هنر عاشیقی كه امروزه به عنوان یكی از 2 شاخه اصلی موسیقی سنتی آذربایجان مطرح است ریشه در اعماق تاریخ ملت آذربایجان دارد.

به گزارش اکسیر نو، عاشیق ها که روزی به عنوان نوازندگان دوره گرد شناخته می شدند افرادی هستند که همراه نوازندگی آواز می خوانند، داستان نقل می کنند و به جای قهرمانان داستان ایفای نقش می کنند. تاکنون درباره این هنر بارها و بارها گفته و شنیده ایم، مفاخر عاشیق‌های استان را معرفی کرده ایم و حتی سری به کافه‌های سنتی آنها زدیم. اما این هنر مهم آذربایجان غربی که تنها هنر ثبت شده آذربایجان غربی است، سیری تاریخی را گذرانده است و عاشیق‌ها در دوران مختلف هم نقش‌های مختلفی را بر عهده داشته اند و هم عناوین مختلفی به آنها نسبت داده شده است. «احمد اسدی» فولکلور پژوه استان در این باره بیشتر توضیح می‌دهد.

شامان‌ها

این فولکلور پژوه گفت: در اعماق قرون و در چند هزار سال پیش از میلاد مسیح در میان اقوام ترک افرادی به نام شامان شناخته می شدند. شامان ها عالم و پیر داننده قوم بودند و در کلیه اجتماعات قوم حاضر می شدند. در مراسم شادی با آهنگ های شاد، در مراسم عزاداری با آهنگ های غمگین و در جنگ ها با ریتم های حماسی ایفای نقش می کردند. شامان در عین حال حکم مرشد و حکیم و پزشک را نیز داشت.

اوزان‌ها

اسدی افزود: در سیر تاریخی نوارندگان ترک مرحله دوم و بعد از مرحله شامانیزم مرحله اوزان (Ozan) است. در این مرحله نیز که شاخص ترین شخصیت آن « دده قورقود » است ، اوزان به عنوان ریش سفید قوم شناخته می شود و همه قوم بدون چون و چرا حرف او را قبول و به گفته هایش عمل می کنند. بزرگ ترین سندی که از این مرحله به دست آمده کتاب دده قورقود است. این کتاب شامل یک مقدمه و ۱۲ داستان است و مضمون کلی آنها ماجراهایی است که در قوم اوغوز اتفاق می افتد و دده قورقود به عنوان یک نوازنده و به‌عنوان یک عالم در همه آنها حضور دارد.

مرحله سوم و تحول در ساز

به گفته وی، مرحله سوم در مکتب عاشیقی به طور تقریبی از ۵ تا ۶ قرن پیش شروع شده و تا حال حاضر ادامه دارد. در این مرحله ساز عاشیقی دچار تغییراتی شده و آهنگ های فراوانی ساخته شده اند. از اولین نمونه های این مرحله می توان از عاشیق قوربانی نام برد که دیوان کاملی از اشعارش به عصر ما رسیده است. آنچه عاشیق های امروز می نوازند یادگار چندین هزار ساله صنعت عاشیقی است. در آهنگ های عاشیق ها آهنگ هایی مشاهده می شود که ۷هزار سال قدمت دارند. و در عین حال آهنگ هایی مشاهده می شود که به وسیله عاشیق های معاصر ساخته می شوند. بیشتر عاشیق ها شاعر هم هستند و همراه نوازندگی، آواز خوانی، ایفای نقش و بدیهه سرایی نیز می کنند.

ejraye-moosigiye-ashighi-dar-parkhaye-urmiye-m

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها