Notice: A session had already been started - ignoring session_start() in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 4
 نمایش کمدی «قره پاپاق لوطوسو» در ارومیه بر روی صحنه می رود - پایگاه تحلیلی خبری اکسیرنو
تئاتر کمدی یکی از بخش های اصلی تئاتر محسوب می شود که می تواند با همه اقشار جامعه ارتباط برقرار کند. حال می توان از این ارتباط در انتقال مفاهیم نسل های گذشته به جوانان بهره برد. تئاتر کمدی «قره پاپاق لوطوسو» یک تئاتر های کمدی است که با هدف انتقال مفاهیم صحیح تاریخ زبان ترکی تولید شده و در ارومیه بر روی صحنه می رود.

سودا تیمورپور – خبرنگار

تئاتر کمدی یکی از بخش های اصلی تئاتر محسوب می شود که می تواند با همه اقشار جامعه ارتباط برقرار کند. حال می توان از این ارتباط در انتقال مفاهیم نسل های گذشته به جوانان بهره برد. تئاتر کمدی «قره پاپاق لوطوسو» یک تئاتر های کمدی است که با هدف انتقال مفاهیم صحیح تاریخ زبان ترکی تولید شده و در ارومیه بر روی صحنه می رود. این تئاتر که به نویسندگی «شهریار نیریز» و کارگردانی «وحید حصاری» آماده اجرا شده است، از تاریخ ۵ لغایت ۹ اسفند در تالار شمس مجتمع فرهنگی هنری ارومیه به روی صحنه می رود.

نمایش تفاوت دو مفهوم «لوطو» و «لاط»

کارگردان تئاتر قره پاپاق لوطوسو درباره این اثر به همشهری می گوید: تئاتر قاراپاپاق در ژانر کمدی بوده و به زبان ترکی اجرا می شود که این نمایش برگرفته از داستان واقعی ایلی به نام «قره پاپاق» واقع در شهر نقده رخ داده است.

«وحید حصاری» درباره پیام اصلی این نمایش بیان می کند: یکی از پیام های اصلی این نمایش کمدی، تبیین تفاوت بین دو کلمه ترکی «لوطو» و «لاط» است که در زبان ترکی کلمه «لوطو»به معنای جوانمرد و مردمی بودن فردی است اما کلمه «لاط» به معنای اراذل است.

وی درباره عوامل اجرایی که در این تئاتر همکاری می کنند، می افزاید: در این تئاتر بیش از ۲۸ نفر به طور مستقیم فعالیت دارند که ۱۰ نفر بازیگر اصلی و ۸ نفر یاری گر و مکمل هستند که در مجموع بیش از ۱۸ بازیگر در آن نقش آفرینی می کنند.

آماده سازی نمایش در ۴ ماه

کارگردان تئاتر کمدی قره پاپاق لوطوسو در معرفی بازیگران اصلی می گوید: اسامی بازیگران اصلی این تئاتر کمدی یوسف سلیمانی، بهمن حاتمی، بهروز نوزاد، پریسا کریم زاده، مهدی قاسمی، حامد سلمانی لک، نگین کشوری، امیرحسین کریمی، مهرداد طباخی، مریم و مینا آقایاری است که بنده نیز در کاراکتر ایواز نقش آفرینی کرده ام.

حصاری درباره مدت زمان آماده سازی نمایش می گوید: بیش از ۴ ماه برای آماده سازی قره پاپاق لوطوسو تمرین کردیم تا با تسلط بیشتری نمایش را برگزار کنیم.

وی درباره شهرهایی که این نمایش در آنها بر روی صحنه می رود، می افزاید: تئاتر کمدی قره پاپاق لوطوسو برای اولین بار در ارومیه به روی صحنه می رود که پس از آن در  شهر نقده به نمایش در می آید.

کارگردان نقده ای درباره سکانس آغازی تئاتر می گوید: سکانس اول این تئاتر با سفر یکی از بزرگان ایل که از جمله لوطو های مشهور شهر محسوب می شود، آغاز شده که با سفر کربلای وی، لات های شهر سو استفاده کرده و از مردم باجگیری می کنند که پس از آن اتفاق های جالبی رخ می دهد.

حصاری درباره حامیان تئاتر کمدی قره پاپاق لوطوسو بیان می کند: این تئاتر زیر نظر انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی و اداره کل ارشاد و فرهنگ اسلامی ارومیه و استان است که تنها کمک هزینه مالی دریافتی ۴ میلیون ریال تنخواه است که در مقابل هزینه های برگزاری تئاتر هزینه بسیار ناچیز است. همچنین تنها کمک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهیه مکان برای اجرا است .

نویسندگی و کارگردانی ۷۰ اثر نمایشی

وی درباره آغاز فعالیت خود در عرصه تئاتر می گوید: بنده متولد سال ۱۳۶۱ و اهل نقده هستم و از سال ۱۳۶۸ فعالیت در تئاتر را آغاز کردم که از سال ۱۳۷۳ به صورت حرفه ای وارد این عرصه شدم. اولین کارگردانی بنده سال ۱۳۷۶ با تئاتر «تنبل احمد» در شهرستان نقده آغاز شد. با توجه به علاقه بسیار به عرصه تئاتر، علاوه بر کارگردانی و نویسندگی، به بازیگری در این عرصه نیز فعالیت می کردم. سال های ۱۳۷۷ و ۱۳۷۸ در هلال احمر و کانون شهید مطهری نقده به تدریس تئاتر پرداختم و ماحصل این تلاش ها در سال ۱۳۸۰ تئاتر «دهقان هیزم شکن» بود که در جشنواره منطقه ای مقام اول را کسب کرد و به عنوان نماینده آذربایجان غربی به جشنواره تئاتر فجر راه یافت.

حصاری درباره حوزه های مختلف تئاتری که در آن فعالیت داشته است، می افزاید: در طول فعالیت در عرصه تئاتر بیش از ۷۰ تئاتر را کارگردانی کرده ام که از این تعداد در حوزه های مختلف به مانند فولکلور، تعزیه، سنتی و کمدی فعالیت داشته ام.

به گفته حصاری، تئاتر کمدی قره پاپاق لوطوسو از جمله نمایش های گروه هنری ایلقار است. گروه ایلقار یکی از گروه های رسمی کشور در زمینه تئاتر است که به صورت حرفه ای در زمینه تعزینه خوانی و نقش خوانی بانوان در کشور بنیان گذاری شده است.

کارگردان باتجربه استان درباره جایگاه تئاتر در آذربایجان غربی می گوید: به عقیده بنده تئاتر به مانند لبه تیز چاقو است که می توان از این ظرفیت در کمترین فرصت بهترین پیام ها را به جامعه رساند اما متاسفانه در استان ما جایگاه اصلی خود را نیافته است. همچنین حمایت مسئولین در استان از تئاتر بسیار کم است.

حصاری در پاسخ به این پرسش که در طول فعالیت خود کدام یک از حوزه های تئاتر را در مردم و به ویژه جوانان تاثیرگذار تر احساس می کند، می گوید: به عقیده بنده در این برهه از زمان، تئاتر های کمدی و سنتی از تاثیرگذاری خاصی برخوردار هستند.

منبع: روزنامه همشهری

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

Notice: Undefined variable: post_id in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/single.php on line 104

Strict Standards: Declaration of zipGun_walker_comment::start_el() should be compatible with Walker_Comment::start_el(&$output, $comment, $depth = 0, $args = Array, $id = 0) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/wp-content/themes/ayramloo/lib/comment_walker.php on line 121

Warning: mysqli::mysqli(): (HY000/1045): Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES) in /home/exireno1/domains/exireno.ir/public_html/comments_like_dislike/core/comments_like_dislike_core.php on line 67
Failed to connect to MySQL: (1045) Access denied for user 'exirenoi_LDUser'@'localhost' (using password: YES)