شهرستان سردشت در ۲۴۱ کیلومتری مرکز آذربایجان غربی و در جنوب غربی ترین نقطه استان و در مرز مشترک با عراق و اقلیم کردستان قرار دارد.

سردشت، با وجود اینکه هنوز سایه شوم بمباران شیمیایی سال ۶۶بر سرش سنگینی می کند، هنوز بوی خردل و باروت می دهد و سموم شیمیایی نفس های مردمانش را تنگ کرده! زیبایی هایی دارد که این مردمان زخمی از جنگ را امید زندگی بخشیده است.

طبیعت بکر و جنگلی، آبشاری در دل کوهها(آبشار شلماش)، همرزی با عراق و اقلیم کردستان و برخورداری از بازارچه های مرزی و موزه مقاومت تنها بخشی از ظرفیت ها و پتانسیل های این شهر است.

۵۵۰۰ هکتار سطح زیر کشت انگور سیاه از مزیت های اقتصادی سردشت است، محصول ارگانیکی که سردشت را به عنوان خاستگاه طبیعی اش در جهان شهره عام و خاص کرده و زندگی نیمی از جمعیت این شهر را به خود گره زده است.

دومین بار است که انگور سیاه بهانه ای برای معرفی توانمندیها و ظرفیت های گردشگری و اقتصادی سردشت شده است، اینکه برگزاری جشنواره ها، فرصت مناسبی برای معرفی ظرفیت ها، جذب سرمایه گذار و رونق اقتصادی است، درست اما نباید از سهم بسزای زیرساختها غافل شد.

برخورداری از راههای مواصلاتی استاندارد و مناسب می تواند گام نخست در جذب سرمایه گذاران و توسعه اقتصادی شهرستان می باشد که البته مطالبه جدی مردم و مسئولان این شهرستان است.

زیبائی های طبیعی سردشت که تعدادی از آنها از جمله چشمه آب معدنی گراوان و آبشار شلماش در فهرست آثار ملی جای گرفته است، از ظرفیت و پتانسیل شهرستان برای تبدیل شدن به منطقه آزاد گردشگری حکایت دارد.

کوههای سربه فلک کشیده قندیل، پوشش جنگلی و چشمه های روان در اعماق دره ها منظره ای دل انگیزی در مسیر سردشت است که چیزی از گردنه حیران کم ندارد! چه بسا که هوای معتدل و خنک این منطقه هزاران بار بر هوای شرجی و مرطوب شمال می ارزد.

متاسفانه شهرستان سردشت با وجود طبیعتی بکر و سرسبز جنگلی و همچنین وجود مرزهای رسمی به علت نبود زیرساختهای لازم آنچنان که باید مورد استقبال گردشگران و سرمایه گذاران قرار نگرفته است!

سردشت با همه زیبائی اش برای دیده شدن، نیازمند ایجاد زیرساختهای گردشگری است تا همچون شمال و گردنه حیران به پای ثابت مقصد گردشگری تبدیل شود.

در مسیر پیرانشهر- سردشت تنها یک پل چوبی قدیمی و یک رستوران بین راهی وجود داشت درحالیکه ایجاد پل های چوبی و معلق، ایجاد مجتمع های رفاهی و رستوران های سنتی بین راهی، ایجاد امکانات گردشگری در کنار سدی که بر روی رودخانه زاب احداث شده و نزدیک به ۱۷ کیلومتر دریاچه طولی دارد، شناسایی روستاهای نمونه گردشگری و توسعه اقامتگاههای بوم گردی و همچنین استاندارد سازی راههای مواصلاتی از سوی دولت می تواند ضمن توسعه گردشگری در این محور، زمینه جذب سرمایه گذاران برای توسعه اقتصادی منطقه را فراهم آورد.

امیدوارم مسوولان، سردشت را که شمال و گردنه حیران دیگری است دریابند تا رونق صنعت توریسم در این منطقه مرهمی بر دل پرخون مردم زخمی از بمباران و جبران بی توجهی ۴۰ ساله به آلام این مردمان همدرد با مرز باشد.

 

منبع: جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها