موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان اورمی
برخلاف تصور و برعکس موسساتی از این دست که اغلب در ساختمان های محقر و کم امکانات امور خیریه را دنبال می کنند، موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان فعالیت خود را در ساختمانی شیک و مجلل که صفر تا صد آن برای خدمت به کودکان بی سرپرست و بیمار بنا شده است پی می گیرد.

امید عظیمی- اکسیر نو: زندگی عصر ماشینی و اقتضائات خاص این عصر که توام با شلوغی، ازدحام، کمبود وقت و گرفتاری های روزمره است، انسان را از تا جایی پیش برده که دیگر کمتر وقت می کند در لایف استایل استاندارد، به خود بپردازد چه برسد به آن که برای همنوعان خود نیز وقت صرف کرده و به کمک آنان بشتابد.

در همین شلوغی و روزمرگی ها اما هستند کسانی که حساب خود را سوا کرده و توانسته اند با یک برنامه ریزی هدفمند، هم در چارچوب زندگی شهرنشینی به امورات خود پرداخته و هم گرهی از مشکلات دیگر همنوعان خود بگشایند علی الخصوص که در این همنوعدوستی پای کودکان در میان باشد.

در این شهر شلوغ، موسسه خیریه ای مشغول فعالیت است که خدماتدهی رایگان به کودکان بی سرپرست و بیمار را دنبال می کند. با آن که ۲ سال از آغاز فعالیت این موسسه سپری می شود اما عدم پرداخت رسانه ای مناسب منجر به مهجور ماندن این موسسه شده است چه آن که موسسات اینچنینی در پایتخت منجمله موسسه محک، با تبلیغات گسترده تر توانسته اند مشارکت بیشتری در این دست همنوعدوستی ها جلب کنند.

گرچه موسسه خیریه «رفاه کودک و نوجوان اورمیه» تبلیغاتی در فضای مجازی داشته اما برای ما نیز کمتر شناخته شده بود تا اینکه رئیس هیات مدیره این موسسه طی پیامی تلگرامی به مدیر مسئول اکسیر نو، اعضای این مجموعه را برای بازدید از موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان اورمیه دعوت کرد.

برخلاف تصور و برعکس موسساتی از این دست که اغلب در ساختمان های محقر و کم امکانات امور خیریه را دنبال می کنند، موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان فعالیت خود را در ساختمانی شیک و مجلل که صفر تا صد آن برای خدمت به کودکان بی سرپرست و بیمار بنا شده است پی می گیرد.

پس از ورود به ساختمان این موسسه، سراغ آقای ملامحمدزاده رئیس هیات مدیره موسسه را می گیریم که با راهنمایی نگهبانی راهی طبقه اول می شویم.

در حین رفتن به طبقه اول، آقای بهمرام (مسئولی جدید روابط عمومی موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان اورمیه و از عکاسان خوشنام خبری و هنری) که در بالای پله ها ایستاده بود ما را دید و از همان جا نسبت به حضورمان در این موسسه ابراز لطف نموده و به گرمی از ما استقبال کرد. در همین حین بود که آقای ملامحمدزاده در حال صحبت با چند تن از کارکنان این موسسه از اتاق روبه رویی خارج شده و با دیدن ما به سراغمان آمد.

پس از احوالپرسی ما را برای نشست دورهمی به اتاقی در یک طبقه بالاتر راهنمایی کرد. وارد اتاقی می شویم که یکدست مبل سلطنتی به همراه چند صندلی پلاستیکی بود. ملامحمدزاده که روی یکی از صندلی های پلاستیکی بود، پس از خیرمقدم،چند شوخی و خنده، شروع به توضیحاتی راجع به این موسسه کرد.

حمایت از ۶۰۰ کودک

رئیس هیات مدیره موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان اورمیه با بیان اینکه این موسسه از نیمه دوم سال ۹۳ کار خود را آغاز کرد، گفت: بنیاد کودک اورمیه به عنوان یک بنیاد بین المللی در حال ارائه خدمات مادی و معنوی به کودکان بدسرپرست و بی سرپرست است.

وی با اعلام اینکه این موسسه در ۷ طبقه در حال فعالیت است، اظهار کرد: بخش های چون دیالیز، دندانپزشکی، بخش فیزوتراپی، کارگاه چرمدوزی (با هدف توانمندسازی خانواده های بی بضاعت)، بخش ادارای، آمفی تئاتر و سالن جلسات، اقامتگاه به اضافه آشپرخانه در این بنیاد در حال فعالیت است.

آقای ملامحمدزاده، ظرفیت موسسه خیریه کودک و نوجوان اورمیه را ۲۰۰۰ نفری دانست و افزود: در حال حاضر از ۶۰۰ کودک حمایت مادی، درمانی و آموزشی صورت می گیرد چنان که این کودکان شامل کودکان بی بضاعت و بیمار از سراسر استان و حتی خارج از استان است.

وی اضافه کرد: کودکان بی سرپرست و بدسرپرست تحت حمایت این موسسه پس از معرفی از سوی منابع مختلف، مددکاران این موسسه که در کار خود بشدت خبره هستند برای تحقیق درباره وضع مالی خانواده این کودکان به محل زندگی آنان رفته و به بررسی می پردازند و در صورتی که نیازمندی این خانواده ها برای موسسه احراز شد، نسبت به حمایت از آنها اقدام می شود.

IMG_9366

درآمد و هزینه موسسه

رئیس هیات مدیره موسسه خیریه رفاه کودک و نوجوان اورمیه درباره نحوه فعالیت های این موسسه و تامین هزینه ها ضمن بیان اینکه هزینه ها صرفا توسط خیرین تامین می شود، از اعلام تعداد خیرین امتناع کرد و گفت: افزایش تعداد کودکان مورد حمایت این موسسه بسته به کفیلانی است که بخواهند هزینه های چه تعداد از کودکان را تامین کنند.

وی ادامه داد: بخش دیگری از هزینه ها نیز از بخش های دیالیز، فیزیوتراپی و دندانپزشکی تامین می شود چنان که درآمد حاصل از هزینه هایی که شهروندان با مراجعه به این بخش ها برای انجام امور درمانی خود پرداخت می کنند، صرف درمان کودکان بیمار تحت پوشش این موسسه می شود.

چندی قبل اعلام شده بود کشور ژاپن نیز در توسعه فعالیت های بنیاد کودک اورمیه همکاری هایی داشته است. آقای ملامحمدزاده درباره مادی یا معنوی بودن این همکاری ها نیز گفت: همکاری های ژاپن صرفا مادی بود و چندین هزار دلار برای توسعه فعالیت های این بنیاد کمک کرده بود.

در خلال همین صحبت های آقای ملامحمدازده، خانم «رویا چگینی» موسسه رفاه کودک و نوجوان اورمیه وارد اتاق شد. با ورود ایشان و پس از احوالپرسی ها، آقای ملامحمدزاده مابقی توضیحات را به خانم چگینی واگذار کرد.

خانه امید خانواده های بی بضاعت

IMG_6289

مدیرعامل موسسه رفاه کودک و نوجوان اورمیه با بیان اینکه تمامی سازمان های مردم نهاد چون بنیاد کودک اورمیه مبتنی بر نیازهای جامعه گام بر می دارد، گفت: این موسسه در گذشته کنار بیمارستان امید اورمیه مشغول به فعالیت بود که برای توسعه اقدامات و فعالیت های این بنیاد از کودکان بی بضاعت، ساختمان فعلی در ۷ طبقه طی سال ۹۳ به صورت رسمی افتتاح شد .

وی خاطرنشان کرد: در فاصله سال‌های بین ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۱ با کمک خیرین برای رفع مشکل اقامتی همراه کودکان سرطانی که جهت طی مراحل درمانی از شهرستان ها به اورمیه می آمدند از ظرفیت مسافرخانه‌های ارزان قیمت استفاده می کردیم اما این مسافرخانه‌ها رفته رفته از پذیرش این بیماران و خانواده‌هایشان امتناع کردند. البته حق داشتند چراکه علائم بعد از شیمی‌درمانی و ظاهر بیماران سرطانی سایر مسافران مقیم مسافرخانه را معذب می‌کرد. با ساخت خوابگاه ۸ واحده در جوار بیمارستان امید اندکی از مشکلات کاسته شد اما جا کم بود و بیمار زیاد. همین امر موجب شد تا کمر همت ببندیم و کلنگ ساخت اقامتگاه بنیاد کودک یا همان موسسه رفاه کودک و نوجوان اورمیه را بر زمین بزنیم.

چگینی با اشاره به فعالیت های این ساختمان ۷ طبقه در حمایت از کودکان، بیان کرد: مرکز اشتغال مادران سرپرست خانوار به‌منظور توانمندسازی این خانواده‌ها با آموزش رایگان و ایجاد خط تولید محصولات چرم دست‌دوز و محصولات چرمی برای بانوانی که گاهی حتی توان تشخیص معیارهای سنجشی متر و سانتی‌متر را نداشتند، راه‌اندازی شده و در حال فعالیت است. بخش‌های دندانپزشکی، فیزیوتراپی و کلنیک حرکات اصلاحی نیز به همت خیرین سخاوتمندی که اهدای تجهیزات پزشکی را به‌عهده گرفته‌اند و با همکاری صمیمی پزشکان داوطلب تاسیس شده و درحال حاضر مشغول ارائه خدمات رایگان به کودکان نیازمند هستند.IMG_6301

 

IMG_6306

مدیرعامل موسسه رفاه کودک و نوجوان اورمیه در پاسخ به این پرسش که حمایت مردم و دولت از این فعالیت‌ها کافی است؟، بیان کرد: واقعیت این است که ما از دولت انتظار هیچ کمکی نداریم، چراکه انجام چنین کارهایی در تمام دنیا بر عهده مردم است. هرچند دولت و نهادها نیز در این مسیر کمک حالمان بوده‌اند و از واگذاری زمین رایگان تا کمک‌های مالی برایمان کم نگذاشته‌اند.

پس از پایان صحبت ها، به اتفاق به بخش های مختلف این موسسه رفته و با توضیحات آقای ملامحمدزاده و خانم چگینی با فعالیت های این بخش ها آشنا شدیم.

IMG_9351

IMG_6313

IMG_9345

IMG_6315

در تمام لحظات حضورمان در این موسسه عشق و خلوص نیت را می شد در کارکنان این مجموعه حس کرد. از احساسات شان در توضیح فعالیت های این موسسه تا نشان دادن و معرفی امور هر یک از بخش ها و اتاق های طبقات این ساختمان اما آنچه که در تک تک لحظه های حضورمان در این موسسه حس می کردیم، بی توجهی و غفلت شهروندان از فعالیت های چنین مرکز خیریه ای است که خیران آن در میان دود و غبار ناشی از زندگی ماشینی، همنوعان خود را فراموش نکرده اند و خانه امیدی برای کودکان بی سرپرست و بیمار بنا نهاده اند.

IMG_6297

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها