محله های کم برخوردار هر چهار سال یک بار در بحبوحه انتخابات میزبان نامزدهای انتخاباتی هستند. نامزدهایی که وعده آبادسازی به اهالی این مناطق می دهند. خبرنگار جاده تجارت برای آگاهی از مشکلات و تهیه گزارش به محله محمدآباد که یکی از محله های کم برخوردار ارومیه است رفت. اهالی این منطقه از بدقولی مسئولان می نالند و می گویند هنگام انتخابات مسئولان وعده های زیادی به ما می دهند اما پس از اتمام انتخابات دیگر سراغی از ما نمی گیرند و مشکلاتمان همچنان پا بر جا می مانند.

نسا خلخالی – محله های کم برخوردار هر چهار سال یک بار در بحبوحه انتخابات میزبان نامزدهای انتخاباتی هستند. نامزدهایی که وعده آبادسازی به اهالی این مناطق می دهند. خبرنگار جاده تجارت  برای آگاهی از مشکلات و تهیه گزارش به محله محمدآباد که یکی از محله های کم برخوردار ارومیه است رفت. اهالی این منطقه از بدقولی مسئولان می نالند و می گویند هنگام انتخابات مسئولان وعده های زیادی به ما می دهند اما پس از اتمام انتخابات دیگر سراغی از ما نمی گیرند و مشکلاتمان همچنان پا بر جا می مانند.
یکی از قدیمی ترین اهالی این منطقه می گوید: این محله فراموش شده است، مشکلات ما تمام شدنی نیست از نبود آسفالت، نبود فاضلاب، نبود مدرسه و نبود خانه بهداشت بگیرید تا نبود اتوبوس اما نبود آسفالت بزرگترین مشکل ما است چراکه ما هرروز باید مسیر زیادی را راه برویم تا به اولین ایستگاه اتوبوس برسیم و هنگام بارندگی تا زانوهایمان پر از گل می شود.
« تقی مدادی » ادامه می دهد: به دلیل نبود آسفالت رانندگان تاکسی پول اضافی از ما می خواهند، ما جزو افراد کم برخوردار هستیم و به کار کارگری مشغولیم چطور برای هربار رفت ۸ هزار تومان و دوباره برای برگشت ۸ هزار تومان دیگر هزینه کنیم؟

ترک تحصیل به دلیل نبود مدرسه
این شهروند اظهار می کند: به دلیل نبود مدرسه و نبود اتوبوس باید فرزندان خود را با سرویس به مدرسه سایر محلات بفرستیم که هزینه سرویس هم ۸۰ هزار تومان است مگر یک کارگر ساده چقدر درآمد دارد که هر ماه ۸۰ هزار تومان برای سرویس مدرسه هزینه کند؟ برخی از کودکان ترک تحصیل می کنند چراکه والدینشان توانایی پرداخت این هزینه را ندارند.

وی با بیان اینکه نصف این محله در محدوده شهری است و نصف دیگر روستا محسوب می شود، می افزاید: بنده سوالی از مسئولان دارم؛ چطور محله ما را آسفالت نمی کنند و اتوبوس به ما نمی دهند اما اگر یکی از اهالی حتی یک دیوار کوچک هم بسازد سریع ماموران پیشگیری در محل حاضر شده و جریمه می کنند؟ چرا برای آن قسمت از محله که جزو محدوده شهری است کمترین امکانات را فراهم نمی کنند؟
مدادی بیان می کند: ما در این محله حتی مسجد نیز نداریم و برای گرفتن مراسم برای رفتگانمان باید به سایر محله ها رفته و هزینه اضافی پرداخت کنیم، تنها یک مسجد کوچک نیمه کاره در محله ما وجود دارد که هزینه ساختش را خودمان داده ایم اما توانایی پرداخت باقی هزینه ها را نداریم و به همین دلیل همانطور نیمه کاره باقی مانده است.
یکی دیگر از اهالی محله محمد آباد می گوید: خانه های ما با حیاط در یک سطح قرار دارند و به دلیل نبود فاضلاب هنگام بارندگی ها فاضلاب نشت کرده و وارد منازل می شود.

وی درباره کابل های برق توضیح می دهد: سیم های برق داخل جعبه نبوده و در دسترس کودکان هستند، هر چند وقت یکبار این سیم ها دچار اتصالی شده و برق هایمان قطع می شوند اما ما نگران سلامتی فرزندانمان هستیم اگر روزی که این سیم ها اتصالی می کنند کودکانمان آنجا باشند و دچار برق گرفتگی شوند چه کسی پاسخگو است؟

از دست دادن بینایی تنها بخاطر ۲ میلیون تومان
یکی دیگر از اهالی این محله که از ایثارگران هشت سال دفاع مقدس بوده و به مدت پنج سال بین سالهای ۵۹ تا ۶۴  در لشکر عاشورا و جبهه های کردستان ایران حضور داشته است به خبرنگار همشهری می گوید: در سال ۸۳ بر اثر یک سانحه تصادف خودروی سواری ام دچار حریق شد به طوری که از ناحیه دو دست و سر و صورت و چشم هایم دچار سوختگی شدید شدم و مدت هشت سال است زندگی برایم تیره و تار شده است.
« یوسف حسن زاده » با اشاره به اینکه بیش از ۳۰ بار زیر تیغ عمل جراحی رفته ایم، اظهار می کند: چند سال قبل در بیمارستان رسول اکرم تهران عمل جراحی بر روی چشم هایم انجام شده ولی برای بهتر شدن بینایی نیاز به عمل مجدد دارم اما توانایی مالی ندارم و نیازمند کمک و یاری مسئولان هستم و به خاطر نداشتن ۲۰ میلیون ریال در آستانه از دست دادن بینایی خود هستم.
وی با اشاره به اینکه عمل جراحی چشمش باید در تهران عمل شود و این امر مشکلاتی را به دلیل نبود منابع مالی برایش ایجاد کرده است ادامه می دهد: با داشتن همسر و سه فرزند تنها منبع درآمدم حقوق ایثارگری و مستمری بگیری بهزیستی است که به هیچ وجه کفاف هزینه های دارو و درمان، بیمارستان و مشکلات جسمانی ام را نمی کند.

مشکلات بی پایان بیمه
یکی از اهالی محله محمد آباد ارومیه می گوید: بنده در منزل خود به شغل قالی بافی مشغول هستم و مدت ۱۲ سال است که سابقه بیمه تامین اجتماعی دارم ولی امسال هنگام مراجعه مامور بیمه به منزلم به علت نبودن در خانه با قطع امتیاز بیمه تامین اجتماعی ام مواجه شدم و این امر مشکلات فراوانی برای من و اعضای خانواده ام به وجود آورده است چرا که داشتن بیمه تنها چیزی است که امید به زندگی را در من زنده نگه داشته تا با آرامش بیشتری به شغل سخت و طاقت فرسای قالی بافی بپردازم و اگر حق بیمه ام قطع شود هیچ امیدی به آینده ندارم.
وی ادامه می دهد: قالی بافی شغل بیشتر بانوان ساکن در این محله است اما بیمه قالی بافی با مشکل مواجه است به طوریکه کسانی که بعد از سال ۹۳ به این کار مشغول شده اند، نمی توانند به عنوان قالیباف بیمه شوند چراکه با دستور دولت، سازمان تامین اجتماعی دیگر بیمه قالی بافی را متوقف کرده است و اشخاص جدیدی را به عنوان قالیباف بیمه نمی کند.

یکی دیگر از خانم های این محله در گفت با گو با خبرنگار همشهری  اظهار می کند: بزرگترین مشکل دفترچه های بیمه روستایی این است که نمی توانیم به صورت مستقیم به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کنیم چرا که قبل از آن برای تایید این دفترچه ها ابتدا باید به بهداشت روستا و سپس بهداشت مرکزی مراجعه و مهر تائید بر آن زده شود و این در حالی است که خود یا یکی از اعضای خانواده  اگر در شب هنگام یا به صورت اورژانسی مریض شویم ناچار به ویزیت آزاد با هزینه های سرسام آوری هستیم و با توجه به اینکه تمامی همسایگان این محله جزو قشر درآمد جامعه هستند تحمل این چنین هزینه های باری مضاعف بر دوش خانواده است.

رانندگان متضرر می شوند
مدیر حمل و نقل بار و مسافر شهرداری ارومیه درباره نبود اتوبوس در محله محمدآباد می گوید: این مورد در سایر محله ها نیز وجود دارد اگر بخواهم با مثال توضیح دهم در برخی از مناطق که تعداد خانوار آن ها حتی بیش از ۵۰۰ نفر است تنها کمتر ۱۰۰ نفر خواستار رفت و آمد با اتوبوس هستند و به دلیل کم بودن تعداد مسافران، اختصاص اتوبوس به این مسیرها به صرفه نیست.
« مهدی مژده ای فر « ادامه می دهد: حتی با اختصاص خط اتوبوس به این مناطق به دلیل نبود استقبال و رغبت نداشتن مردم به رفت و آمد با اتوبوس، با توجه به اینکه بیشتر اتوبوس ها متعلق به بخش خصوصی هستند، رانندگان متضرر شده و دیگر برای ارائه خدمات به این مناطق نمی روند.
وی اظهار می کند: دولت برای تامین سوخت و سایر هزینه ها از جمله اصطحلاک اتوبوس ها کمکی نمی کند و با توجه به کم بودن تعداد مسافران، درآمد حاصله کفاف هزینه ها را نمی دهد.

محمد آباد تا پایان ۹۷ آسفالت می شود
شهردار منطقه ۲ ارومیه درباره محله محمد آباد می گوید: تنها نصف محله محمود آباد جزو محدوده شهری است و نصف دیگر آن روستا محسوب می شود.
« امیر سحابی » در پاسخ به این سوال که چرا منطقه ای از محله محمدآباد که داخل محدوده شهری است آسفالت نمی شود، ادامه می دهد: این منطقه به تازگی و در ماه های آخر سال ۹۶ به محدوده داخل شهر الحاق شده است و آسفالت ریزی این منطقه در برنامه های سازمان خدمات شهری شهرداری منطقه ۲ قرار دارد.

وی از انجام عملیات آسفالت ریزی منطقه محمد آباد تا پایان سال ۹۷ خبر داد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها