پس از آن که «سیدهادی بهادری» توانست اعتماد مردم اورمیه برای حضور در مجلس دهم را جلب کند، حرف و حدیث ها راجع به ماندن یا رفتن اش از ستاد احیای دریاچه اورمیه افزایش یافت.

به گزارش اکسیر نو، پیگیری موضوع فوق از سوی رسانه ها سبب شد تا بهادری برای پایان دادن به حرف و حدیث ها ترتیب یک نشست خبری را داده و پاسخگوی پرسش های خبرنگاران باشد.

مهم ترین صحبت های بهادری در نشستی که به قول خودش شاید آخرین نشست اش به عنوان نماینده مجری ستاد احیای دریاچه اورمیه بود را به صورت تیتروار می خوانید:

– اجرایی شذن طرح های احیایی دریاچه اورمیه از ابتدای سال ۹۴ و پس از آماده شدن سند جامع احیای دریاچه اورمیه در سال ۹۳ و مشخص شدن ردیف اعتبارات آغاز شد.

– آخرین تراز اکولوژیکی دریاچه اورمیه تا روز ۲۰ خرداد ماه امسال ۷۰/۱۲۷۱ متر از سطح دریاهای آزاد است. این عدد در تاریخ مشابه سال گذشته ۵۵/۱۲۷۰ متر بود؛ به عبارتی در سال جاری با ۵۲ سانتی متر افزایش ارتفاع نسبت به سال گذشته مواجه هستیم؛ این در حالی است که شرایط بارس تقریبا مشابه بوده و حتی امسال اندکی نیز نسبت به سال قبل کاهش داشته ایم؛ همچنین شرایط دما در سال جاری نسبت به سالل گذشته یک درجه افزایش هم داشته است.

– تراز این دریاچه در ۲۰ خرداد سال ۹۳ نیز ۶۱/۱۲۷۰ متر بود؛ همچنین روز ۲۰ خرداد سال ۹۲ یعنی قبل از آغاز کار دولت یازدهم نیز تراز دریاچه اورمیه ۹۹/۱۲۷۰ متر بود؛ با این شرایط امسال تراز دریاچه نسبت به ۳ سال قبل ۸ سانتی متر بالاتر است.

– امسال اتفاق مهمی که برای دریاچه اورمیه رقم خورده است این که شرایط دریاچه نه تنها نسبت به سال قبل کاهش نداشته بلکه افزایش نیز داشته است. این در حالی است که در سال های قبل هر سال ۴۰ سانتی متر از تراز دریاچه کاسته می شد.

– ۳ عامل در ایجاد شرایط مطلوب کنونی دریاچه اورمیه نسبت به سال های اثرگذار بوده است: ۱- لایروبی رودخانه ها به عنوان مجاری ورودی آب به دریاچه چنان که اکثر رودخانه های اصلی لایروبی شدند. ۲- اتصال زرینه رود و سیمینه رود که به دلیل سختی لایروبی زرینه رود انجام گرفت. (در سال های قبل زرینه رود به تنهایی ۴۲ درصد آب دریاچه را تامین می کرد که با اتصال دو رودخانه به یکدیگر، اکنون ۵۲ درصد آب دریاچه از این طریق تامین می شود) ۳- آزادسازی آب مازاد سدها به ویژه از سدهای زولا، حسنلو، مهاباد، بوکان و ساروق تکاب انجام گرفت.

– علاوه بر افزایش ارتفاع، دریاچه یک متر نیز عمق پیدا کرده و این سبب شده قایق ها در دریاچه به حرکت درآیند.

– حجم نمک دریاچه اورمیه که آرتمیا بتواند به راحتی در آن زندگی کند، ۲۵۰ گرم در لیتر است و این در تراز ۴/۱۲۷۱ اتفاق می افتد. به عبارت دیگر دریاچه اورمیه باید ۳ متر دیگر نسبت به تراز فعلی باید افزایش یابد تا شرایط زیست آرتمیا مهیا گردد.  برای رسیدن به این میزان ۱۴.۵ میلیارد متر مکعب آب نیاز است و این در ۱۰ سال اتفاق می افتد. در واقع با این افزایش ۳ متری که براساس برنامه های سند جامع احیای درایچه در یک دهه آتی اتفاق خواهد افتاد، تازه به تراز موجود در سال ۸۴ خواهیم رسید.

–  تراز طبیعی دریاچه اورمیه ۲۰ میلیارد متر مکعب است که در این شرایط دریاچه به طور کامل احیا شده است و تراز آن نیز به ۱۲۷۶ متر رسیده است. همچنین یک تراز رویایی ۱۲۷۸ متری نیز وجود دارد که طی سال ۷۸ به ثبت رسیده است اما رسیدن به آن تقریبا ناشدنی و خارج از برنامه های ستاد احیای دریاچه است.

– تونل انتقال آب از زاب به دریاچه اورمیه تاکنون ۲.۵ کیلومتر پیشرفت داشته است. کل طول لوله گذاری رودخانه زاب تا دریاچه اورمیه، ۳۶ کیلومتر است که با سرعت فعلی تا اوایل سال ۹۷ این تونل به بهره برداری می رسد. با بهره برداری از این تونل، در سال های اولیه سالانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه منتقل می شود.

– بحث انتقال پساب های تصفیه شده به دریاچه اورمیه نیز یکی دیگر از طرح های مهمی است که پیگیری می شود چنان که در صورت عملی شدن این طرح، سالانه ۱۷۰ میلیون متر مکعب پساب از تبریز (یعنی به اندازه آبی که تبریزی ها از زرینه رود میاندوآب برداشت می کنند) و نیز ۱۴۰ میلیون متر مکعب پساب شهر اورمیه به دریاچه منتقل می شود.

وی در ادامه در خصوص وضعیت حضورش در ستاد احیای دریاچه اورمیه نیز گفت:

– امور مربوط به نمایندگی مجلس اجازه نخواهد داد به طور کامل به وظایفم در ستاد احیای دریاچه اورمیه رسیدگی کنم. بنده برای حضور در انتخابات مجلس دهمم ابتدا از دهم دی تا دهم اسفندماه مرخصی گرفتم و پس از کشیده شدن انتخابات اورمیه به مرحله دوم، این مرخصی تا دهم اردیبهشت ماه تمدید شد. اکنون احساس می کنم دیگر نمی توانم به طور کامل در این ستاد خدمت کنم و به همین لحاظ از دکتر کلانتری به عنوان دبیر ستاد احیای دریاچه اورمیه درخواست کرده ام فردی با انگیزه و پیگیر را که بتواند امور ستاد را به خوبی دنبال کند، بجای بنده انتخاب شود.

– {شما به جای خود فردی را نیز به دکتر کلانتری پیشنهاد داده اید؟} بنده احمدرضا عبدالهی مسئول کارگروه نظارت و پایش را به عنوان جایگزین خودم به دکتر کلانتری پیشنهاد داده ام. اما این قول را می دهم که به عنوان نماینده مردم اورمیه همواره پیگیر وضعیت احیای دریاچه اورمیه باشم و حتی اگر سال آینده وضعیت فعلی با کاهش مواجه شد، از مسئولان تقاضای پاسخگویی داشته باشم.

 

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها