شفیع بهرامیان –
۲۵ اسفند ۱۳۹۵ یعنی دقیق یک سال و دو ماه و ۲۰ روز قبل، با گروهی از خبرنگاران و عکاسان مطبوعاتی استان راهی همین جاده ارومیه – اشنویه شدیم تا هم از نزدیک در جریان چند و چون این جاده هزارچاله قرار گیریم و هم با تصویربرداری و انعکاس آن در رسانه های استان، بلکه وجدان خفته مسئولان را ولو اندک زمانی بیدار سازیم؛ این جاده با بیش از ۷۰ پیچ و گردنه و نقطه حادثه خیز و سانحه ساز و وجود ده ها و صدها ترک و شکاف و چاله، چون خاری در دره سرسبز و بی نظیر قاسملو، بیش از هفت دهه قبل با ذهنیتی نظامی سربرآورد و تاکنون نیز چندان تغییری در کم و‌کیف عرضی، طولی و ماهیت آن صورت نگرفته و هرساله با بیش از ۱۰۰ سانحه تصادف و انحراف و برخورد، در زمره یکی از خطرناک ترین محورهای مواصلاتی کشور قرار دارد.
دقیقا در همان قسمت از این جاده که چندی قبل، برادر کوچکترم بدلیل غیر استاندارد بودن و فقدان دید جاده، با یک آمبولانس نظامی شاخ به شاخ شد و تا سر حد مرگ پیش رفت و پس از آن نیز البته، در همان محور، خون بیگناهان زیادی ریخته شد، روز یکشنبه ۱۳ خرداد همان حادثه بین یک دستگاه سواری تیبا با یک کامیون روی داد و متاسفانه خون چهار انسان بیگناه عضو یک خانواده، که از قضا حتی اهل اشنویه نبوده و مسافر گذری بودند بار دیگر بر زمین ریخته شده و قربانی بی کفایتی و مسئولیت ناپذیری مدیران و وعده دهندگان مرتبط این حوزه شد.
خداوند در قرآن کریم می فرماید:«
مَنْ قَتَلَ نَفْسَا بِغَیرِ نَفْسٍ أوفَسادٍ فِی الأَرضِ فَکانَّما قَتَلَ النَّاسَ جمیعاً وَ مَنْ أَحْیاها فَکأَنَّما اَحیا النَّاسَ جمیعاً»
یعنی هر کس، انسانی را بدون ارتکاب قتل یافساد در روی زمین بکشد،چنان است که گویی همه انسانها را کشته، وهرکس. انسانی را ازمرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است.
براساس نص صریح همین آیه، آیا بی مبالاتی، بی توجهی، ناکارآمدی، خیانت در امانت، روزمرگی، انکار و اظهار عجز و ‌ناتوانی مسئولان شهرستانی و استانی در اصلاح این جاده که از قضا مطالبه ۵۰ ساله مردم اشنویه است، مصداق مباشرت در قتل بیگناهان نیست!؟
نیک به یاد دارم وقتی سال گذشته، وضعیت اسف بار این جاده در رسانه های استان برجسته شده و‌ منعکس شد، چگونه سیل اتهامات و گمان های ناروا نسبت به بنده و برخی دیگر از جوانان دلسوز شهر اشنویه روانه گشت که اینان دنبال نام و‌نشان و نان اند! گماشته فلان و بهمان اند! مبلغ و‌ مخرب نماینده و فرماندار و امام جمعه اند! حتی برخی از به اصطلاح معتمدین شهر، اصالت تصاویر چاله های این جاده را زیر سئوال بردند و بدین سان حکایت جاده هزارچاله صرفا با روکشی غیر استاندارد آن هم در قسمتی از جاده، مختومه شد و وعده و‌ وعید نماینده محترم، مدیرکل راهداری، مدیرکل راه و شهرسازی و سایر مسئولان مرتبط چون همیشه با مرور زمان به فراموشی و محاق سپرده شد، اما آن چیزی که هنوز جاری و ساری است خون انسان های بیگناهی است که هر روزه آسفالت هزارتکه جاده هزارچاله ارومیه – اشنویه را رنگین می کند و صدالبته این خونها، روزی دامن خائنین به امانت مسئولیت را خواهد گرفت؛ دیر یا زود. / جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها