همزمان با روز جهانی محیط زیست اتفاق افتاد؛
تشکل خبرنگاران حافظ محیط زیست به طور رسمی اعلام موجودیت کرد.

به گزارش اکسیر نو، همزمان با ۵ ژوئن روز جهانی محیط زیست، تشکل “خبرنگاران حافظ محیط زیست” با قرائت بیانیه ای، موجودیت خود را به طور رسمی اعلام کرد تا در نهادینه سازی فرهنگ حفظ و حراست از زیست محیط، نقش پیشقراولی خود را به طور رسمی تر ایفا نماید.

خبرنگاران آذربایجان غربی با ابتکار مهرداد تبریزی از خبرنگاران و عکاسان مشهور استان، طی یک برنامه ساده و بی آلایش در پارک جنگلی اورمیه و در جوار یادمان شهدا گرد هم آمدند تا بر موجودیت تشکل خود رنگ رسمیت بپاشند.

همراهی چند مدیر دولتی از جمله آراسته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، شیرازه محبت مدیرکل روابط عمومی استانداری آذربایجان غربی، افشانی مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان، سرهنگ جلالی مسئول مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی آذربایجان غربی، نوروزی مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و نیز حامد رضایی و جواد محمدنژاد ۲ والبیایست اورمیه ای سبب شد تا این مراسم، رسمی تر پی گرفته شود.

photo_2016-06-05_23-40-01

پس از ضبط مصاحبه های مربوط به مستند ظهور این تشکل، اعضای حاضر در مراسم با اهدای شاخه های گل به مقام شامخ شهدای گمنام ادای احترام کردند و سپس مهرداد تبریزی به عنوان مبتکر تشکیل این گروه نوپا، بیانیه و مانیفست این گروه را قرائت کرد.

در این بیانیه آمده است:

به نام آنکه هستی نام ازو یافت

فلک جنبش، زمین آرام ازو یافت

بیانیه خبرنگاران حافظ محیط زیست به مناسبت روز جهانی محیط زیست

زمین مادر مخلوقات است و ما انسان ها تنها بخشی از میلیون ها میلیون گونه گیاهی و طبیعی شناخته شده در این کره خاکی هستیم. کوه، دریا، درخت، مرتع، خاک، رودخانه، چشمه و هوایی که در آن نفس می کشیم به شکلی مساوی حق همه عالمیان است و موجودات نسل امروز و فردا در میراثی که از پیششینیان ما به یادگار مانده به همان اندازه ای که ما سهم داریم سهم دارند.

کشور ما در منطقه بیابانی و نیمه بیابانی آسیا قرار گرفته و در این میان آذربایجان غربی به عنوان استانی برخوردار از آب و هوایی معتدل و دل انگیز، طبیعتی دلپذیر، رودخانه هایی خروشان و دشت ها و جنگلهایی حیرت انگیز یک نگین تکرارناپذیرو استثنایی در جغرافیای پهناور ایران عزیز است.

همه مواهب خدادادی این سرزمین قطعه ای از بهشت را برای آدمیان خلق کرده و این سریر مخملین سبز نیازمند توجه و دلسوزی بیش از پیش انسانهایی است که به زندگی خود و آیندگانشان مسئولانه می نگرند.

متاسفانه در سالهای اخیر رویدادهای ناخوشایندی در عرصه محیط زیست کشور به وقوع پیوسته که عامل انسانی تا حد زیادی در آن نقش داشته است. بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری در معرض انقراض قرار گرفته اند؛ منابع زیرزمینی آب شیرین روبه افول نهاده، اراضی و مراتع طبیعی دچار دست درازی شده، آسمان ما غبارآلوده و آلوده است و مهمتر و مهمتر از همه نفس های نگین نمکین آذربایجان غربی، دریاچه ارومیه به شماره افتاده و این وضعیت نگرانی هایی را برای عاشقان زمین و حیات طبیعی بوجود آورده است.

گروه خبرنگاران حافظ محیط زیست به عنوان نخستین تشکل رسانه ای دوستدار زمین، همزمان با پنجم ژوئن، شانزدهم خرداد، روز جهانی محیط زیست با برگزاری پنجمین عملیات پاکسازی محوطه های طبیعی آذربایجان غربی با شعار «طبیعت بدون زباله زیباست» با قیام نمادین علیه رسم ناخوشایند انسانی و رهاسازی زباله در بسترهای طبیعی، ضمن اعلام انزجار از مجموعه اقدامات ناشایست برخی شهروندان در خیانت به طبیعت، امانتی که خداوند متعال برای لذت و آسایش آدمیان به ما واگذارده، امیدوار است با تقویت حس مسئولیت در یکایک آحاد جامعه ونهادینه سازی فرهنگ پاسداشت حریم طبیعت و صیانت از زمین سبز و آسمان آبی، سرزمینی بسازیم که در آن همه حق حیات و بهره گیری یکسان از مواهب خدادادی را بدون تحدید زندگی و حریم زندگی دیگر گونه های حیاتی داشته باشند.

 

شانزدهم خرداد ۱۳۹۵- پنجم ژوئن ۲۰۱۶

خبرنگاران حافظ محیط زیست

photo_2016-06-05_23-41-00

عکس ها: مجتبی اسماعیل زاده

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها