سرویس گزارش – امید بهرامیان
کوله بری یکی از شغل های رایج در استان های مرزی است که تا سال گذشته نیز شغل بیشتر مرزنشینان آذربایجان غربی بود اما با بروز اتفاقات ناگواری که طی سال گذشته برای این قشر افتاد، دولت بر ساماندهی وضعیت کوله بری در استان های مرزی کمر همت بست که در همین جهت طرح صدور الکترونیکی برای مرزنشینان مطرح و اجرا شد که مخالفان و موافقانی دارد.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی کوله بری را بهترین راه برای دور زدن تحریم ها می داند و می گوید:

با توجه به خروج آمریکا از برجام می توان با راه اندازی دوباره معابر کوله بری تحریم ها را دور زد چراکه علی رغم پافشاری آمریکا مبنی بر لزوم کاهش مراودات تجاری کشور عراق با ایران، این کشور همچنان به ادامه مبادلات با ایران تمایل دارد.

« رسول خضری » با بیان اینکه حکومت اقلیم کردستان عراق بر همراه نشدن خود با آمریکا در بحث تحریم ایران تاکید دارد، ادامه می دهد: این فشارها مربوط به مبادی رسمی کشور ایران و عراق است پس باز کردن دوباره معابر غیر رسمی می تواند بهترین راه برای دور زدن تحریم ها باشد.

وی با اشاره به اذعانات مقامات حکومت اقلیم کردستان عراق مبنی بر افزایش مراودات تجاری با ایران، اظهار می کند: با توجه به اینکه تمامی مرزها و مبادی رسمی کشور عراق در اختیار حکومت مرکزی این کشور است و حکومت مرکزی عراق با پیروی از آمریکا مراودات تجاری خود را ایران را کاهش خواهد داد، با راه اندازی دوباره مبادی غیر رسمی و عبور و مرور کوله بران از این مبادی برای ورود و خروج کالا می توانیم تحریم را دور زده و مبادلات تجاری خود با اقلیم کردستان عراق را که یکی از بهترین خریداران کالاهای ایرانی است را توسعه بخشیم.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی در تشریح پیشنهاد خود می گوید: اقلیم کردستان عراق نیز از فعال سازی دوباره مبادی غیر رسمی حمایت می کند به طوریکه مقامات این حکومت اقدام به آسفالت مبادی غیررسمی سمت کشور خود کرده اند تا کوله بران ناچار به حمل کالاها بر روی دوششان نباشند و بتوانند با چرخ دستی به حمل کالا از مرزهای دو کشور بپردازند.

خضری در پایان از پاسخگو نبودن طرح کارت های الکترونیکی مرزنشینی برای رفع نیاز مرزنشینان خبر می دهد.

بهره مندی مرزنشینان از درآمدهای مرزی

فرماندار شهرستان پیرانشهر می گوید: برابر نظر دولت درباره کوله بری، در استان های مرزی از جمله سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی بازارچه های غیر رسمی موقت ایجاد شده است.

« علی ترابی » با بیان اینکه تا قبل از این مصوبه بیشتر مرزنشینان به کار کوله بری مشغول بودند، ادامه می دهد: این بازارچه ها توانسته اند تا حدودی باعث جلب رضایت مردم شده و جایگزین درآمدهای اکتسابی مرزنشینان از طریق کوله بری شوند.

وی در تشریح آخرین وضعیت کوله بری در پیرانشهر می گوید: برای تمامی مرزنشینانی که به کار کوله بری مشغول بودند کارت الکترونیکی صادر شده است که این کارت ها به طور ماهانه ۷۰۰ هزار تومان برای هر فرد و ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برای هر خانوار شارژ می شوند و افراد می توانند با مراجعه به گمرک به میزان اعتبار موجود در کارتشان بار جا به جا کنند.

فرماندار شهرستان پیرانشهر می افزاید: دیگر چیزی به اسم کوله بری وجود ندارد و روستاییانی که تا شعاع ۲۰ کیلومتری از مرزها زندگی می کنند و همچنین کوله برانی که از قبل نیز کارت بازرگانی داشتند اکنون با استفاده از کارت الکترونیکی خود به گمرک مراجعه می کنند و می توانند کالاهای ترخیص شده و انبار شده در گمرک را با استفاده از ماشین آلات خودشان ، که بیشترین وسیله نقلیه مورد استفاده شان وانت باری است، دریافت کرده و در بازارچه های غیر رسمی موقت ایجاد شده به فروش برسانند.

رضایت مردم از طرح کارت الکترونیکی ترخیص کالا

ترابی با اشاره به صحبت های نماینده مردم پیرانشهر و سردشت در مجلس شورای اسلامی درباره باز کرده دوباره معابر کوله بری می گوید: این طرح اجرایی از سوی دولت طرح موفقی است که علاوه بر بهره مندی مرزنشینان از درآمدهای مرزی باعث کاهش قاچاق نیز شده است و مردم پیرانشهر از این موضوع راضی هستند.

وی تعداد افراد دارای کارت الکترونیکی ترخیص کالا از گمرک پیرانشهر را ۵ هزار و ۲۲۸ نفر اعلام می کند و ادامه می دهد: اکنون تمامی افرادی که به فاصله ۲۰ کیلومتری از مرز پیرانشهر زندگی می کنند دارای این کارت هستند و سایر افراد متقاضی نیز می توانند با ثبت نام در سایت صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، پس از تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت کارت الکترونیکی دریافت کرده و از مزایای مرزنشینی بهره مند شوند.

 

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها