اواخر بهمن ماه سالجاری اهالی کوی کهرم ارومیه برای چندمین بار در مقابل استانداری تجمع کردند که محور درخواست آن ها این جملات بود: « استاندار محترم! خواهان احقاق حق پایمال شده اهالی کوی کهرم هستیم از اجاره نشینی به تنگ آمده ایم، اجازه ساخت و ساز حق طبیعی ماست ». برخی از اهالی کوی کهرم 18 سال است که زمین خریداری کرده اند اما به دلیل اینکه این منطقه خارج از محدوده شهری محسوب می شود، اجازه ساخت و ساز به آن ها داده نمی شود.

نسا خلخالی/ اواخر بهمن ماه سالجاری اهالی کوی کهرم ارومیه برای چندمین بار در مقابل استانداری تجمع کردند که محور درخواست آن ها این جملات بود: « استاندار محترم! خواهان احقاق حق پایمال شده اهالی کوی کهرم هستیم از اجاره نشینی به تنگ آمده ایم، اجازه ساخت و ساز حق طبیعی ماست ». برخی از اهالی کوی کهرم ۱۸ سال است که زمین خریداری کرده اند اما به دلیل اینکه این منطقه خارج از محدوده شهری محسوب می شود، اجازه ساخت و ساز به آن ها داده نمی شود. خبرنگار همشهری به منظور تهیه گزارش جامع به سراغ اهالی این منطقه رفت تا از نزدیک صحبتهای آنها را بشنود. در این گفت و گو ادعاهایی مطرح می شود که خبرنگار روزنامه همشهری مستقلا نمی تواند آنرا تایید کند اما برای آنکه یک طرفه به قاضی نرفته باشیم، به یراغ مسئولان ذیربط نیز رفته ایم تا پاسخ آنها را نیز بشنویم.
در این گزارش به بررسی تمامی ابعاد کوی کهرم ارومیه خواهیم پرداخت.

یکی از اهالی کوی کهرم که  به نمایندگی از بقیه اهالی می گوید: ما از اوایل دولت اول احمدی نژاد در این منطقه زمین خریده ایم اما این منطقه جزو محدوده شهری محسوب نمی شود و به همین دلیل اجازه ساخت و ساز به ما داده نمی شود. ما چه گناهی کرده ایم که ۱۸ سال است با وجود داشتن زمین و در حالی که سن و سالی از ما گذشته است، هنوز مستاجر هستیم.
«احمد علی مونسی راد » ادامه می دهد: ۱۸ سال قبل قولنامه زمین ها بسته شده است اما به دلیل نداشتن مجوز دلال ها از فرصت استفاده کرده و از ما هزینه ای می خواهند تا با روش های غیر قانونی برای زمین هایمان مجوز بگیرند، ما اگر زمین و پول داشتیم که وضعیتمان این نبود.

یک و بام و دو هوا
وی ابراز می کند: ما برای خرید این زمین ها تمام دارایی خود را فروخته ایم تا توانستیم این زمین ها را بخریم اکنون باز هم از ما پول می خواهند و اجازه ساخت و ساز نمی دهند، با وجود داشتن زمین مستاجر هستیم، ما تمام دار و ندار خود را فروختیم تا بتوانیم یک زمین در کوی کهرم بخریم و اکنون باز هم مستاجر هستیم و هر ماه هزینه زیادی برای اجاره خانه پرداخت می کنیم، این انصاف نیست. از شما خواشمندیم تا حرف های ما را به گوش مسئولان برسانید چرا که کسی صدای ما را نمی شوند.
نماینده اهالی کوی کهرم در پاسخ به این سوال که آیا هیچکدام از زمین های کوی کهرم مجوز ساخت ندارند، می گوید: نخیر؛ در دولت نهم و دهم برای ۴۰ درصد از زمین های کوی کهرم مجوز ساخت و پروانه بهره برداری صادر شد که مساحت این زمین ها شامل حداقل ۵۰۰ متر و حداکثر هزار متر است و اکنون از دو همسایه دیوار به دیوار یکی دارای مجوز است یکی فاقد مجوز، یکی دارای آب و برق و گاز است و یکی فاقد این امکانات شما به من بگویید مگر می شود از دو خانه دیوار به دیوار یکی داخل محدوده شهر باشد و یکی خارج از محدوده.
مونسی راد اظهار می کند: با درخواست مابقی زمین داران در کوی کهرم، سال ۹۰ قرار شد که زمین های باقی مانده بدون مجوز تبدیل به پارک شوند اما با پیگیری های ما و مراجعه به مسئولان کشوری سال ۹۲ برابر نامه وزیر کشور مقرر شد تا با عمل به «ماده ۵»مشکلات کوی کهرم فیصله پیدا کند، اما این نامه توسط برخی مدیران استانی از بین رفت.
وی می افزاید: حتی در مورخه ۳/۳/۹۳ توسط قربانعلی سعادت استاندار وقت نیز نامه ای به مدیران ارسال شد که در آن دستور رسیدگی به مشکل اهالی کوی کهرم در کمیسیون «ماده ۵» داده شده بود اما این نامه نیز توسط مدیران از بین رفت.

تغییر شماره نامه ها
نماینده اهالی کوی کهرم از تغییر شماره و تاریخ نامه توسط برخی مدیران استانی خبر و مدعی شد: دستور استاندار مبنی بر حل مسئله زمین های کوی کهرم با مصالحه در کمیسیون ماده ۵ در مورخه ۳/۳/۹۳ توسط مدیران، اجرایی نشد و موضوع الحاق با جلسات کارگروه در مورخه ۲/۳/۹۳ و ۱۰/۳/۹۴ انجام یافت به طوریکه دستکاری و جعل تاریخ و شماره نامه در کارگروه ۹۴ کلیات سوابق کارگروه ۹۳ نقض گردید و دستور توسعه شهر به نام شهردار تغییر بافت که متغایر با مفاد قانونی شورای عالی شهرسازی است.
مونسی راد تصریح می کند: استاندار فعلی (محمد مهدی شهریاری) نیز نامه ای به مدیران و شهرداری ارسال کرده اند تا در کمیسیون «ماده ۵» کوی کهرم نیز داخل محدوده شده و مجوز ساخت و ساز برای این زمین ها صادر شود، اما باز هم از سوی مدیران زیر دست این دستور اجرایی نشد.
وی با بیان اینکه اکنون ۴۰ درصد از زمین های کوی کهرم داخل محدوده شهری محسوب می شوند و ۶۰ درصد خارج از شهر، اضافه می کند: افرادی که وضع مالی خوبی داشتند با پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان به دلال ها و واسطه ها مجوز دریافت کرده و با ساخت ساختمان اکنون در منازل شخصی خود ساکن هستند. نکته قابل توجه این است که به زمین های کوی کهرم، به صورت جزیره ای مجوز داده شده است و همانطور که مشخص است، ساختمان ها به طور پراکنده ساخته شده اند و با زمین های باقی مانده نمی توان کاری انجام داد.
نماینده اهالی کوی کهرم با اشاره به اینکه از ۲۰۰ خانوار حاضر در کوی کهرم، ۴۰ خانوار مجوز ساخت و ساز دریافت کرده و اکنون در منزل شخصی خود اقامت دارند، اظهار می کند: متاسفانه طی این سال ها برخی ها خارج از ضوابط قانونی از اهالی درخواست زمین کرده اند. می خواهم از همینجا به آنها بگویم ما اگر پولی داشتیم که برای خود چاره ای می اندیشیدیم و سال ها مستاجر نمی ماندیم، خدا را خوش نمی آید از وضعیت افرادی که دستشان به جایی بند نیست سو استفاده کنید.
مونسی راد با بیان اینکه برخی از خانه های ساخته شده و دارای مجوز نیز آب و برق و گاز ندارند، تصریح می کند: خواستار توزیع عادلانه امکانات دولتی هستیم، در یک کوچه یک خانه گازکشی شده است اما خانه دیوار به دیوارش فاقد گاز شهری است، حتی کوچه ها را نیز با هزینه خودمان آسفالت ریزی کرده ایم آیا همه جای شهر هزینه آسفالت از خود مردم اخذ می شود؟ گازوییل خیلی گران است ما روزی فرزندان خود را برای خرید گازوئیل می دهیم تا از سرما یخ نزنیم آیا این انصاف است؟
وی در تشریح نتیجه تجمعاتشان می گوید: این موضوع را با نمایندگان مجلس نیز در میان گذاشته ایم همگی می گویند پیگیر هستیم اما هیچ نتیجه ای حاصل نمی شود، دومین روز از تجمعمان مقابل استانداری هوا خیلی سرد بود و  شهردار ارومیه آمد و ما را به دفتر خود دعوت کرده و از پیگیری مطالبات ما از مسئولین کشوری خبر داد اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.

طمع به زمین ها
نماینده اهالی کوی کهرم ارومیه با اشاره به اینکه زمین های کوی کهرم در نقطه مناسب شهر قرار دارد، ادامه می دهد: می خواهند زمین ها را به قیمت ارزان به خودشان برگردانیم چراکه چندین بار به ما اعلام کرده اند زمین هایتان را به ما بفروشید اگر این کار را انجام ندهید اجازه ساخت و ساز نخواهیم داد، اولین سوالی که مسئولان از ما می پرسند قیمت زمین هایمان است مگر ما دلال هستیم؟ چه تفاوتی دارد اگر قیمت این زمین ها کم یا زیاد باشد؟ ما فقط اجازه ساخت و ساز در زمین های خودمان را می خواهیم این حق طبیعی ما است.
مونسی راد ادامه می دهد: ۱۲۶ نفر از اهالی این زمین ها کارگران تراکتورسازی هستند که ۶۳ قطعه بصورت مشاعی دارند و بعد از ۳۰ سال خدمت صادقانه توانسته اند  زمینی برای خود خریداری کنند و اکنون می خواهند این زمین ها را به قیمتی ناچیز از چنگشان دربیاورند.
وی توضیح می دهد: انتقاد و اعتراض جمع کثیری از اهالی کوی کهرم از عملکرد تبعیض آمیز مسئولان است که طی دو دهه هر کدام با عناوین دستوری و کمیسیونی پروانه های احداث به نزدیکان خود در مساحت ۷/۱۰ هکتاری کهرم صادر کرده اند. باید به علت لاپوشانی تخلفات مدیران از حقوق طبیعی خود در داشتن مسکن محروم باشیم، مسئولان از صدر تا ذیل باید به این بی عدالتی پاسخگو باشند هم در این دنیا و هم در آخرت.
نماینده اهالی کوی کهرم ارومیه ادامه می دهد: خواست اهالی از مقام عالی استان این است که به شهرداری دستور فرمایند به بقیه اهالی مجوز احداث صادر فرمایند تا اجرای عدالت شود.

مخالفت اعضای شورای عالی شهرسازی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی  می گوید: موضوع الحاق کوی کهرم به محدوده شهری پس از بررسی در کارگروه زیربنایی و شورای برنامه ریزی استان، به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور فرستاده شد که متاسفانه با مخالفت اعضای این شورا مواجه شد.
«تقی کهوریان» ادامه می دهد: طی صحبت هایی که با دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور داشتم از الحاق نشدن کوی کهرم به محدوده شهری خبر داده و علت آن را اینگونه بیان کرد که این منطقه جزو سکونتگاه های غیر رسمی و خودرو  نیست.
وی درباره ۷۰۱ هکتار الحاقی اظهار می کند: زمین های کوی کهرم جزو طرح ۷۰۱ هکتار الحاقی به محدوده شهر نیست و علت آن را بنده نمی دانم، مسئولان دولت دهم زمین های کوی کهرم را برای الحاق به محدوده شهری به شورای عالی شهرسازی و معماری پیشنهاد نداده اند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی تصریح می کند: کارگروه زیربنایی استانداری در دولت یازدهم کوی کهرم و چند محله دیگر را برای الحاق به محدوده شهری پیشنهاد داده است اما این پیشنهاد توسط شورای عالی شهرسازی و معماری کشور رد شد.
کهوریان درباره ادعای از بین بردن نامه استاندار مبنی بر الحاق کوی کهرم به محدوده شهری طبق ماده ۵، می گوید: بنده چنین نامه ای دریافت نکرده ام ضمن آن که ماده ۵ نیز مربوط به تغییر کاربری است نه الحاق به محدوده شهری.

 

منبع:  همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها