رقابت تلگرامی داوطلبان انتخابات مجلس دهم/ جنگ اِنتلگرامی در ارومیه

بیشتر داوطلبان سرشناس از حوزه انتخابیه ارومیه دست به ایجاد کانال ها و گروه های اختصاصی زده اند که به این ترتیب می توان گفت انتخابات هفتم اسفند 94 را باید رقابت انتخاباتی تلگرامی یا به عبارتی دیگر جنگ «اِنتلگرامی» نامید.

امید عظیمی- اکسیر نو، [1] شبکه های پیام رسان موبایلی امروز بدل به پرکاربردترین وسیله ارتباطی بین جماعت ایرانی شده است. استفاده از این شبکه ها ۲ سال پیش با اجرا شدن طرح فیلترینگ بر روی شبکه پیام رسان «وی چت» سر زبان ها افتاد و شاخک های مردم برای بهره گیری از چنین شبکه هایی که خدمات رایگان و البته با قابلیت های افزون تری در اختیارشان قرار می داد، تیز شد، چه آن که برخوردهای قهری و سلبی هماره نتیجه عکس داده است.

پس از بسته شدن وی چت، فعالان شبکه های اجتماعی، یک شبکه جذاب تر را جایگزین آن کردند و به سراغ وایبر رفتند. وایبر دوامی حدود یکساله در ایران داشت و با قابلیت هایی که در اختیار اعضای خود می گذاشت، به محبوبیتی چشمگیر دست یافت اما در ادامه، زدن برچسب جاسوسی بر این شبکه و اختلال و کندی در سرعت آن، فعالان عرصه شبکه های مجازی را بالاجبار خانه به دوش کرد تا این بار سراغ دو اپلیکیشن دیگر یعنی تلگرام و واتساپ سوق پیدا کنند.

هر چند که تلگرام در ماه های پایانی وایبر نیز توانسته بود علاقه مندان شبکه های مجازی را به خود جلب و جذب کند اما جذابیت وایبر منجر به مقاومت علاقه مندان شده بود. در ادامه اما تلگرام جایگزین وایبر شد و با قابلیت های انعطاف پذیرانه ای که در اختیار کاربران اش قرار داد، رضایت آنها را جلب کرد و حتی واتساپ را نیز یارای رقابت با آن نشد چنان که دبیر شورای عالی فضای مجازی در همایش «شبکه های مجازی؛ فرصت ها و تهدیدها» گفته است: «۲۲ میلیون نفر در کشور عضو تلگرام هستند و از این تعداد ۱۵ میلیون نفر فعال‌اند.»

هر چند که تلگرام و در کل شبکه های پیام رسانه را نه به عنوان یک رسانه اصلی بلکه صرفا باید به دیده یک «رسانه مکمل» نگریست زیرا هیچ گاه اعتماد کامل به اخبار و پیام ها و مطالب آن نیست و دست کاری، تحریف و حتی جعل بارها در مطالب انتشار یافته در این شبکه ها خود را نشان داده است.

ظرفیت بالای این شبکه ها در ارتباط گیری با مخاطبین و کاربران، منجر شده تا داوطلبان انتخابات مجلس دهم نیز حساب ویژه ای روی این شبکه ها علی الخصوص تلگرام باز کنند. اگر روزی این پوسترها و پلاکاردها و شعارهای دیوارنویسی شده کاندیداهای مجلس بود که نقشی مهم در تبلیغات انتخاباتی را ایفا می کرد، امروز این تلگرام است که به صورت جدی در این خصوص نقش آفرینی می کند.

از همین رو بوده که داوطلبان انتخابات از هم اکنون و حتی پیش از اعلام وضعیت صلاحیت آنان، دست به کار شده و با ایجاد گروه ها و کانال های تبلیغی خود، سعی می کنند انسجام بیشتری به طرفداران و حامیان خود داده و نظر کاربران را برای جلب آرا آنها جذب کنند. از همین رو بیشتر داوطلبان سرشناس از حوزه انتخابیه ارومیه دست به این کار زده اند که ایجاد کانال ها و گروه های اختصاصی آنها یا به قبل از ثبت نام و یا به بعد از اسم نویسی در انتخابات برمی گردد. به این ترتیب می توان گفت انتخابات هفتم اسفند ۹۴ را باید رقابت انتخاباتی تلگرامی یا به عبارتی دیگر جنگ «اِنتلگرامی» نامید.

در آذربایجان غربی علاوه بر ارومیه که صاحب بیشترین کانال و گروه از سوی داوطلبان انتخابات است، حوزه های انتخابیه میاندوآب، شاهین دژ و تکاب، سلماس و خوی نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند. در این گزارش نگاهی خواهیم داشت بر کانال ها و یا گروه هایی که به وسیله داوطلبان انتخابات مجلس دهم در ارومیه آن هم قبل از احراز صلاحیت ها ایجاد شده است. تاکید می شود که تعداد اعضای این گروه ها و کانال ها تا لحظه نگارش این گزارش بوده است.

«جواد جهانگیرزاده» و آرمانشهر ارومیه

اسم کانال تلگرامی اش «Http:/URMIA1400.IR» است و عمری چند ماهه دارد. ارومیه ۱۴۰۰ چشم انداز وعده داده شده شهردار ارومیه برای برخورداری از شهری سبز و توسعه یافته است اما این که چرا نام کانال تلگرامی جهانگیرزاده به این اسم است، احتمالا باید ریشه در ارتباطات گذشته جواد جهانگیرزاده با «محمد حضرت پور» داشته باشد.

در هر صورت، نمی توان ارومیه ۱۴۰۰ را جزو کانال های فعال و به روز دانست. مطالبی که بر روی این کانال قرار می گیرد عمدتا مربوط به شخص جهانگیرزاده از بازدیدها تا سخنرانی ها و مصاحبه های اش است. چند روز یکبار آپدیت می شود و تعداد اعضای پیگیر آن به ۴۰۱ نفر رسیده است.

[2]

 

«جعفر صادق فیضی»= مدیر

اگر می خواهید دنبال کننده مطالب مربوط به «جعفرصادق فیضی»  برای انتخابات مجلس دهم باشید باید به کانال تلگرامی «همراهان مدیر» مراجعه کنید. نام این کانال برگرفته از سابقه علمی فیضی است که دارای دکترای مدیریت است. اکثریت ۳۱۳ عضو پیگیر آن را می توان جوانان اصلاح طلبی دانست که سفت و سخت به دنبال حمایت از یک کاندیدای اصلاح طلب هستند.

همراهان مدیر نیز به اندازه کانال های دیگر داوطلبان فعال نیست. مطالب آن عمدتا مربوط به اخبار و پیام های عمومی است و کمتر می توان در آن معرفی بیشتر جعفر صادق فیضی را دید.

[3]

«گودرز صادقی» و دوستان

کانال رئیس دانشگاه محقق اردبیلی، «دوستان گودرز صادقی» نامگذاری شده است. کانالی است که عمدتا جملات قصاری را از این داوطلب اصلاح طلب منتشر می کند. انتشار جملات قصار از دانشمندان، فضلا و عقلای جهان از دیگر رویکردهای این کانال بوده است. ۳۳۷ عضو دارد و پیگیران این کانال می توانند شعارها و برنامه های صادقی را نظاره گر باشند و بر روی آنها مداقه کنند.

[4]

«یوسف بیداردل»

کانال ۲۵۱ نفره این هویت طلب که به نظر می رسد در صورت احراز صلاحیت و راهیابی اش به دور رقابتی انتخابات مجلس دهم، آرای خوبی را به دست آورد، پس از ثبت نام در انتخابات راه اندازی شد. این کانال که «کانال حمایت از دکتر بیداردل» نامگذاری شده است، تلاش کرده در مدت فعالیت خود معرف یوسف بیداردل باشد و در این راه دست به انتشار سوابق، تصاویر و دیدگاه های او زده است.

انتشار پیام های مذهبی و نیز جملات قصار از دیگر رویکردهای کانال حمایت از دکتر بیداردل بوده است.

[5]

«نادر قاضی پور» با جوانان و دانشجویان

از جمله کانال هایی که قبل از ثبت نام یک داوطلب انتخابات مجلس دهم راه اندازی شده است، «جوانان و دانشجویان حامی قاضی پور» می باشد. این کانال صرفا منتشر کننده مطالب مربوط به نادر قاضی پور است. چند روز یکبار آپدیت می شود و شامل سخنرانی ها، فیلم ها و عکس های قاضی پور می باشد.

این کانال نیز ۱۳۲ عضو دارد و به نظر می رسد علیرغم پرطرفدار بودن قاضی پور، هوادارن او نتوانسته اند کانال داوطلب مطبوع خود را به خوبی معرفی کنند.

[6]

«روح اله حضرت پور» و کمپین های حامی

کانال اختصاصی ندارد اما جوانان حامی او، کمپین هایی تحت عنوان «کمپین حامیان جوان آقای حضرت پور» را به عنوان سوپر گروه راه اندازی کرده اند. ابتدا چند جوان دوستدار حضرت پور دست به راه اندازی این سوپرگروه زدند اما در ادامه به دلیل شدت استقبال از آن، ۲ سوپر گروه دیگر به همین اسم که البته عدد ۲ و ۳ نیز به نام آن ضمیمه شده بود، راه اندازی گردید تا این سوپرگروه های ۱۰۰۰ نفره دیگر حامیان روح الله را هم پوشش دهند.

در این گروه ها به بایدهای حمایت از حضرت پور جوان پرداخته می شود و حتی در مباحث شکل گرفته در این گروه ها می توان نظرات مخالفینی را دید که به نبایدهای حضور روح الله در مجلس می پردازند و جوی تازه به گروه و مباحث آن می دهند.

هر چند روح الله حضرت پور کانال اختصاصی در تلگرام ندارد اما گفته می شود یک کانال با بیش از ۱۵ هزار عضو حامی اوست که در روز مبادا رو خواهد شد.

[7]

«عباس خورشیدی» و حضور درخشان در عرصه مجازی

این داوطلب طیف اصلاح طلبان دارای ۲ کانال تلگرامی با عناوین «عباس خورشیدی» و «حامیان عباس خورشیدی»  است. اولی ۲۰۴ و دومی نیز ۲۳۲ عضو دارد. کانال دومی نسبت به اولی فعال تر است و عمده مطالب آن نیز نشر دهنده گفته ها، سخنرانی ها، مصاحبه ها و عکس های مربوط به خورشیدی و همچنین مطالب مربوط به اصلاح طلبان است.

کانال اولی نیز صرفا به معرفی بیشتر خورشیدی و نیز انتشار برخی پیام های مذهبی می پردازد. حامیان عباس خورشیدی در اینستاگرام نیز فعال هستند و صفحه ای اختصاصی نیز در این شبکه اجتماعی راه اندازی کرده اند تا نشان دهند فارغ از تصمیمات آتی مربوط به امکان حضور یا عدم حضور عباس خورشیدی، مانعی نخواهد بود که رقابت مجازی انتخابات را واگذار کنند.

[8]

«وحید جلال زاده»

او نیز پیش از ثبت نام در انتخابات دست به راه اندازی کانال اختصاصی اش تحت عنوان «کانال وحید جلال زاده» کرد. کانال استاندار سابق آذربایجان غربی ۳۹۵ پیگیر دارد. معرفی سوابق و سخنرانی های جلال زاده از اهداف این کانال است. همچنین بعضا مطالب حامیان او نیز که مواضعی در حمایت از جلال زاده داشته اند، در این کانال انتشار می یابد.

علاوه بر این نیز می توان پیام ها و اخبار عمومی را در این کانال دید که برای خالی نماندن عریضه و آپدیت شدن انتشار می یابد. جلال زاده علاوه بر تلگرام، سایت اختصاصی خود را نیز راه اندازی کرده است.

[9]

«سیدفتاح حسینی»

۲۳۴ نفر دنباله کننده کانال «سیدفتاح حسینی» هستند. این کانال نیز معرف بیشتر حسینی است و همچنین سخنرانی ها و تصاویر او را نشر می دهد. کانال او را نیز باید در زمره کانال ها کمتر فعال دانست. جملات و عبارات قصار از دیگر پیام هایی است که در این گروه کانال می یابد.

[10]

حجت الاسلام «سیدسلمان ذاکر» و مهرش

کانال اختصاصی این نماینده سابق خانه ملت «مهر خوبان سیدذاکر» نامگذاری شده است. این کانال منتشر کننده دیدگاه ها، سخنرانی ها و پیگیری های ذاکر در دوره پیشین نمایندگی اش به همراه تصاویر مربوط به او برای ۲۴۸ پیگیر این کانال است. حتی بعضا سلسله نامه ها و مستندهایی از پیگیری های ذاکر در طول دوران نمایندگی اش در مجلس هشتم بر روی خروجی این کانال قرار می گیرد.

آنچه که در کانال مهر خوبان برای معرفی سیدسلمان ذاکر به چشم می خورد، نگاه به گذشته بوده و از نگاه به آینده تاکنون خبری نبوده است.

[11]

مصطفی فروزان

فروزان نیز کانال تلگرامی اش را پیش از ثبت نام در انتخابات راه اندازی کرده بود و قدمت چند ماهه دارد. «کانال مصطفی فروزان» تاکنون توانسته ۲۸۷ عضو را با خود همراه سازد.

این کانال نیز پیش از ان که انتشار دهنده مطالب اختصاصی فروزان و معرفی بیشتر این داوطلب جوان انتخابات باشد، رویکردی عمومی داشته و مطالب و پیام های مختلف را نشر می دهد.

کانال فروزان هم روزهای کمتر فعالی را سپری می کند که از یک داوطلب جوان و پرانرژی اندکی دور از انتظار است.

[12]

ابراهیم صفری

او نیز از جمع داوطلبان دارای کانال اختصاصی بازنمانده است. کانال صفری، نام او را به صورت انگلیسی «Ebrahim Sfari» در نوار بالای خود درج کرده است. این کانال بشدت کم فعال تنها ۴۹ نفر عضوگیری داشته و مطالبی نیز که بعضا در این کانال منتشر می شود عمدتا مربوط به تصاویر او و سفرهای روستایی اش است. برخی سخنرانی های او نیز گاها روی این کانال قرار می گیرد.

[13]

«سیدهادی بهادری» و ارومیه ۱۳ هزار نفری

هادی بهادری را شاید فعال ترین داوطلب انتخابات مجلس دهم در حوزه دنیای مجازی باید دانست. او علاوه بر آن که کانالی به اسم خود ره اندازی کرده است یک کانال با بیش از ۱۲۶۰۰ هزار عضو را نیز پشتیبان خود می بیند. کانال «اورمیه» که فعلا تبلیغ مستقیم بهادری را هدف خود قرار نداده، احتمالا پس از احراز صلاحیت ها دست به این کار خواهد زد و کاندید مورد حمایت اش را که هنگام حضور او در فرمانداری ارومیه برای ثبت نام در انتخابات، با عنوانی چون «نابغه» معرفی کرده بود، بهتر و بیشتر تبلیغ خواهد کرد.

کانال اورمیه فعلا ترجیح می دهد تا عضوگیری کند، آن هم با تصاویر مربوط به اورمیه و مطالب عمومی. به نظر می رسد هدف گذاری بهادری برای جنگ تلگرامی و مجازی زیرپوستی و با قدرت ادامه دارد.

[14]