photo_2019-03-31_21-05-07🔺ورود سامانه های بارشی از هفته گذشته به کشور و در پی آن بارش نزولات آسمانی و وقوع حوادثی همچون سیل شیراز و در پی آن از دست دادن تعدادی از هموطنان زنگ خطر بروز بحران سیل را در سراسر کشور بویژه استان هایی که در معرض بارش بر اثر ورود سامانه های جدید دیگری بودند، به صدا درآورد.
ايران جامعه‌اي كثير المله است كه از مليت‌ها و گروه‌هاي قومي مختلفي همچون ترک، بلوچ، فارس، عرب، كُرد و تركمن و ... تشکیل‌شده است. درواقع الگوي فرهنگي ـ قومي كشور ايران همانند فرش‌هاي چشم‌نواز و نفيس ايراني به‌رغم ويژگي‌هاي مشترك، از رنگ‌ها و طرح‌هاي متمايز و متنوعي بهره برده و بافته‌شده است.
محرم که می‌آید، شیعیان حال و هوای دیگری دارند. چند روز قبل کسانی که پیراهن سیاه دارند آن را به تن می‌کنند و یا جهت یکدستی و هماهنگی در دسته‌‌های عزاداری محله به مسجد مراجمعه کرده و زنجیر و پیراهن سیاه (یکدست آن مسجد را) دریافت می‌کنند. بعضاً هم به خاطر استقبال زیاد به تعداد کثیری از مردم پیراهن‌ها یکدست و زنجیر عزاداری نمی‌رسد.
با توجه به بالا رفتن تعداد فوتی ها و پایین آمدن ظرفیت آرامستان ها، توسعه آرامستان ارومیه الزامی است. باغ رضوان سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه از سال 1351 با 54 هکتار شروع به فعالیت کرده است که وسعت آن امروز به بیش از 70 هکتار می رسد و با گرفتن 74 هکتار از اراضی ملی روستای قره حسنلو، 14 هکتار از اراضی روستای بادکی و 124 هکتار از اشخاص وسعت آرامستان ها به 212 هکتار خواهد رسید. درباره آخرین وضعیت توسعه باغ رضوان ارومیه به گفت و گو با « امیر عباس عابدینی » مدیر عامل سازمان آرامستان های شهرداری ارومیه می پردازیم.
مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری آذربایجان‌غربی:
خدمات شهری یکی از مهم ترین و طبیعی ترین حقوق شهروندان است اما باید توجه داشت که خدمات شهری در قبال پرداخت عوارض ارائه می شوند و به همین دلیل است که عملکرد شهرداری تا حدودی در گرو همکاری و همیاری خود شهروندان است. شهرداری های آذربایجان غربی طی ماه های اخیر با مشکلات مالی فراوانی مواجه شده اند.
از سوی استاندار:
استاندار آذربایجان‌غربی گفت: دستگاه‌های اجرایی استان نگاه ویژه‌ای به حوزه آموزش‌وپرورش استان داشته باشند چرا که بدون تردید اهمیت تعلیم و تربیت بر کسی پوشیده نیست و همه ما موظف هستیم برای تقویت آموزش‌وپرورش همکاری کنیم.
اعتیاد در مدارس چالشی است که اغلب با انکار و عدم ارائه آمارهای واقعی از سوی مسئولان آموزش و پرورش مواجه شده است این درحالی است که امروزه به تبع اجتماع، مدارس نیز درگیر آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، خودکشی، تجاوز جنسی، نزاع و ... هستند اما مقامات آموزش و پرورش همچنان بر این باورند که انکار موضوع می تواند از تبعات منفی اجتماعی و فرهنگی آن بکاهد!
با کمک خیرین:
مدیرعامل انجمن خیریه امید از کلنگ زنی مرکز رفاهی درمانی برای بیماران سرطانی امید طی هفته جاری با حمایت خیرین خبرداد.
اردوگاهی با مشکلات بسیار وضعیت نامناسب بهداشتی و شیوع بیماری های عفونی به خصوص در کودکانا ز بزرگ ترین معضلات اردوگاه زیوه است
امروز ۹۰ درصد مردم نسبت به مواد مخدر ابراز نگرانی می ‌کنند چرا که مبارزه با مواد مخدر مسئله ای ساده نبوده و باید با تمام مروجین مصرف مواد مخدر برخورد شود بنابراین فرهنگ سازی، اطلاع رسانی، شفاف سازی و حضور آحاد مردم نیاز‌مند مقابله با این مسئله است.
حرفه ای که هر زمان نام کرد و کردستان می آید توجه هر مستمعی را به خود جلب میکند تا خبری از کولبر و کولبری به گوش شنونده موضوع برسد. کولبری شغلی است که اغلب مردم مناطق مرزی چه در مرز های کردستان و آذربایجان و چه جاهای دیگر از سر ناچار و نبود شغل مناسب به این شغل مشقت بار و سخت که همیشه با خطر جانی همراه است رو می آورند.
11به چهره‌اش نگاه کنید،‌ به چشمانش خیره شوید، اشتباه نکنید این که در چشمان او می بینید آب نیست، آتش است، آتشی که اگر ما را نسوزاند و با آن بیدار نشویم، حقمان است که بمیریم.
avb4b726d9f2ffec743bbمساجد، بالأخص مساجد محلات از ديرباز محلي براي تجمع اهالي محل نه تنها براي عبادت و انجام مراسمات مذهبي، بلکه محلي براي ديدوبازديد و حل مشکلات اهالي محلات بود. اما متاسفانه در سالهاي اخير شاهد آن هستيم که به غير از چند مسجد خاص، مساجد ديگر با عدم استقبال مردم بلاخص جوانان و نوجوانان روبه رو هستند. اين عدم استقبال دلايل مختلفي مي تواند داشته باشد دلايلي که ريشه آنها به خود مساجد، اهالي مساجد، جامعه و خانواده بر مي گردد.
samanchi qizi 2در گذشته‌های نه چندان دور، تابلوی معروفی از یک دختر جوان در اکثر خانه‌های مردم ارومیه وجود داشت که مردم منطقه به آن «سامانچی قیزی» می‌گفتند.