آقایان انگار عادت کرده اند تا بدون رقابت مردانه وارد مجلس شوند. برای اینکه ترک عادت نیز نکنند رسانه های خود را منسجم کرده اند تا برای نیروهای اصلاح طلب حاشیه سازی کنند و از آنها برای رد صلاحیت شدن گزکی بگیرند.

هادی پناهیاکسیر نو– با اتمام ثبت نام کاندیداهای دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توپ بازی در زمین شورای نگهبان و هیات های اجرایی و نظارتی انداخته شده است. در این زمین بازی نیز ۶ فقیه و ۶ حقوقدان به کمک بازوهای استانی و شهرستانی تکلیف قوه مقننه را که به فرموده امام راحل (ره) در راس امور است، مشخص خواهد کرد.

تحلیلی بر شرایط حاکم بر کشور در ۱۰ سال اخیر نشان می دهد که با تشکیل دولت مهرورز احمدی نژاد، دو مجلس اصولگرای هشتم و نهم نیز تشکیل شد. اگر از وظایف فرعی قوه مقننه فاکتور بگیریم،  قانون گذاری و  نظارت بر حسن اجرای قانون از سوی دولت، دو وظیفه مهم نمایندگانی است که از شورای نگهبان صلاحیت گرفته و از مردم نیز موفق به کسب رای شده اند.

گریزی بر این دو مجلس و وظایف آنها در قبال مردم و دولت کاملا موید این امر است که نمایندگان منتخب، عملکردی حتی در حد متوسط نیز نداشته اند.

تصویب یک قانون و سپس بازنگری های پیاپی در آن قانون مصوب، نشان دهنده عدم وجود تحقیق کارشناسی قبلی برای تصویب یک قانون در مجلس است. با وجود این امر، فرضیه اینکه نمایندگان مصالح عمومی کشوری را فدای مصالح فردی خود کرده اند، تقویت می شود و حتی اگر غیر از این هم باشد و بر حسن نیت آن کاندیداها اذعان داشته باشیم نیز این نوع رفتار ها باعث می شد تا تکلیف صنعتگران، تولیدکنندکان، سرمایه گذران، تاجران و… با قوانین مشخص نباشد. چه آنکه به گواه بسیار از تحلیل گران اقتصادی یکی از دلایل عدم ورود سرمایه گذار خارجی به ایران نبود قوانین شفاف در کشورمان است. در حوزه قانون گذاری حرف برای گفتن بسیار است، قوانین ضعیف محیط زیستی، آموزشی، بهداشتی، درمانی و… همه حاکی از این بود که در این دو مجلس نمایندگانی شایسته مردم ایران در مجلس حضور نداشته اند.

در بعد نظارت بر حسن اجرای قانون نیز توسط دولت ها اگر یک از هزار را بگوییم و آن کفایت امر باشد، عدم اجرای صحیح قانون پرداخت یارانه ها توسط دولت و حرکت منفعلانه مجلس در اینباره چنان بلایی را بر بر سر صنعت، تولید و مردم کشور آورد که هنوز که هنوز است اثرات آن خود را نشان می دهد.

حال که  مردم،  فرسوده از عملکرد افراد ناکاردان به ایستگاه دهم انتخابات مجلس رسیده اند و فرصت تغییر همانند انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به وجود آمده است تا فرزندانی رشید و کاردان پا در خانه ملت بگذارند، اصولگرایان را ترس بیشتری فرا گرفته است.

آنها برای غلبه بر این ترس و البته واگونه نمایی موضوعات چندین استراتژی را در پیش گرفته اند. اول آن که افرادی که در دولت احمدی نژاد صاحب پست بودند، دیگر خود را اصولگرا معرفی نمی کنند، دوم آن که اگر اصولگرا هم معرفی کنند، پشت بند آن اعلام می کنند که  به کمکم احزاب نیاز ندارند، سوم آنکه فریاد اختلاف در جریان اصلاحات سر دهند و در آخر اینکه شورای نگهبان را تحت فشار قرار دهند تا اصلاح طلبان رد صلاحیت شوند و آقایان دوباره بدون رقابت وارد مجلس شوند.

آقایان انگار عادت کرده اند تا بدون رقابت مردانه وارد مجلس شوند. برای اینکه ترک عادت نیز نکنند رسانه های خود را منسجم کرده اند تا برای نیروهای اصلاح طلب  حاشیه سازی کنند و از آنها برای رد صلاحیت شدن گزکی بگیرند اما مردم سوای این مسائل سوالاتی هم از شورای نگهبان و هم کاندیداها دارند.

۱- تحلیل شورای نگهبان از وضعیت کشور در دوران پسا برجام چیست؟

۲- تیغ سیاسی شورای نگهبان در این دوره، برّنده تر عمل خواهد کرد یا به سلایق گوناگون اجازه خواهد داد خود را در معرض رای مردم قرار دهند؟

۳- آیا شورای نگهبان خود را درباره عملکرد بسیار ضعیف مجلس نهم سهیم می داند؟

۴- آیا این شورا تحت تاثیر فشار اصولگرایان قرار خواهد گرفت؟ اصولگرایانی که می خواهند ضعف خود را با فشار بر این شورا در رد صلاحیت اصلاح طلبان پنهان کنند؟

 

۵- آیا دوباره همان نمایندگانی صلاحیت خواهند گرفت که در بخشی از وضعیت وحشتناک شاخص های توسعه ای، بهداشتی و آموزشی استان سهیم هستند؟

۶- آیا دوباره کاندیداهایی که در دوران نمایندگی بیش از یک دهه خود که نتوانستند طرحی برای نجات دریاچه ارومیه در دوران بهارستان نشینیشان ارائه دهند، تایید صلاحیت خواهند شد ؟

۷- آیا دوباره کاندیداهایی تایید صلاحیت خواهند شد که بخشی از بیکاری بالای استان را مدیون آنها هستیم؟

۸- آیا کاندیدا هایی صلاحیت خواهند گرفت که در اوج دوران فروش نفت ایران و درآمدهای سرشار آن، در حالی که مسئولیت های مهمی را بر عهده داشتند استانی ورشکسته از نظر اقتصادی را تحویل مردم دادند؟

۹- آیا شورای نگهبان تحلیلی از وضعیت امروز جامعه ای که در آن زندگی می کنیم نیز خواهند داشت و افتضاحات مدیریتی اصولگرایان را خواهد دید یا به جرم اصلاح طلبی، کاندیداهای این جریان سیاسی را رد صلاحیت خواهد کرد؟

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

2 دیدگاه:

دیدگاه‌های غیرقابل انتشار: 0 دیدگاه‌های منتشر شده: 2
  • دیدگاه علیزاده در سه شنبه، ۸ دی ۱۳۹۴ در ساعت ۱۲:۱۸ ب٫ظ

   ماشالا خانه جوان شرح وظایف خود را فراموش و مشغول انتخابات هست

   3 پاسخ
   • دیدگاه یوسف در سه شنبه، ۸ دی ۱۳۹۴ در ساعت ۲:۰۲ ب٫ظ

    ظاهراً متن مخاطب خود را پیدا کرده،شما هم زیاد حرصشو نخور، این زمستون هم میگذره و روسیاهی به ذغال می مونه.

    0 پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها