Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 زیوه؛ اسارتگاهی به نام مهمانشهر - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
اردوگاهی با مشکلات بسیار وضعیت نامناسب بهداشتی و شیوع بیماری های عفونی به خصوص در کودکانا ز بزرگ ترین معضلات اردوگاه زیوه است

امید بهرامیان

با حمله رژیم بعثی صدام به اقلیم کردستان عراق، بخشی از کردهای ساکن آن منطقه برای در امان ماندن از این حملات به ایران و به ویژه آذربایجان غربی مهاجرت کردند و بخشی از آنها در اردوگاه زیوه در ۴۵ کیلومتری ارومیه در روستای زیوه از بخش سیلوانا اسکان داده شدند.
با گذشت سالها و برگشت امنیت نسبی به کردستان عراق تعدادی از خانوارهای مهاجر مسیر بازگشت را در پیش گرفتند. با خروج خانوادهها بخش اعظمی از اردوگاه خالی ماند و به حالت متروکه درآمد. در این میان تصمیم گرفته شد که خانه های خالی به ایرانیان واگذار شود و افراد
متقاضی در آن ساکن شوند.
هم اکنون در حدود ۳۰۰ خانوار ایرانی و ۵۰ خانوار عراقی در این اردوگاه ساکن هستند که همگی با مشکلات عدیدهای مواجه هستند. مشکلات این اردوگاهغیر قابل باور بود.
خانه های لرزان
یکی از اهالی اردوگاه زیوه می گوید: پس از رفتن عراقیها اردوگاه در حال تخریب بود که به ایرانی ها اجازه سکونت در این اردوگاه داده شد ما نیز با ساکن شدن در این اردوگاه چندین میلیون تومان برای ساخت دوباره این منازل هزینه کردیم چراکه خانه ها در مرز تخریب قرار داشتند اما اکنون هر ماه از ما اجاره می گیرند و می گویند هر لحظه که ما بخواهیم باید منازل خود را ترک کنید.
وی که نمیخواهد نامی از او برده شود ادامه می دهد: در ابتدا حرفی از اجاره خانه مطرح نبود اما اکنون نه تنها از ما اجاره می گیرند بلکه چون هیچ یک از منازل کنتور آب و برق ندارند، ماهانه مبلغی به عنوان پول آب و برق در فاکتور به طور دستی از ما طلب می کنند،طوری حتی اگر چند روز در
پرداخت این فاکتورها تاخیر داشته باشیم بلافاصله آب و برق را قطع میکنند.
وی توضیح می دهد: در ابتدا قرار بر این بود که تنها با پرداخت یک میلیون تومان به ما اجازه سکونت در خانههای اردوگاه زیوه را بدهند و دیگر ناچار به پرداخت اجاره خانه نباشیم اما اکنون پس از هزینه تمامی داراییمان برای ساخت دوباره و نوسازی این منازل اکنون از ما اجاره و پول آب و برق میگیرند.
ما قشر کم برخوردار جامعه هستیم و در منازلمان تنها وسیله برقی یخچال و تلویزیون است اما باز هم به دلیل نبود کنتور هراندازه که می خواهند پول آب و برق طلب میکنند.
بیماری کودکان
یکی از بانوان ساکن اردوگاه زیوه در گفت و گو با خبرنگارهمشهری می گوید: بهداشت این منطقه صفر است. تمامی زبالهها در مخازن بلوکی جمع میشود که هر هفته یک بار توسط ماشینهای شهرداری جمع آوری میشود و حیوانات ولگرد این زباله ها را به اطراف پراکنده میکنند. کودکانمان که برای بازی به محوطه می آیند به دلیل مجاورت با این زباله ها دچار بیماری می شوند بهطوریکه اکنون کل بدن پسر ۵ ساله ام به دلیل وضعیت وخیم بهداشت این اردوگاه عفونت کرده است و طبق گفته پزشک وضعیتش هرروز بدتر می شود و اکنون عفونت وارد خونش شده است.وی با بیان اینکه کودکان ما همگی در معرض خطر عفونت قرار دارند، ادامه می دهد: حتی مدتی قبل کودک همسایه مان به دلیل بازی با سگ های ولگردی که همیشه در زباله ها غلط می زنند، دچار عفونت شد و این عفونت تا جایی پیش رفت که دچار تشنج شد و از طرفی وقتی به مرکز بهداشت اردوگاه که تنها یک بهیار در آن مستقر است، مراجعه کردیم گفتند کاری از دستمان برنمی آید.
وی با اشاره به وضعیت نامناسب مرکز بهداشت زیوه اظهار می کند: خود مرکز بهداشت نیز از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و هیچ تجهیزاتی در آن وجود ندارد به طوریکه تنها یک بهیار با چند وسیله ابتدایی کمک های اولیه در آن مستقر است.
وضعیت نامناسب بهداشتی
مسئول مرکز بهداشت زیوه با بیان اینکه «هر نوری کوچک هم که باشد روشنایی است » می گوید: مردم اجاره نشین هستند و هیچ اجاره نشینی حق تخریب اموال مالک را ندارد پس اهالی اردوگاه نیز حق تخریب بلوک زباله دانی را نداشتند و مسئول دفتر مهمانشهر با شکایت از مردم خواستار پرداخت غرامت توسط تخریب کنندگان این زباله دانی شده است.
دکتر هلالی ادامه می دهد: بنده پزشک مرکز بهداشت هستم و ماهانه یا ۴ بار به این مرکز بهداشت سر می زنم اما همکارم به عنوان بهیار و کسی که در همین منطقه ساکن است، به طور شبانه روزی به بیماران رسیدگی می کند.
بهیار مرکز بهداشت زیوه می گوید: ما گزارش خود را مبنی بر مناسب نبودن وضعیت بهداشت، بروز بیماری های عفونی از طریق آلودگی آب و غذا، کلر زنی نشدن آب، وضعیت بد کشتارگاه، جمع آوری نامنظم زبالهها و غوغای سگهای ولگرد در محوطه اردوگاه به دفتر کمیته مهمانشهر زیوه ارسال کرده ایم، اما تاکنون اقدامی انجام نشده است.

« نجم الدین صمدی » ادامه می دهد: تنها کاری که از دست ما برمی آید، گزارش وضعیت نامناسب بهداشت مهمانشهر زیوه به دفتر کمیته مهمانشهر و اداره امور اتباع خارجی است که بارها این کار را انجام داده ایم و متاسفانه پاسخی دریافت نکردهایم.
جولان حیوانات ولگرد در محوطه اردوگاه
یکی از بانوان اردوگاه زیوه از جولان سگ های ولگرد در این اردوگاه گلایه می کند و می گوید: درست است که اینجا برای تمامی مقاطع مدرسه داریم اما تعداد سگ های ولگرد به قدری زیاد است که کودکان تنها همراه با پدرانشان می توانند به مدرسه بروند. همسر من در شهر دیگری مشغول به کار است و من هم نتوانستم دخترم را برای امتحانات پایان ترم به مدرسه ببرم. اکنون به دلیل حاضر نشدن در جلسه امتحانات
یک پایه تحصیلی از هم سن و سال هایش عقب افتاده و یک سال از عمرش هدر رفته است.
وی مهم ترین علت وجود حیوانات وحشی در این اردوگاه را جمع آوری نشدن زباله ها و وضعیت بد بهداشتی می داند و توضیح می دهد: آخرین باری که زباله های محوطه را جمع آوری کردند ۳ ماه قبل بود و بوی بد آن ها به قدری زیاد بود که ناچار به آتش زدن زباله ها شدیم و از طرفی برخی از اهالی کنترل خود را از دست داده و با تخریب مخزن بلوکی جمع آوری زباله اعتراض خود را به جمع آوری زباله ها به مدت ۳ ماه در مقابل منازلشان اعلام کردند.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 121

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)