاح خواهد شد.

سعادت با اشاره به اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری معظم و دولت، گفت: پروژه اتوبان ارومیه – تبریز در این راستا به بهره برداری خواهد رسید. همچنین پروژه بسیار مهم راه آهن نقده – ارومیه نیز در اردیبهشت سال آینده افتتاح خواهد شد.

وی ادامه داد: در دهه فجر امسال نیز ده ها پروژه صنعتی و کشاروزی و سرمایه گذاری در استان به بهره برداری خواهد رسید.

 

پتانسیل معادن آذربایجان غربی

مقام عالی استان در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما مبنی بر لزوم استفاده بهینه از معادن استان، با گلایه از قوانین دست و پاگیر و کهنه گفت: اینکه آذربایجان غربی پتانسیل فوق العاده ای در معادن دارد، قابل کتمان نیست. در سفر اخیر به جمهوری آذربایجان عنوان شد آذربایجان غربی ۸۰ میلیارد تن سنگ های صنعتی و خوراکی نمک دارد. سرمایه گذاران آنجا هم از این امر استقبال کردند. نمونه اولیه این نمک ها دیروز از طریق اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی به سفارت باکو تحویل شده است.

سعادت عنوان کرد: بخش معدن نیاز به سرمایه گذاری کلان دارد اما تکنولوژِی پایین و قوانین کهنه و دست و پا گیر ما باعث می شود تا سرمایه گذاران در این بخش ورود نکنند.

به گفته وی، تکاب به عنوان شهر پایلوت توسعه معادن استان انتخاب شده است و امیدواریم این امر باعث تسریع در توسعه این شهر نیز شود.

 

 

 

واکنش قاطع استاندار به اتهامات نماینده سردشت و پیرانشهر

استاندار آذربایجان غربی در پاسخ به سوال خبرنگار “اکسیر نو” مبنی بر اینکه خضری نماینده پیرانشهر در چند ماه گذشته اتهامات فراوانی را متوجه شما کرده و این اواخر نیز موضوع کولبر ها را اهرم فشار بر روی کارگزاران دولت کرده است اما شما هیچ پاسخی تاکنون به وی نداده اید، اظهار کرد: از روز اولی که ما آمده ایم آقای خضری علیه ما اتهاماتی را مطرح کردند. یک روز گفت استاندار تعامل ندارد و روز دیگر ادعا کرد که سعادت علاقه ای به جنوب استان ندارد.

سعادت ادامه داد: این در حالی است که در اولین سفر خود به اربیل وی را همراه خود بردم. در زمان انتخاب فرمانداران هیچ نماینده ای فردی را به من پیشنهاد نکرده بود اما آقای خضری یک نفر را برای فرمانداری پیرانشهر به بنده معرفی کرد که شیعه و فرزند شهید بود. بنده هم گفتم بر اساس وعده های رئیس جمهور می خواهم فرماندار شهرهای کردنشین آذربایجان غربی، از اهل سنت باشند. وی آقای نوسودی (فرماندار فعلی) را پیشنهاد کردند. آقای نوسودی در دولت احمدی نژآد معاون استاندار کردستان بود و در زمان استانداری رحیمی معاون اول احمدی نژآد در کردستان، وی شهردار سنندج بود.

وی با اشاره به اینکه بنده این پیشنهاد را پذیرفتم، گفت: این انتخاب هزینه های سیاسی زیادی برای من داشت و بنده را متهم کردند که استانداری را محل جبهه پایداری کرده ام. این هزینه ها برای تعامل با نمایندگان شهر های کردنشین اتفاق افتاد.

 

مقام عالی استان افزود: در راستای ایجاد تعامل و وحدت ایشان رو گردنمان گذاشتیم و حالا این حرف ها را می زند. به  رئیس جمهور نامه نوشته که به تخلفات من رسیدگی شود. بنده از خدایم هست چنین اتفاقی بیفتد تا همه چیز مشخص شود.

سعادت افزود: زمانی که ما بر اساس گزارش های رسیده تغییراتی در مدیریت بازارچه ها که مدیرانشان دریافتی دیگری غیر از حقوق داشتند، انجام دادیم مشکلات وی با من بیشتر شد.

به گفته وی، اختلافی هم بر سر انتخاب فرماندار سردشت رخ داد. فردی را به عنوان سرپرست فرمانداری به وی معرفی کردیم اما ۶ ما را دواند و نظری نداد. سرپرست جدید را معرفی کردیم که اتفاقا از دوستان ایشان بود و در انتخابات مجلس گذشته همراه وی بود اما نمی دانم چرا با یکدیگر راه نیامدند. اول قبول کردند و سپس رد کردند. حسین زاده نماینده نقده در مجلس و آقای عابد فتاحی هم شاهد این اتفاقات هستند.

استاندار آذربایجان غربی با کنایه به نماینده سردشت و پیرانشهر گفت: خضری نگاه کند که در انتخابات مجلس نهم چقدر رای آورد و در انتخابات مجلس دهم چقدر؟ رای اش را که دیگر ما کم نکرده ایم. کولبران حقیقی هیچ مشکلی ندارند اما خضری غیر کولبران را تحریک می کند و این یعنی گستاخ کردن قاچاقچیان علیه نظام.

سعادت با بیان اینکه وی مرزبانی را بی کفایت اعلام کرده است، گفت: ساعات کار کولبران از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر و معابر رسمی نیز مشخص است. عده ای در ساعت ۲۱ شب و در این سرما در معابر غیر رسمی مرز چه می کردند؟

وی اظهار کرد: خضری به بنده تهمت زده که برای نزدیکان خویش مجوز هایی داده ام. یک مورد را اثبات کند حاضرم در دادگاه پاسخگو باشم. اتفاقا وی از بنده برای حل مشکل نزدیکان خود مجوز خواست. من هم برای اینکه مشکلات مردم حل شود موافقت کردم. نمی دانم وی از این امر سود مالی برده است یا نه.

 

 تفاوت قاچاق با کولبری

استاندار آذربایجان غربی به یکی از موضوعات پر چالش اخیر در استان اشاره کرد و گفت: کوله بری موضوعی است که طی روزهای اخیر خبرهای زیادی از استان در این خصوص مطرح می شود اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد افرادی هستند که خود را منتصب به کوله بر می دانند درحالی که خلاف آن است.

سعادت خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه ساعت تردد کوله بران از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعد از ظهر مقرر شده آن هم از مسیری مشخص، اما افرادی در غیر از این ساعت و در نعابر غیر رسمی اقدام به قاچاق مشروب و پیش ساز مواد مخدر صنعتی و سیگار می کنند.

 

 

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

1 دیدگاه:

دیدگاه‌های غیرقابل انتشار: 0 دیدگاه‌های منتشر شده: 1
    • دیدگاه معروفزاده در پنجشنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ در ساعت ۴:۴۰ ب٫ظ

      سلام اقای استاندار مقصرند چون خیلی تحت تاثیر بقیه قرار میگیرند بخشدار وزینه سردشت را هک با پیشنعاد دکتر خضری برداشتند این در حالی بود که خسین خضری بهترین بخشداری بودند که ان بخش ازش بهرمند بود

      1 پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها