با توجه به بالا رفتن تعداد فوتی ها و پایین آمدن ظرفیت آرامستان ها، توسعه آرامستان ارومیه الزامی است. باغ رضوان سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه از سال 1351 با 54 هکتار شروع به فعالیت کرده است که وسعت آن امروز به بیش از 70 هکتار می رسد و با گرفتن 74 هکتار از اراضی ملی روستای قره حسنلو، 14 هکتار از اراضی روستای بادکی و 124 هکتار از اشخاص وسعت آرامستان ها به 212 هکتار خواهد رسید. درباره آخرین وضعیت توسعه باغ رضوان ارومیه به گفت و گو با « امیر عباس عابدینی » مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه می پردازیم.

سرویس گزارش –
با توجه به بالا رفتن تعداد فوتی ها و پایین آمدن ظرفیت آرامستان ها، توسعه آرامستان ارومیه الزامی است. باغ رضوان سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه از سال ۱۳۵۱ با ۵۴ هکتار شروع به فعالیت کرده است که وسعت آن امروز به بیش از ۷۰ هکتار می رسد و با گرفتن ۷۴ هکتار از اراضی ملی روستای قره حسنلو، ۱۴ هکتار از اراضی روستای بادکی و ۱۲۴ هکتار از اشخاص وسعت آرامستان ها به ۲۱۲ هکتار خواهد رسید. درباره آخرین وضعیت توسعه باغ رضوان ارومیه به گفت و گو با « امیر عباس عابدینی » مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه می پردازیم.
درباره آخرین وضعیت الحاق زمین های جدید به آرامستان باغ رضوان ارومیه توضیح دهید؟
برای الحاق زمین های جدید به آرامستان باغ رضوان ارومیه ابتدا باید زیرساخت ها از قبیل آب و برق تامین شوند که اکنون در حال لوله گذاری ۳ هزار و ۸۲۰ متر هستیم که می توان گفت یکی از بزرگترین اقداماتی است که تاکنون برای باغ رضوان ارومیه انجام شده است. به منظور تامین آب نیز سال ۹۵ با اعتباری بالغ بر ۸۵ میلیون تومان منبع آب در این آرامستان تعبیه شده است که اگر تاکنون باقی می ماند اکنون باید ۵۰۰ میلیون تومان برای همین منبع آب هزینه می کردیم. در حال حاضر به طور تقریبی یک هکتار زمین برای الحاق به آرامستان های شهرداری ارومیه آماده است که از آن به عنوان فاز ۴۹-۳ یاد می شود.
تاکنون چه اقداماتی برای توسعه آرامستان ها انجام شده است؟
چون زمین های باغ رضوان ارومیه شیب دار بوده و تقریبا می توان آن را دره نامید، به منظور الحاق زمین های جدید و توسعه آرامستان ها تمامی این دره ها خاکریزی شده و به سطح مسطح تبدیل شده اند. در برخی موارد تا ۳۵ متر نیز خاکریزی شده است، برق کشی، آب کشی، درختکاری، دیوار کشی، خیابان سازی همگی از جمله اقداماتی هستند که برای توسعه آرامستان ها انجام شده است و تا ۵ سال آینده شاهد آرامستان جدیدی در شهرستان ارومیه خواهیم بود.

به طور کلی چند هکتار زمین به زمین های آرامستان ارومیه الحاق خواهد شد؟
۱۴ هکتار زمین به آرامستان های ارومیه اختصاص یافته که با برنامه ریزی های انجام شده این زمین ها تا پایان سالجاری با تمامی امکانات و زیرساخت ها به بهره برداری خواهند رسید. لازم به ذکر است که تاکنون هیچ کمکی از بخش خصوصی گرفته نشده است و تمامی اقدامات انجام شده با استفاده از ظرفیت های سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه شکل گرفته اند.
درباره ساخت کمربندی باغ رضوان ارومیه توضیح دهید؟
علاوه بر اینکه باغ رضوان ارومیه را از حالت بن بست درآورده و رینگ کمربندی دور تا دور آن ساخته ایم تا ترافیک را کاهش دهیم از طرفی برای راحتی افراد تمامی قطعه های ما از روی نقشه تهیه شده و اطلاعات تمامی قطعه و صاحبان آرامگاه ها در سیستم آرامستان ها درج شده و تمامی افراد می توانند با ورود به این سیستم و جستجوی نام متوفی آرامگاه آن مرحوم را از روی نقشه پیدا کنند.
آمار فوتی ها در هر ماه را اعلام کنید.
سال گذشته ۳ هزار و ۵۷۰ فوتی داشتیم و به طور میانگین ماهانه ۳۰۰ نفر در ارومیه فوت می کنند که به دلیل بالا بودن تعداد فوتی ها توسعه هر چه سریعتر آرامستان الزامی است. برای بحث توسعه آرامستان ها سالانه نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان بودجه توسط اعضای شورای اسلامی شهر تصویب می شود که ما بیشتر سعی در استفاده حداقلی در این بودجه داریم.
با توجه به آمار سالیانه فوتی ها این طرح توسعه در حال اجرا تا چند سال آینده پاسخگوی نیاز شهرستان ارومیه خواهد بود؟
با بهره برداری از این ۱۴ هکتار در حال آماده سازی و ادامه همین روند تعداد فوتی ها، در صورت وقوع نیافتن حوادث غیر مترقبه، آرامستان شهرستان ارومیه تا ۲۰ سال آینده دچار مشکل نخواهد شد.
اغلب مردم از نبود پارکینگ در باغ رضوان ارومیه گلایه می کنند، برای حل این مشکل چه اقداماتی انجام شده است؟
برای قطعه های جدید پارکینگ نیز طراحی شده است و همزمان به ساخت قطعه ها پارکینگ نیز ساخته خواهد شد. این را با قاطعیت می گویم که در قطعه های جدید هیچ مشکلی در رابطه با ترافیک و یا پارکینگ وجود نخواهد داشت.
چند نفر در سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه مشغول به کار هستند؟
در کل باغ رضوان ارومیه نزدیک به ۹۰ نفر مشغول به کار در زمینه های کارهای عمرانی، خدمات، حراست و نگهداری هستند که از این تعداد ۶۰ نفر پرسنل خود سازمان آرامستان ها بوده و ۳۰ نفر نیز به طور شرکتی مشغول به فعالیت هستند اما پس از به بهره برداری رسیدن قطعات جدید، به نیروی کار بیشتری نیازمند خواهیم بود.
چه اقدامات فرهنگی در آرامستان های ارومیه انجام می شود؟
ماهیانه خاطرات و وصیت نامه های شهدا در قالب بنر در محدوده آرامستان نصب می شود تا مردم با فرهنگ شهدا و ایثار و مقاومت بیشتر آشنا شوند. ما سعی در ترویج فرهنگ شهادت در بین مردم داریم. ساخت یادمان شهید باکری نیز در انتظار بودجه است چراکه این یک پروژه عظیم بوده و نیازمند ۲۰ هکتار زمین است که تنها المان شهید باکری ۳۰ متر ارتفاع دارد. یادمان شیخ حسنی نیز به صورت ۸ ضلعی ساخته شده و به اتمام رسیده است.

منبع: جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها