روستاهای آذربایجان‌غربی با آمیختگی هنر، طبیعت و تاریخ جایگاه والایی در گردشگری روستایی به‌عنوان یکی از پرجاذبه‌ترین انواع گردشگری دارد در میان شلوغی شهرها و انبوه رفت‌وآمدها و عجله در زندگی روزانه هنوز روستاها مأمنی برای زندگی آرام، ساده و دل‌نشین هستند؛

مریم نقی پور – روستاهای آذربایجان‌غربی با آمیختگی هنر، طبیعت و تاریخ جایگاه والایی در گردشگری روستایی به‌عنوان یکی از پرجاذبه‌ترین انواع گردشگری دارد در میان شلوغی شهرها و انبوه رفت‌وآمدها و عجله در زندگی روزانه هنوز روستاها مأمنی برای زندگی آرام، ساده و دل‌نشین هستند؛ هنوز خانه‌های کاه‌گلی، درهای چوبی، صدای باد در میان‌برگ‌ها و شاخه‌های درختان، کوچه‌های سربالایی، خاکی و ناهموار، روستاییانی که از کار و کوشش بازنمی‌ایستند، مزه کشک و ماست و دوغ محلی و گرمی نان روستایی همه و همه روح آدمی را می‌نوازد.
آذربایجان‌غربی به‌عنوان یکی از استان‌های توانمند در حوزه گردشگری است که دارای مناطق تاریخی و طبیعی زیبای و چشمگیر به‌ویژه آب‌وهوای مطبوع و طبیعت بکر است و در این میان روستاهای استان جاذبه‌های زیادی برای جذب گردشگر دارد. ازجمله ظرفیت‌های بخش توریسم روستایی در استان می‌توان به روستای سوله‌دوکل در بخش سیلوانا با آبشار و طبیعت بکر، روستای بند ارومیه با خانه‌های پلکانی و طبیعت بکر در دل طبیعت، روستای سهولان مهاباد دارای غار آبی تاریخی، بخش تخت سلیمان هم‌جوار کوه زندان، آب گرم احمدآباد و محوطه تخت سلیمان، روستای شلماس و آبشار در بخش مرکزی سردشت نمونه کوچکی از روستاهای گردشگری آذربایجان‌غربی هستند.
شناسایی ۴۹ روستای گردشگری در آذربایجان‌غربی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌غربی با بیان اینکه ۴۹ روستای هدف گردشگری در آذربایجان‌غربی شناسایی‌شده است، بیان کرد: از این تعداد ۶ روستا به‌عنوان روستاهای دارای اولویت است که شامل روستاهای باغچه جوق، نصرت‌آباد، سهولان، بسطام، منطقه مارمیشو، روستای بند و محمودآباد است.
«جلیل جباری» افزود: مطالعات امکان‌سنجی در برخی از این مناطق انجام‌شده است و رونق دهی به این صنعت همکاری و مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی در استان را می‌طلبد.
وی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی دارای ظرفیت‌های فروانی در طبیعت‌گردی است و اکثر این جاذبه‌ها در مناطق روستایی قرار دارد، گفت: هدف این است که گردشگران را به سمت محیط‌های روستایی هدایت کنیم زیرا براساس ارزیابی‌های صورت گرفته تعداد علاقه‌مندان به این سبک گردشگری بسیار بالا است.
جباری ابراز کرد: متأسفانه به‌دلیل نبود امکانات، گردشگران مدت کوتاهی را به گردش می‌پردازند و سپس از منطقه خارج می‌شوند که با ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی درآمدزایی روستایی محقق می‌شود و محصولات و تولیدات روستایی را به مسافران عرضه می‌کنیم.

ضعف در شناساندن محیط‌های روستایی
یک کارشناس گردشگری در ادامه گفت: روستاهای آذربایجان‌غربی در بخش تبلیغات با مشکل روبرو هستند و داشته‌های این روستاها و جذابیت‌های آن تبلیغ نمی‌شود.
«علی ‌محمدپور» بیان کرد: طراحی سایت‌های گردشگری به زبان‌های مختلف در زمینه‌های جاذبه‌های گردشگری آذربایجان‌غربی که شامل بروشورها، کلیپ‌ها و نقشه شهرستان‌های این استان و ارائه اطلاعات دقیق جغرافیایی منطقه، آب‌وهوا، جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‌های تاریخی است که در معرفی و جذب توریست برای روستاهای استان بسیار حائز اهمیت است.
وی معتقد است که برای رفع مشکلاتی همچون بیکاری، کمبود میزان درآمد، مهاجرت از مناطق روستایی در این مناطق، توجه به این صنعت که سبب افزایش اشتغال روستاییان، درآمد و به‌تبع آن بالا رفتن سطح کیفیت زندگی ساکنین روستا می‌شود لازم و بلکه ضروری است.

منبع:  دو هفته نامه جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها