این 4 نفر را پدیده های انتخابات مجلس دهم دانست که در حضور کاندیداهای قدر و یال و کوپال دار این انتخابات توانستند بیشترین آرا را کسب کنند.

به گزارش اکسیر نو، انتخابات هفتم اسفندماه برگزار شد. برخی خوشبخت شدند. عده ای راهی برزخ مرحله دوم شدند و باقی کاندیداها نیز به وظیفه خود مبنی بر پرشور کردن انتخابات عمل کردند و به اصل خود بازگشتند.

به انتخابات هفتم اسفندماه و نتایج آن خوب بنگرید. علاوه بر آن که لیست امید در تهران شگفتی ساز شد و هر ۳۰ عضو لیست خود را با رای مردم در خانه ملت دید، انتخابات دیگر حوزه های انتخابیه نیز خالی از شگفتی نبود.

نفر اول انتخابات در ارومیه کسی نیست جز نادر قاضی پور که برای بار سوم وکالت مردم ارومیه در خانه ملت را عهده دار شد. حساب او به خاطر محبوبیت اش، از باقی کاندیداها سواست.

اما نفرات بعدی از دوم تا پنجم را از دست ندهید. می توان این ۴ نفر را پدیده های انتخابات مجلس دهم دانست که در حضور کاندیداهای قدر و یال و کوپال دار این انتخابات توانستند بیشترین آرا را کسب کنند.

نفر دوم این رقابت انتخاباتی «حاکم ممکان» با بیش از ۱۰۵ هزار رای بود. جوان کُردی که گفته می شود نوه دختری اسماعیل سیمیتکو نیز هست. او توانست با حمایت گارگارین و بیوار سیمیتکو در میان کاندیداهای اکراد و و به ویژه «عابد فتاحی» نماینده ادوار ارومیه در مجلس شورای اسلامی که همواره با رای اکراد راهی خانه ملت می شد، به جلب آرای کُردها به عنوان نفر دوم انتخابات برگزیده شود.

نفر سوم هم «سیدهادی بهادری» بود. ظهور بهادری در عرصه سیاسی استان خیلی طولانی نیست. به دو سال قبل بازگردید و انتخابات شورای اسلامی شهر ارومیه را بازبینی کنید. بهادری در چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر ارومیه به عنوان نفر نهم روانه ساختمان شورا شد و پس از چند ماه این شورا را ترک و به عنوان معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی منصوب شد تا فاز جدیدی در حیات سیاسی او گشوده شود.

بهادری اندکی بعد و به طور همزمان عهده دار مسئولیت نمایندگی استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه هم شد. در همین اثنا و فشارهایی که از سوی استاندار بر وی تحمیل می شد، سودای کرسی مجلس به سرش خطور کرد و ترجیح داد عطای معاونت عمرانی را به لقایش ببخشد چنان که اواخر خرداد ماه ۹۴ رسما استعفای خود را نوشت و تحویل قربانعلی سعادت داد.

او در انتخابات هفتم اسفند نیز توانست به عنوان سرلیست بخشی از اصلاح طلبان که مدعی بودند لیست اصلی این طیف محسوب می شود، برگزیده شد و توانست رای اعتماد بیش از ۱۰۲ هزار نفر را گرفته و به انتخابات مرحله دوم فکر کند.

«روح الله حضرت پور» دیگر پدیده انتخابات هفتم اسفند بود. او نیز بیش از ۸۶ هزار نفر را قانع کرد تا به او رای اعتماد دهند. حضرت پور جوان که شاید بتوان او را سیبل مشترک حملات قریب به اتفاق کاندیداهای انتخابات مجلس دهم در حوزه انتخابیه ارومیه دانست، توانست در قامت یک پدیده ظاهر شده و بتواند به مرحله دوم انتخابات ارومیه راه یابد.

نفر پنجم انتخابات ارومیه نیز «مجید دودکانلوی میلان» بود که بیش از ۸۳ هزار رای را از آن خود کرد. میلان هم از کاندیداهای کُردی بود که توانست علاوه بر آن که رای اکراد را در سبد خود بریزد، با قرار گرفتن در لیست اصلاح طلبانی که بهادری را نیز تحت حمایت قرار داده بودند، بتواند رای بخشی از اصلاح طلبان را نیز کسب کرده و به مرحله دوم انتخابات ارومیه راه یابد.

وقتی بدانیم نفرات ششم تا سیزدهم این انتخابات را حجت الاسلام سید سلمان ذاکر، جواد جهانگیرزاده، ابراهیم بازیان، وحید جلال زاده، علی ملازاده، عابد فتاحی و مرتضی پیری تشکیل داده اند، پدیده بودن نفرات دوم تا پنجم را راحت تر درک خواهیم کرد.

این که چرا حائزین شرایط رای، روز هفتم اسفند به ذاکر که روی به عنوان نفر نخست راهی خانه ملت شده بود، جهانگیرزاده که ۳ دوره نمایندگی این مردم را عهده دارد بود، بازیان که روزی شهردار موفق ارومیه بود، جلال زاده که ۴ سال در قامت مقام ارشد این استان فعالیت داشت، ملازاده ای که برای بار دوم در انتخابات شرکت می کرد و پیشتر در مجلس شورای اسلامی صاحب منصب بود، فتاحی که ۲ دوره وکالت این مردم را عهده دار بود و پیری که همین ۲ سال قبل از مردم برای حضور در شورا رای اعتماد گرفته بود را باید در تغییر نگاه مردم و افزایش مطالبه گری آنان جست.

عدم رای مقبول جهت حضور در خانه ملت برای ذاکر را می توان در برآورده نشدن خواسته هایشان از او در دوره اول نمایندگی اش، جهانگیرزاده را در سیاسی شدن شخصی او و مواضع بالا و پایین سیاسی اش در دوره دولت های پیشین و کنونی، بازیان را در افزایش سقف مطالبه گری در دوره مدیریت شهردار کنونی که سبب به حاشیه رفتن کرده های بازیان برای ارومیه و کوچک شمردن آنها شد، جلال زاده که آذربایجان غربی دوره مدیریت او را با رکود سپری کرد، ملازده ای که برغم شخصیت متناسب با یک نماینده مجلس، بدلیل سال ها زندگی در پایتخت، همشهریان اش شناخت اندکی از او داشتند، فتاحی ای که موکلان اش به ویژه همزبانان کُردش مدعی بودند نتوانسته مطالبات آنان را از حاکمیت بستاند و نیز پیری ای که برغم حضورش در شورای اسلامی شهر ارومیه قادر به ایجاد خیزش موج مردمی و همسو کردن رای آنها نبود، دانست.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها