Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 تلاش اصولگرایان برای نفوذ در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان آذربایجان غربی - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
زمان گویای همه چیز خواهد بود اما این دلیل بر این نمی شود تا واقعیت های تاریخی را یادآور نشویم و از آن عبرت نگیریم. به واقع هر حزبی که عنوان اصلاح طلبی داشت، حتما دبیر آن نیز اصلاح طلب واقعی نخواهد بود. در این مدت نیزعملکرد آنها موید این امر است. اصلاح طلبان در بزنگاه های حساس تاریخی مانند انتخابات محک خورده اند و آزموده را آزمودن خطاست. بر این اساس میدان دادن به افرادی که به اصلاحات خیانت کردند نیز خطاست.

 

هادی پناهی//// با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، دو جریان سیاسی اصلاح طلبی و اصولگرایی به فعالیت های خود شدت بخشیده اند اما اصلاح طلبان مسیر پر و پیچ خم تری را برای رسیدن به اهداف طی می کنند. در این مجال به بررسی اجمالی از عملکرد اصلاح طلبان و  برخی از اصلاح طلب نماها در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستای سال آینده خواهیم پرداخت.

ارومیه، تهران نیست

ارومیه، تهران نیست. در آذربایجان غربی و ارومیه فرمول سیاسی خاصی در بین اصلاح طلبان حاکم است. هم احزاب تک نفره و ضعیف داریم و هم احزاب قدرتمند. هم اصلاح طلب نما داریم و هم اصلاح طلب اصیل اما خب، هر دو عنوان اصلاح طلبی را یدک می کشند اما این کجا و آن کجا.

زمان زیادی از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی نگذشته است. در آن روزها در ارومیه شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان مامور به تهیه لیست امید در آذربایجان غربی شده بود و لیست ۳ نفره ای شامل ” دکتر هادی بهادری، مجید میلان و الهه سرشار” مورد تایید شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان ارومیه واقع و به مردم معرفی شد.

دراین بین اما عده ای (شورای هماهنگی احزاب  موسوم به اصلاحات)علی رغم آنکه دبیرهای آنها در تهران عضو و تابع تصمیمات شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان بودند در آذربایجان غربی راه دیگری پیش گرفتند؛ در مقابل لیست امید ایستادند و لیستی جعلی دیگری منتشر کردند. کاری که باعث ایجاد انشقاق اصلاحات و سردرگمی مردم، آنهم در روزهای حساس انتخابات شد.

تبلیغات اصولگرایان برای لیست جعلی

تبلیغات و اقبال رسانه های اصولگرا در آن زمان برای کاندیدا های این لیست جعلی نشان می داد که آنها تا چه حد از اقدام شورای احزاب در انتشار لیست جعلی دوم راضی و خشنود هستند.

با همه این اوصاف، اشتباهات تاریخی و استراتژیک این مدعیان اصلاحات در ارومیه و انتشار لیست جعلی با پاسخ مردم رو به رو شد و هیچ کدام از افراد آن لیست کذایی نتوانستند رایی در شان اصلاحات به دست آورند.

با کشیده شدن انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه ارومیه به دور دوم، این مدعیان که خود را شکست خورده می دیدند علی رغم آنکه انتظار می رفت اشتباهات خود را پذیرفته و جبران کنند، اما درعین سردرگمی، بازهم بازی دیگری را شروع کردند، بازهم در مقابل ۲ کاندید اصلاح طلب حاضر در دور دوم ” بهادری و میلان” صف آرایی کردند و درصدد انشقاق میان اصلاح طلبان برآمدند. آنها اینبار در لیست خود حاکم ممکان را جایگزین مجید میلان عضو حزب اعتماد ملی و فعال سیاسی اصلاح طلب کرده و لیست خود را با ۲ کاندید “حاکم ممکان و بهادری” منتشر کردند. انگار نه انگار تا چند روز قبل مجید میلان را به عنوان اصلاح طلب قبول داشتند اما هادی بهادری را از جمع اصلاح طلبان طرد می کردند.

شورای هماهنگی احزاب، در یک انتخابات دو بار مرتکب اشتباه حیاتی شدند و در مقابل لیست مورد تایید رئیس دولت اصلاحات قرار گرفتند و در امور کارشکنی کردند. هرچند که چند فرد از جمع آنان در دور دوم، اشتباهات خود را جبران کردند اما قاطبه این مدعیان پرهیاهو فریب بازی اصولگرایان را خوردند و در دام آنها افتادند. از این طریق نیز به حیثیت فعالیت حزبی در جریان اصلاحات آسیب جدی وارد کردند.

اشتباه سیاسیون مرکز نشین در فرصت دادن به امتحان پس داده ها

حال که به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سال ۹۶ نزدیک می شویم، همان افرادیکه  بازیچه اصولگرایان شده بودند و در زمین بازی تعیین شده از سوی آنها به اصلاحات گل به خودی می زدند، درصدد تصاحب شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان برآمده اند و دراین راه حذف بسیاری از بزرگان اصلاح طلب را نشانه رفته اند. اقدامی که در صورت تحقق آسیب جبران ناپذیری بر پیکر اصلاحات در آذربایجان غربی خواهد گذاشت.

به هر حال تاریخ نشان داده است، عده ای اعتقاد دارند که آنها عوض نمی شوند و شرایط عوض می شود، پس می توانند ماکیاولیستی وار عمل کرد و برای رسیدن به هدف، وسیله را توجیح کنند.

آزموده را آزمودن خطاست

القصه، نقش، عباس خورشیدی پدر معنوی این چند حزب موسوم به اصلاحات در آذربایجان غربی  بسیار پررنگ تر از گذشته شده است. خورشیدی که در دور اول منتقد اصلی لیست امید بود و بر این تاکید می کرد که هادی بهادری اصلاح طلب نیست، خود را منتقد لیست امید می دانست.

 وی به یکباره  در دور دوم انتخابات مجلس، با حضور در ستاد هادی بهادری کمی از اشتباهات دور اول انتخابات خود را جبران کرد اما آیا اینبار نیز وی در یک تله سیاسی دیگر گرفتار خواهد شد؟

زمان گویای همه چیز خواهد بود اما این دلیل بر این نمی شود تا واقعیت های تاریخی را یادآور نشویم و از آن عبرت نگیریم. به واقع هر حزبی که عنوان اصلاح طلبی داشت، حتما دبیر آن نیز اصلاح طلب واقعی نخواهد بود. در این مدت نیزعملکرد آنها موید این امر است. اصلاح طلبان در بزنگاه های حساس تاریخی مانند انتخابات محک خورده اند و آزموده را آزمودن خطاست. بر این اساس میدان دادن به افرادی که به اصلاحات خیانت کردند نیز خطاست.

  • در روزهای آتی، با رصد فضای سیاسی استان گزارش های متنوعی از کنش ها و واکنش های سیاسیون و به اصطلاح سیاسیون اصولگرا و اصلاح طلب تهیه و منتشر خواهد شد.

  • اکسیر نو مجموعه اسنادی در اختیار دارد که نشان می دهد چگونه در انتخابات گذشته برخی از بدنه اصولگرایی و اصلاح طلبی با اتحادی استراتژیک دست به دست هم دادند تابه اصلاحات ضربه وارد کنند. جزئیات جلسات برگزار شده در گزارش مفصلی به خوانندگان اکسیر نو ارائه خواهد شد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 121

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)