در ماه های اخیر شاهد نوسانات قیمت کالاهای اساسی و در بیشتر مواقع افزایش قیمت این کالاها بودیم که در این میان قیمت تخم مرغ بیش از سایر کالاها به طور بی سابقه ای افزایش یافته و باعث نارضایتی و اعتراض مصرف کنندگان شد. همه ساله با نزدیک شدن به ایام عید و آغاز مهمانی ها، افزایش قیمت کالاهای اساسی به یکی از دغدغه های مردم تبدیل می شود. در این گزارش به بررسی قیمت کالاهای اساسی در ایام منتهی به پایان سال و برنامه های مربوط به تنظیم بازار شب عید خواهیم پرداخت.

خبرنگار همشهری- نسا خلخالی

در ماه های اخیر شاهد نوسانات قیمت کالاهای اساسی و در بیشتر مواقع افزایش قیمت این کالاها بودیم که در این میان قیمت تخم مرغ بیش از سایر کالاها به طور بی سابقه ای افزایش یافته و باعث نارضایتی و اعتراض مصرف کنندگان شد. همه ساله با نزدیک شدن به ایام عید و آغاز مهمانی ها، افزایش قیمت کالاهای اساسی به یکی از دغدغه های مردم تبدیل می شود. در این گزارش به بررسی قیمت کالاهای اساسی در ایام منتهی به پایان سال و برنامه های مربوط به تنظیم بازار شب عید خواهیم پرداخت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پیش بینی ذخیره سازی ۲۸۰۰ تن میوه شب عید در استان خبر داد.

« اسمعیل کریم زاده » ادامه داد: برای تامین میوه شب عید در استان ۲ هزار و ۸۰۰ تن میوه ذخیره سازی شده است که از این میزان ۲ هزار تن پرتقال و ۸۰۰ تن سیب درختی است.

وی درباره کیفیت میوه های ذخیره شده، توضیح داد: پرتقال شب عید از نوع والنسیا از جنوب و نیز پرتقال تامسون از منطقه شمال کشور خریداری شده و ۸۰۰ تن میوه ممتاز سیب درختی نیز تامین و در سردخانه های تعاون روستایی برای تنظیم بازار شب عید ذخیره سازی شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه خریدهای مورد نیاز شب عید انجام شده و علاوه بر آن زمینه خریدهای لازم به عنوان استان معین برای تهیه میوه شب عید سایر استانهای کشور نیز فراهم و تامین شده است، افزود: آذربایجان غربی جزو استانهای تامین کننده سیب درختی هشت استان کشور است و وضعیت مطلوبی در این زمینه داریم.

کریم زاده با ابراز امیدواری از روند تنظیم بازار شب عید، افزود: امیدواریم با مدیریت مطلوب، تنظیم بازار و تامین به موقع میوه مورد نیاز به ویژه در ایام منتهی به پایان سال، رفاه حال مردم استان را فراهم کنیم تا مردم هیچ گونه دغدغه ای در تامین میوه شب عید نداشته باشند.

توانایی تامین گوشت مرغ برای سایر استانها

وی با اشاره به اینکه مصرف روزانه مرغ در استان ۱۵۰ تن و پیک مصرف آن نیز ۱۸۰ تن است که در این زمینه نیز می توانیم در تامین نیاز سایر استانها اقدام کنیم، بیان کرد: از نظر تولید گوشت مرغ استان نیز به علت تولید مطلوب از شرایط خوبی برخوردار است و با تولید روزانه ۲۰۰ تا ۲۱۰ تن مشکلی در ذخیره سازی این محصول وجود ندارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: در زمینه ذخیره گوشت قرمز و سفید منجمد در استان نیز تاکنون یک هزار و ۶۰۰ تن ذخیره گوشت سفید وجود دارد که پیش بینی می شود تا زمان عید نوروز این ذخایر به ۲ هزار و ۲۰۰ تن افزایش یابد و گوشت قرمز نیز به میزان ۱۰۰ تن تامین و ذخیره سازی خواهد شد.

کریمزاده با اشاره به میزان مصرف سالانه تخم مرغ در استان افزود: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تولید تخم مرغ به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن در استان افزایش خواهد یافت و مقرر شده تا از محل واردات تخم مرغ از ترکیه یک هزار تن برای تامین نیاز استان وارد آذربایجان غربی شود.

وی تصریح کرد: در راستای تنظیم بازار شب عید، ۱۹۰۰ تن برنج در انبار اداره کل غله و خدمات بازرگانی ذخیره سازی شده و ۱۰۰۰ تن نیز شکر در این زمینه ذخیره سازی و توزیع خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی قیمت مصوب گوشت مرغ گرم را هر کیلوگرم ۷۵۰۰ تومان عنوان کرد و گفت: قیمت گوشت مرغ گرم در بازار بین ۷۲۰۰ تا ۷۹۰۰ تومان در نوسان است.

کریمزاده با اشاره به بالا بودن قیمت تخم مرغ افزود: توزیع هر شانه تخم مرغ نیز با قیمت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان در فروشگاه های زنجیره ای و میادین و میوه تره بار ادامه دارد.

نظارت دقیق بر بازار عید

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی  با اشاره به دستورالعمل اجرایی طرح نظارتی پایش بازار کالا و خدمات ویژه نوروز سال۱۳۹۷ اظهار کرد: هدف از اجرای این طرح، ضرورت کنترل و نظارت بر وضعیت بازار کالا و خدمات الویت‌دار در مراحل تامین، توزیع، ارائه خدمات و قیمت، با توجه به افزایش خرید و تقاضای عمومی برای بسیاری از کالاها و خدمات در روزهای پایانی سال و با هدف ایجاد آرامش در فضای روانی جامعه است.

«جعفرصادق اسکندری» تصریح کرد: همچنین ایجاد زمینه مناسب برای تامین مایحتاج عمومی، جلوگیری از تخلفات احتمالی و رسیدگی سریع، دقیق و کارشناسی به شکایات و گزارش‌های مردمی و اتخاذ تمهیدات لازم به منظور هم افزایی و همکاری موثر با سایر نهادها و دستگاه‌های ذیربط در شهرستان در راستای وحدت رویه در اقدامات نظارتی دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زمان اجراء این برنامه در دو مرحله انجام می‎شود افزود: مرحله مقدماتی آن از هفت تا ۱۴ بهمن و مرحله عملیاتی و اجرایی آن نیز از ۱۵ بهمن تا ۳۰ فروردین سال آینده اجرا می‌شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، گفت: در این ایام هماهنگی لازم با کمیسیون نظارت شهرستان به منظور نظارت و تثبیت نرخ کالاهای مصوب در زمینه کالاها و خدمات پرمصرف انجام می‌شود.

اسکندری اظهار کرد: در بخش کالایی در طرح نوروز سال ۹۷، عرصه فعالیت در بخش کالایی شامل نان، لبنیات مثل شیر، ماست و پنیر، البسه و پوشاک، کیف، کفش، آجیل، خشکبار، خواربار و شیرینی‌جات، لبنیات، گوشت‌قرمز، گوشت ‌مرغ، ماهی، قند و شکر، روغن‌ نباتی، برنج و نیز میوه مثل سیب و پرتقال انجام می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات بخش خدماتی بیان کرد: در این رابطه، عرصه فعالیت در بخش خدماتی شامل شرکت‌های مسافرتی هوایی، زمینی و دفتر فروش آنها، حمل و نقل درون‌شهری و برون شهری، اماکن تفریحی و فرهنگی، سیاحتی و زیارتی، واحدهای اقامتی، غذاخوری‌ها و رستورانهای بین راهی، نظارت بر عملکرد انبارها و سردخانه ها، میادین میوه و تره‌بار انجام می‌شود

منبع : همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها