شهر اورميه سرشار از داستان ها و روايت هاى ما، پدران و اجداد مان و سرشار از تحول اجتماعى، كالبدى و تاريخى است كه با احيا اين مكان ها، ارتباط فيزيكى مكان هاى تاريخى و حضور آنها در دل مردم را مى توان زنده نگه داشت.

حمام تاریخى اتحادیه اورمیه، به عنوان اولین پایلوت منظر فرهنگى، تاریخى و خاطرات جمعى مرمت و احیا مى شود.

 

حمام تاریخى اتحادیه اورمیه به عنوان اولین پایلوت منظر فرهنگى، تاریخى و خاطرات جمعى در راستاى تعریف یک محور فرهنگى در حوزه جغرافیایى بافت تاریخى شهر اورمیه و با هدف صیانت و ارتقا کیفى منظر تاریخى فرهنگى به عنوان یک میراث ملموس مرمت و احیا مى شود.

 

حمید رضا فرشباف، کارشناس ارشد مرمت ابنیه تاریخى و دانشجوى دکترى معمارى در گفتگو با اکسیر نو گفت: آن چه شهروند از شهر برمى گیرد و با خود دارد هویت، خاطره و حس تعلق است که ذهنیت اش از شهر را مى سازد و به این دلیل، یک مجموعه به عنوان یک فضاى شهرى که واجد اهمیت بوده و داراى مطلوبیت است، مى تواند این حس را به مخاطب انتقال دهد.

 

وی با اشاره به اینکه هویت شهرى وجه تمایز یک شهر از شهر دیگر و موجب حس تعلق مکان شهروندان و مشارکت آنها در توسعه شهر است افزود: در نظر گرفتن یک شهر بدون هویت متعلق به خودش امکان پذیر نیست

به گفته این کارشناس، با محافظت از تاریخ، یک شهر تنها به گذشته تکیه نمى کند بلکه پیوندى بین زمان حال و آینده اش ایجاد مى شود.

 

فرشباف، با اشاره به اینکه هر چقدر به بافت تاریخى شهر اورمیه نزدیک مى شویم، زخم هایى را مى توانیم بیابیم که قابل درمان هستند، اظهار کرد: در اورمیه با محلات و مکان هایى روبرو مى شویم که مقیاس دارند، انسانى هستند واز تبر بى توجهى که تیشه به ریشه شهر مى زند در امان مانده اند و می توان نقش دوباره آن مکان ها را که به نحو غم انگیز از دست رفته اند را دوباره به آنها بازگردانند و آنها را به خاطره جمعى شهر اضافه کرد. هنوز هم مى توان در شهر اورمیه جاهاى دل نشین و شادى بخشی ایجاد کرد که از آن لذت برد.

وی گفت: شهر اورمیه سرشار از داستان ها و روایت هاى ما، پدران و اجداد مان و سرشار از تحول اجتماعى، کالبدى و تاریخى است که با احیا این مکان ها، ارتباط فیزیکى مکان هاى تاریخى و حضور آنها در دل مردم را مى توان زنده نگه داشت.

 

photo_2017-01-29_10-24-00

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها