🔺ورود سامانه های بارشی از هفته گذشته به کشور و در پی آن بارش نزولات آسمانی و وقوع حوادثی همچون سیل شیراز و در پی آن از دست دادن تعدادی از هموطنان زنگ خطر بروز بحران سیل را در سراسر کشور بویژه استان هایی که در معرض بارش بر اثر ورود سامانه های جدید دیگری بودند، به صدا درآورد.

به قلم: روحینا مجیدی

🔺ورود سامانه های بارشی از هفته گذشته به کشور و در پی آن بارش نزولات آسمانی و وقوع حوادثی همچون سیل شیراز و در پی آن از دست دادن تعدادی از هموطنان زنگ خطر بروز بحران سیل را در سراسر کشور بویژه استان هایی که در معرض بارش بر اثر ورود سامانه های جدید دیگری بودند، به صدا درآورد.

photo_2019-03-31_21-05-07

🔺استان آذربایجان غربی نیز در مرحله دوم این بارش های بهاری بعنوان یکی از مقاصد سامانه های بارشی پرخطر معرفی و وضعیت اضطرار در آن با هدف جلوگیری از وقوع هرنوع آسیب جانی و مالی اعلام شد و از همان نخستین لحظات اعلام خبر احتمال وقوع سیل در آن طی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته جاری به صورت آماده باش درآمد.

🔺 مدیریت ارشد استان بعنوان نوک پیکان مدیریت بحران نسبت به برگزاری جلسات مختلف در جهت آماده سازی ادارات و دستگاههای مسئول در زمینه جلوگیری از بحران سیل و هچنین نهادهای امداد رسان در حین وقوع احتمالی آن برگزار شد.

🔺از روز چهارشنبه هفته پیش همه دستگاهها به حالت آماده باش درآمدند و در سراسر استان از جاده ها و راههای مواصلاتی، روستاها، بستر رودخانه ها و داخل شهرها نسبت به انجام اقدامات سخت افزاری همچون لایروبی، مسیل بندی، تامین لوله و دستگاههای لازم برای اقدام مناسب در زمان وقوع سیل، آماده سازی ماشین آلات،  و در کنار آن اقدامات نرم افزاری همچون اعلام اطلاعیه ها و نکات مختلف به مردم اقدام شد.

🔺استاندار اذربایجان غربی شخصا در این کارزار عملیاتی حضور یافت و با مدیریت جلسات ستاد بحران، مسولیت همه دستگاهها را یاداور و مدیران را ملزم به اقدام جهادی برای مقابله با هرنوع خطر احتمالی ناشی از بارندگی و سیل کرد و اشد بازخواست را متوجه دستگاههایی دانست که عمدا یا سهوا از عهده مسولیت برنیایند.

🔺بازدیدها، پیگیری ها، شناسایی نقاط ضعف و قوت بصورت همه جانبه با تدوین برنامه‌ها و پیش بینی اقداماتی برای کاهش اثرات سیلاب بر شرایط اقتصادی و اجتماعی که در سکونتگاه به ویژه در سیلاب  بنا نهاده شده‌اند، انجام و کلیه شهرستان ها به یک کارگاه پیشگیری و کاهنده بحران سیل تبدیل شدند.

🔺اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای اذربایجان غربی برای همکاری با تمام ظرفیت انسانی و تجهیزات برای همکاری با ستاد مدیریت بحران استان اعلام‌امادگی کرد و ضمن پوشش و اجرای کامل طرح نوروزی و آمادگی لازم جهت هرگونه عملیات راهداری،برفروبی،نمک پاشی جاده در جهت ایمن سازی و خدمت رسانی به مسافران نوروزی، با تمام تجهیزات و ماشین الات راهداری ضمن لایروبی، بازگشایی و‌پاکسازی پلها، کانالهای جاده ای و ریزش و رانش برداری آماده همکاری نسبت به بازگشایی مسیل ها و رودخانه های فصلی، ایجاد خاکریز و دیواره های خاکی در محدوده تعدادی از روستاها و شهرهای واقع در مسیر و حاشیه رودخانه وایجاد کانالهای خاکی جهت کنترل ‌‌و هدایت سیلاب ها، جلوگیری از  ورود سیل به محیط روستاها و‌شهرها و همچنین اطلاعیه های وضعیت جوی و ترددی در محورها بصورت مستمر اقدام کرد.

🔺شرکت آب منطقه ای با اعلام ظرفیت سدها و کاهش بار روانی از عموم مردم و کنترل آب آن، شرکت آب ‌فاضلاب با اطلاعیه های مستمر و لایروبی رودخانه ها و کنترل آن ها، هواشناسی با پیش بینی های دقیق و لحظه به لحظه و اعلام موارد نیاز، شهرداری ها و فرمانداری ها نیز با اندیشیده تدابیر لازم درون شهرها و همچنین روستاها سعی در عمل به دستور قاطع و بی نقص مدیریت ارشد استان در مهار این‌حادثه طبیعی احتمالی کردند.

🔺تیتر اول رسانه های مجازی، مکتوب و الکترونیک به خبرهایی با موضوع سیل اختصاص یافت، هرچند در فضای مجازی نمک زیاد، آش جلوگیری از بحران سیا را شور کرده بود اما آنچه پرواضح است تجربه های قبلی حکایت از عدم حس خطر در بین بسیاری از مردم در چگونگی مواجه با خطراتی همچون سیل را داشت که چنین بسترسازی رسانه ای نیز اذهان عمومی را متوجه سیل و رفتارهای پرخطری کرده بود که ممکن است این حادثه طبیعی را با یک اشتباه ناآگاهانه از سوی مردم به یک بلای جانمسان سوز تبدیل کند.

🔺در این بین فرمانداری ارومیه بعنوان یکی از پاسخگوترین و مردمی ترین مدیران استان با برگزاری نشست مطبوعاتی و جلب توجه افکار عمومی به این موضوع و همچنین تشکیل تیم خبری ستاد بحران با حساسیت ویژه برای کاهش خطرات هرنوع سیل احتمالی ناشی از بارندگی و کاهش دمای جوی و امکان آب شدن برف کوهها کار خود را آغاز کرد، بازدیدهای مداوم از محل های مستعد بروز سیل، تخلیه روستاهای در معرض خطر، پیش بینی محل های احتمال بحران و تعطیلی آن، شناسایی تجهیزات مازاد در استان های همجوار و آماده باش نمودن ان برای درخواست کمک درصورت ضرورت تنها گوشه ای از تدابیر  این فرمانداری را شامل می شود.

🔺عصر روز شنبه پیش بینی ها درست از آب درآمد و بارش ها در استان آغاز شده بود، خبرها از شمال، جنوب و مرکز استان
نشان از بارش نزولات اسمانی به صورت باران بود، استاندار اذربایجان غربی استان را شب زنده دار کرده بودجه مدد این تمهیدات آمادگی نسبی در بین مردم ایجاد شده بود و مردم کم و بیش انتظار سیل را می کشیدند اما عصر شنبه به صبح یکشنبه رسید و علی رغم افزایش بارشها اهالی روستاهایی نیز که بدلیل احتمال وقوع این حادثه بزرگ طبیعی تخلیه شده بودند، به خانه هایشان بازگشتند.

🔺آنچه در برخی فضاهای مجازی و غیرمجازی عنوان می شود اشتباه در پیش بینی ها برای وقوع سیل بود اما در این بین موضوعی که از قلمداد افتاد و نادیده گرفته شد، مدیریت درستی بود که خطر سیل را از بیخ گوش آذربایجان غربی رد کرد چنانچه بسیاری از استان های دیگر از جمله خوزستان و ایلام نیز همزمان با استان آذربایجان غربی مقصد سامانه های بارشی عنوان شده بودند اما نتوانستند در مقابل مسئولیت رفع و دفع این خطر کمر راست کنند و به زیرآب رفتند.

🔺سیلی که نیامد و موج از موجی درازتر استان آذربایجان غربی را ترک کرد، نغمتی بود که نعمت های فراوانی را به همراه داشت و آن اعتمادی بود که بالاترین مقام اجرایی و مدیریتی استان به خود و مدیرانش ‌جلب کرد، مردم بیقرار آرام گرفتند که در بدنه مدیریتی استان هم و غم برای جلوگیری از بروز بحران برایشان وجود دارد.

🔺خلاها و نقاط ضعفی بود که به جهت عدم وجود حس خطر به حال خود رها شده بودند اما خبر آمد سیلی در راه است استاندار اذربایجان نه با اعزام نماینده و پیک بلکه خود قطار عملکردی بسیاری از دستگاهها را در این موضوع به ریل رسالت واقعیشان بازگرداند تا هر نقطه و گرهی که می تواند در روشن کردن آتش سیل تاثیر بگذارد برای همیشه رفع و کور کند.

🔺هرچند خطر سیل هنوز از بین نرفته است اما مدیریت صحیح نگرانی از بروز این حادثه را به کمترین میزان رساند و استان را برای وقوع سیل هایی که  از قبل خبر نمی کند نیز آماده کرد.

🔺مدیریت بحران اذربایجان غربی در این بحران کارنامه قابل قبولی از خود برجای گذاشت ‌و به خوبی از عهده خشم این‌روزهای طبیعت بهاری برامد تا لبخند مردمانش در ساحل زیبای دریاچه ارومیه را که حیاتش را به کمک نزولات آسمانی و درایت انسانی به او ستانده است با خیال راحت به تماشا بنشیند و اینچنین نغمت بزرگی را به نعمتی برای استان و برکت برای دریاچه تبدیل کند

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها