قتل یک وکیل در ارومیه! این مهم ترین تیتر اخباری است که طی هفته گذشته بر روی خروجی سایت ها قرار می گیرد، این دومین قتل یک وکیل در کشور است که به فاصله 4 روز ازهم رخ می دهد، یکی در لنگرود که مقتول خانم وکیل 45 ساله ای بوده که مقابل دادگستری و با شلیک دوگلوله به قتل می رسد و دیگری در ارومیه که مقتول آقای م. محمودی 48 ساله و در مقابل منزل شخصی خود با ضربات چاقو به طور ناجوانمردانه به قتل می رسد.

فاطمه جعفر نژاد – قتل یک وکیل در ارومیه! این مهم ترین تیتر اخباری است که طی هفته گذشته بر روی خروجی سایت ها قرار می گیرد، این دومین قتل یک وکیل در کشور است که به فاصله ۴ روز ازهم رخ می دهد، یکی در لنگرود که مقتول خانم وکیل ۴۵ ساله ای بوده که مقابل دادگستری و با شلیک دوگلوله به قتل می رسد و دیگری در ارومیه که مقتول آقای م. محمودی ۴۸ ساله و در مقابل منزل شخصی خود با ضربات چاقو به طور ناجوانمردانه به قتل می رسد.
م. محمودی که وکیل پایه یک دادگستری و اصالت او به شهر سلماس می رسد، شب پنجشنبه سوم خرداد ماه توسط فرد یا افرادی ناشناس با ضربات چاقو به قتل می رسد، قتلی که به گفته مسئولان مظنون یا مظنونین به قتل طرف دعوا بوده نه موکل او، بنابراین می توان گفت این وکیل خبره قربانی دفاع از قانون شده و جان خود را از دست داده است.
رئیس کانون وکلای آذربایجان غربی، رئیس مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه آذربایجان غربی و یکی از وکلای پایه یک دادگستری آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار جاده تجارت در این باره توضیحاتی ارائه کردند که خواندن آن خالی از لطف نیست.
۵ وکیل طی ۲ سال به قتل رسیدند
رئیس کانون وکلای آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار جاده تجارت با اشاره به قتل وکیل پایه یک در ارومیه اظهار می کند: آقای م. محمودی ۴۸ ساله دارای بیش از ۲۰ سال سابقه وکالت اصالتا سلماسی بوده و شب پنجشنبه مقابل منزل خود در ارومیه با ضربات چاقو به قتل رسیده است.
«پرویز صفری» در ادامه می گوید: با توجه به این که تا کنون قاتل دستگیر نشده نمی توان از انگیزه وی با خبر بود اما آن چه مسلم است این که هیچ خصومت شخصی در این میان مطرح نبوده و قاتل به سبب شکست در دعوای قوه قضائیه اقدام به قتل کرده است.
وی با بیان این که هیچ قتلی مشابه قتل های دیگر نیست، ابراز می کند: طی ۲ سال اخیر ۵ وکیل در کشور مورد تعرض قرار گرفته و به قتل رسیده اند که این قتل ها در استان های تهران، البرز، گیلان و آذربایجان غربی به وقوع پیوستند.
رئیس کانون وکلای آذربایجان غربی تصریح می کند: در آذربایجان غربی بیش از ۲ هزار نفر وکیل فعالیت می کنند که حدود ۶۰۰ نفر از این وکلا در ارومیه فعالیت دارند.
لزوم برخورد قاطع با عوامل حادثه
رئیس مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار جاده تجارت با اظهار تاسف و ناراحتی از کشته شدن این وکیل با سابقه، اظهار می کند: از مسئولین کشور برای حفاظت و دفاع از جان وکلا مجوز استفاده از ابزارهای دفاعی همچون شوکر، افشانه یا سایر ابزارهای دفاعی را دریافت کردیم.
«کرم دهقان» می گوید: مقتول در این حادثه بی تقصیر بوده و ما اعلام آمادگی کرده ایم که در صورت تشکیل پرونده قضایی، دفع از این پرونده را بر عهده بگیریم.
وی در تشریح برخی شنیده ها در خصوص چگونگی و دلیل قتل این وکیل با سابقه ابراز می کند: طبق شنیده ها مرحوم م . محمودی برای دفاع از موکل خود به طرف دعوای پرونده توصیه کرده تا از ایجاد مزاحمت های پی در پی خودداری کند که در غیر این صورت موکلش از او شکایت می کند و همین موضوع سبب قتل این وکیل شده است.
رئیس مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضائیه آذربایجان غربی اذعان می کند: مرحوم محمودی از وکلای با سابقه در تهران و عضو مرکز مشاوران حقوقی و وکلای پایتخت بوده ولی طبق قانون وکلا در هر شهری می توانند فعالیت حقوقی خود را داشته باشند.
دهقان در ادامه تاکید می کند: از مقامات قضائی و انتظامی و امنیتی می خواهیم که با عوامل این حادثه که به نوعی موجب وحشت افکنی در بین وکلا شده و موجب از دست رفتن امنیت جانی آنان شده برخورد قاطع داشته باشند.
از توهین های ساده تا ضرب و شتم وکیل
یکی از وکلای پایه یک دادگستری آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار جاده تجارت با اشاره به نبود امنیت جانی لازم برای وکلای دادگستری اظهار می کند: زمانی که یک وکیل از موکل خود دفاع کرده و منافع موکلش در خطر می افتد، در برخی شرایط غیرعادی و متوهمانه این فرد یا افراد این چنینی اقدام به کارهای نسنجیده و ناشایست می کنند.
«سبحان نجفقلیان» در توضیح سخنان خود می گوید: بارها شاهد تعرض های متعدد به قشر فرهیخته وکالت بوده ایم از یک توهین ساده تا ضرب و شتم و در این روزها که شاهد قتل یک وکیل با سابقه مقابل منزلش بودیم.
وی با اشاره به این که شغل وکالت به طور طبیعی با منافع برخی از افراد در جامعه در تعارض است، تصریح می کند: وکیل در دفاع از یکی از این طرف های دعوا با تضاد مواجه می شود و از طریق راه های قانونی به احقاق حقوق موکل یا موکلین خود می پردازد، به طور کلی وکالت از جمله مشاغلی است که همواره جان و مال و آبرو و خانواده یک وکیل مورد تهدید واقع می شوند.
عضو کمیسیون رسیدگی به تخلفات انتظامی وکلای قوه قضائیه استان تصریح می کند: قتل و مورد سوء قصد جانی قرار گرفتن یک وکیل به دلیل آسیب پذیر بودن این صنف است، زمانی که یک وکیل همچون یک شهروند عادی تردد داشته باشد مورد سوء قصد قرار می گیرد.
گفتنی است نجفقلیان ۱۰ سال سابقه وکالت در دادگستری استان را داشته و در رزومه کاری خود سمت هایی همچون مشاور عالی حقوقی شهردار و عضو کمیسیون تخلفات انتظامی وکلای استان را دارد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها