رئیس کارگروه واگذاری پروژه های نیمه تمام دولتی که در آیین تجلیل از صادر کنندگان نمونه و فعالین اقتصادی برتر سال ۹۶ آذربایجان غربی حضور داشت، در سخنرانی های خود در این مراسم از ضعف در جذب سرمایه گذاری سخن گفته و بسیاری از پروژه های نیمه تمام را در نتیجه نبود سرمایه گذاری دانست.

خبرنگار همشهری- نسا خلخالی

رئیس کارگروه واگذاری پروژه های نیمه تمام دولتی که در آیین تجلیل از صادر کنندگان نمونه و فعالین اقتصادی برتر سال ۹۶ آذربایجان غربی حضور داشت، در سخنرانی های خود در این مراسم از ضعف در جذب سرمایه گذاری سخن گفته و بسیاری از پروژه های نیمه تمام را در نتیجه نبود سرمایه گذاری دانست. وی در ادامه سخنان خود پتروشیمی ارومیه را یکی از پروژه های قربانی نبود سرمایه گذاری خوانده و پتروشیمی مهاباد را مکملی برای پتروشیمی ارومیه معرفی کرد. طبق گفته های «علی عبدالعلی زاده»، پتروشیمی ارومیه باید تاکنون به پایان می رسید و پتروشیمی مهاباد نیز به عنوان مکمل مجتمع پتروشیمی ارومیه باید به طبع از آن، به تولید کریستال می پرداخت اما این در حالی است که اکنون در پتروشیمی مهاباد کود شیمیایی تولید می شود. در این گزارش به سراغ مدیران عامل پتروشیمی ارومیه و مهاباد رفته و به بررسی صحت و سقم این ادعاها پرداختیم.

مدیر عامل مجتمع پتروشیمی مهاباد در گفت و گو با همشهری سخنان رئیس کارگروه واگذاری پروژه های نیمه تمام دولتی مبنی بر تولید کود شیمیایی در پتروشیمی مهاباد را تکذیب کرد.

«محسن مجیدی» ادامه داد: پتروشیمی مهاباد هیچ ارتباطی با تولیدات کود شیمیایی ندارد، بنده خود نیز در آن مراسم حضور داشتم و با شنیدن این سخنان شوکه شدم چراکه این مجتمع پتروشیمی مهاباد به خط لوله پلی اتیلن غرب کشور وصل است و هیچگونه تولیدات کود شیمیایی در این مجتمع صورت نمی گیرد.

وی درباره ادعای بعدی رئیس کارگروه واگذاری پروژه های نیمه تمام دولتی مبنی بر این موضوع که پتروشیمی مهاباد از ابتدا به عنوان مکمل پتروشیمی مهاباد ساخته شده و باید کریستال تولید میکرد در حالی که به علت نبود سرمایه گذاری اکنون به تولید کود شیمیایی روی آورده است، می گوید: سال ۸۱، طرح آمایش سرزمین به منظور توسعه صنعت مناطق غرب کشور توسط دولت وقت اجرا شد که طی این طرح ۲۰ مجتمع پتروشیمی در غرب کشور به خط تولید پلی اتیلن وصل شدند که پتروشیمی مهاباد نیز یکی از این مجتمع ها بود.

مدیر عامل مجتمع پتروشیمی مهاباد با تاکید بر این نکته که پتروشیمی مهاباد از ابتدا به منظور اتصال به خط لوله پلی اتیلن غرب کشور ساخته شده است، بیان می کند: متاسفانه برخی از مسئولین بدون اطلاعات کافی حرف هایی می زنند که مردم را نیز سردرگم می کنند، مواد اولیه تولیدات کریستال به طور کل با مواد اولیه پلی اتیلن تفاوت دارد.

مجتمع پتروشیمی صادر کننده نمونه استانی

مجیدی به انتخاب شدن پتروشیمی مهاباد به عنوان واحد صادرکننده نمونه آذربایجان غربی در سال جاری اشاره می کند و می افزاید: در مراسمی که به مناسبت معرفی فعالان برتر اقتصادی و صادرکنندگان نمونه استان با حضور فعالان بنگاه های اقتصادی و استاندار آذربایجان غربی برگزار شد، با توجه به تولیدات  ۲۴۷ هزار تنی محصول در این مجتمع در سال جاری و صادرات بیش از ۹۰ درصد محصولات تولیدی آن به کشورهای چین، ترکیه و هندوستان، از پتروشیمی مهاباد به عنوان صادر کننده نمونه استانی تقدیر شد.

وی بیان می کند: مجتمع پتروشیمی مهاباد در قالب طرح ساخت خط انتقال اتیلن از عسلویه به غرب کشور به طول یک هزار و ‎ ۶۰۰ کیلومتر ساخته شده است تا سالانه حدود ۳۲۴ هزار تن اتیلن به عنوان خوراک اصلی این پتروشیمی از عسلویه به این مجتمع تزریق شود.

مدیر عامل مجتمع پتروشیمی مهاباد ادامه می دهد: در مسیر این خط انتقال ۶ واحد پتروشیمی در مناطق محرومی چون خرم آباد، کرمانشاه، مهاباد، میاندوآب و سنندج ساخته شده است و اتیلن مورد نیاز همه این واحدها از طریق این خط لوله تامین می شود.

افتتاح مجتمع پتروشیمی ارومیه تا پایان سال ۹۷

مدیر عامل مجتمع پتروشیمی ارومیه در رابطه با سخنرانی رئیس کارگروه واگذاری پروژه های نیمه تمام دولتی می گوید: قبول داریم که مراحل ساخت مجتمع پتروشیمی مهاباد درست طبق برنامه پیش نمی رود و با اندکی تاخیر به بهره برداری خواهد رسید اما توجه داشته باشید که این مجتمع ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و هنوز یک سال از زمان تعیین شده برای به اتمام رسیدن آن باقی مانده است.

« کریم دلجوان » ادامه می دهد: مجتمع پتروشیمی ارومیه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در حال ساخت است و تاکنون هیچگونه وام، مساعدت یا تسهیلاتی از دولت دریافت نکرده است اما با این حال در جذب سرمایه گذاری نیز با مشکل جدی مواجه نبوده است.

وی درباره دلیل تاخیر در ساخت مجتمع پتروشیمی ارومیه توضیح می دهد: تحمیل ترحیم ها از سوی کشورهای غربی مهم ترین علت تاخیر در مراحل ساخت این مجتمع بود که این مشکلات نیز رفع شده و مراحل اجرایی ساخت مجتمع پتروشیمی ارومیه به خوبی پیش می رود تا جایی که در صورت بروز نیافتن مشکلی جدید، تا پایان سال ۹۷ این مجتمع به بهره برداری خواهد رسید.

مدیر عامل مجتمع پتروشیمی ارومیه میزان اعتبارات مورد نیاز پیش بینی شده برای اتمام مراحل ساخت این مجتمع را ۵۰ میلیارد تومان و میزان اعتبارات هزینه شده تاکنون را ۲۷ میلیارد تومان اعلام کرد.

دلجوان هدف مجتمع پتروشیمی ارومیه را تولید صنایع کوچک و متوسط دانسته و تصریح می کند: هدف ما در این مجتمع، صنایع کوچک و متوسط هستند که منظور عبدالعلی زاده در آن سخنرانی لزوم تولیدات صنایع بزرگ بود.

وی به این نکته که مجتمع پتروشیمی مهاباد به طور کامل جدا از پتروشیمی ارومیه است اشاره کرده و ادامه می دهد: با توجه به بازگشت سرمایه خوبی که تولید پلی اتیلن دارد، ما نیز سعی در اتصال بخشی از مجتمع پتروشیمی ارومیه به خط لوله پلی اتیلن داریم.

 

منبع: همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها