آری سال هاست که اقوام ایرانی، مورد هجمه نژاد پرستان مرکزنشین هستند. در صداوسیما به آنها توهین می شود. در شبکه های اجتماعی بر علیه آنها جوک ساخته می شود. آنها را مردمانی ساده و عقب مانده لحاظ می کنند.

انتشار فیلمی کوتاه از بازی تیم های استقلال و تراکتور در فضای مجازی که در طی آن از سوی هواداران تراکتور سازی شعار “خلیج ع ر ب ی” سر داده می شود، موجی از واکنش ها را در میان مردم و ورزشکاران بر انگیخته است.
کار به جایی رسید که، علی دایی کاپیتان سابق تیم ملی و مربی اردبیلی کشورمان با انتشار پستی در اینستاگرام با عنوان “خلیج فارس” به شعارهای منتسب به هواداران هواداران تراکتور سازی معترض شد اما سوال اینجاست چه می شود که شعار ” خلیج ع ر ب ی” در استادیوم آزادی در پایتخت ایران سر داده می شود؟!

کنش

سال هاست به جهت علاقه به ورزش در استادیوم های مختلفی از تبریز، انزلی و تهران و… حضور داشته ام و به عینه دیده ام تیم ها، هواداران و بازیکنان شهرهای ترک نشین در ورزشگاه ها با انواع شعارهای نژادپرستانه مورد هجمه قرار می گیرند. مگر می توان منکر شد که حتی بازیکنی مثل علی دایی که سال ها برای ایران افتخارآفرینی کرده و می کند، هم مورد هجمه های نژادپرستانه قرار می گرفت؟

شاید باورش سخت باشد اما در آبادان و خوزستان که خون هزاران جوان ترک برای صیانت از حریم کشورمان به زمین ریخته شد و بزرگمردی مانند مهدی باکری در آنجا به شهادت رسید، شاهد توهین های سخیف به بازیکنان باشگاه تراکتورسازی تبریز بودیم.

سال هاست هویت مردم آذربایجان به عنوان بخشی از ایران انکار می شود و خدمات ترک زبانان از شهریار شعر و سخن، شیخ محمد خیابانی، ستارخان و باقرخان و صدها مرد و زن بزرگ دیگر در کتاب های درسی دانش آموزان محلی از اعراب ندارد.

سال هاست مردم در شمال غرب ایران، شاهد سخنرانی سیاستمداران مرکزنشین مبنی بر اینکه شهروند درجه ۲ نداریم و همه مردم ایران در یک درجه اهمیت قرار دارند، هستند اما وقتی به دور و بر خود نگاه می کنند متوجه می شوند سود معادنشان به نفع سایرین است. محصولات کشاورزیشان به فروش نمی رود. در شهرشان کارخانه ای نیست تا فرزاندنشان در آنجا کار کنند و… .

بنابراین شهر و کاشانه شان را ترک می کنند و به حاشیه شهرهایی مانند تهران پناه می برند، آنهم با غروری شکسته و بغضی فرو خورده!

سال هاست دولتمردان ما وقعی به اجرای اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی مبنی بر آموزش به زبان مادری نمی دهند و هر بار کلاغی را رنگ می کنند و در آستانه یک رویداد سیاسی همچون انتخابات به عنوان قناری بر مردم قالب می کنند.

آری سال هاست که اقوام ایرانی، مورد هجمه نژاد پرستان مرکزنشین هستند. در صداوسیما به آنها توهین می شود. در شبکه های اجتماعی بر علیه آنها جوک ساخته می شود. آنها را مردمانی ساده و عقب مانده لحاظ می کنند.

آری! سال هاست هویت این مردم از سوی رسانه باصطلاح “ملی” انکار می شود و براساس تئوری مجعول کسروی خودفروخته، آذری زبان خطاب می شوند.

واکنش

در این مجال باید تعارف ها را کنار بگذاریم و صریح بگوییم تا شاید کمکی به حل موضوعات در آینده کرده باشیم. از سال ها پیش بسیاری از فعالین سیاسی و مدنی در استان های ترک نشین سکوت را کنار گذاشتند و به هجمه ها واکنش نشان دادند و امروز ناسیونالیسم قومی در ایران روز به روز در حال افزایش است. فارس، ترک را دشمن می پندارد. ترک، کرد را و این چرخه متاسفانه روز به روز در حال گسترش است.

در روزهای عادی شاید این امر چندان به چشم نیاید اما در ایام انتخابات، مسابقات باشگاهی که یک طرف عش تراکتورسازی است، در تجمعات مختلف سیاسی و اجتماعی این شکاف روز به روز در حال گسترش است.

یکی دو سالی می شود که برخی از جامعه شناسان مطرح کشور نسبت به گسترش این شکاف اجتماعی هشدار می دهند اما صدای آنها نیز به جایی نمی رسد!

چاره چیست؟ محکومیت و محرومیت یا احترام متقابل؟!

محرومیت ها و محکومیت ها شاید بتواند به عنوان سرعت گیری در برابر ناهنجاری ها عمل کند اما به طور قطع اصلاح اشتباهات در سطح جامعه و احترام عملی به حقوق اقوام و پرهیز از نگاه عمودی بالا به پایین بر اقوام می تواند در راستای همگرایی ملی کمک شایانی کند.

مسئولان و هموطنان محترم! اگر شعاری نادرست در ورزشگاه آزادی به گوش رسید و امروز خواهان محرومیت هواداران تراکتورسازی هستید، ابتدا چند لحظه تامل کنید و یک فلاش بک داشته باشید.

مسئول و هموطن محترم! همین حالا گوشی همراه خود را چک کنید و ببنید چند جوک ضدقومیتی دارید؟

مسئول و هموطن محترم! اندکی تامل کنید و ببنید چقدر توهین ها بر علیه هموطنانتان را محکوم کرده اید؟

مسئول و هموطن محترم! بیندیشد و ببینید که تا چه اندازه برای توسعه بخش های مرزی کشورتان علاقه مند هستید؟

مسئول و هموطن محترم! ببینید که تا چه حد هموطنانتان خود را از هر رنگ و زبانی دوست دارید و به آنها به چشم یک شهروند درجه ۲ نگاه نمی کنید؟

مسئول و هموطن محترم! اثبات کنید که به هموطن های خود به چشم یک تهدید نگاه نمی کنید؟

مخلص کلام آنکه، اگر شعاری در استادیوم آزادی و به اشتباه سر داده شده، اقدامات اشتباهی هر روز بر علیه اقدام در حال انجام شده است. لطفا! همانقدر که به شعار مجعول” خلیج ع ر ب ی” حساس هستید، همانقدر هم به توهین هایی که در ورزشگاه ها به هموطنانتان می شود، حساس باشید چون هر دو به یک اندازه مذموم هستند!

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها