رضوان آیرملو / مدیر مسئول –  با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، روزنه امیدی در دل مردم شمال‌غربی‌ترین استان کشور، دیگربار پیدا شد، اما افسوس که در چهار سال اول سکان‌داری شیخ‌الشیوخ استانداران، هیچ آبی از آب، تکان نخورد، چراکه سعادت خسته از سه دهه کار اجرایی، دل‌ودماغ و توانی برای کار اصولی نداشت.
چهار سال با یک‌چشم بر هم زدنی گذشت و همه نگاه‌ها به سمت تغییرات جدید در دولت دوم روحانی بود و تدبیرش برای امور، البته عمر دولت دوازدهم نیز چند صباحی، به شایعات گذشت، چه کسی می‌آید؟ کِی می‌آید؟ از کجا می‌آید؟ مهره کیست؟ سپرده کجاست؟ زمان مثل برق و باد درگذر بود؛ چند ماهی گذشت تا خبر از انتخاب «محمدمهدی شهریاری» دیپلمات ایرانی در آلمان و نماینده سابق مردم بجنورد به گوش رسید، جلسه تودیع و معارفه با سخنرانی وزیر کشور، محمدمهدی شهریاری و البته کنایه‌های سنگین سعادت تودیع‌شده بر فقدان فرصت دیدارش با وزیر کشور در چهار سال گذشته به‌علت عدم تمایل رحمانی فضلی و یا در واقع قهر وزیر از نماینده عالی دولت در این دیار، برگزار شد.
پس از جلسه معارفه، همه نگاه‌ها به سمت‌وسوی محمدمهدی شهریاری دوخته شده و همه امیدوارانه که بالاخره با ورود استاندار جدید جوان و دیپلمات، این استان پله‌های توسعه را خواهد پیمود، اما دریغ که اکنون این امیدها نیز در دل مردم این دیار رنگ‌باخته، چراکه به‌نظر می‌رسد همه سخنان این استاندار فقط در حد شعار است و نشانی از اجرایی کردن آنها در دست نیست!
محمدمهدی شهریاری در حالی کار خود را در این استان شروع کرد که هنوز مأموریتش در خارج از کشور به اتمام نرسیده بود و این واقعیت در پاسخ خبرنگاری، چند ماه پس از مستقر شدن استاندار و نشست مطبوعاتی طولانی وی با اصحاب رسانه، عنوان شد.
شهریاری در این نشست با توسل به برخی مسائل گذشته کشور و استان و در قامت یک خطیب سیاسی، سعی نمود در مباحث بر خبرنگاران غلبه نماید و کلی در این نشست ایراد سخن نمود و وعده‌های زیادی برای تغییرات در استان داد؛ تغییرات در حوزه جوانان، مدیران، حوزه بانوان، حوزه سرمایه‌گذاری و … .
خبرگزاری ایرنا تیتر زد: «استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه پس از شناخت کافی از نیروها، قطعاً تغییراتی در مدیریت‌ها داده خواهد شد، گفت: در انتخاب مدیران با کسی عقد اخوت نبسته‌ام و تغییر مدیران امری طبیعی است و تغییر در مدیران آذربایجان‌غربی پس از شناخت کافی آغاز می‌شود. »
 اما این شناخت کافی افراد برای تغییرات، پس از گذشت چند ماه و چند سال محقق خواهد شد، فقط شهریاری می‌داند و خدای شهریاری! شاید هم پس از پایان دولت دوازدهم این شناخت حاصل شود و تغییرات بخواهد آغاز گردد!
البته ناگفته نماند سهم خواهی برخی از مسئولان ستادی و نمایندگان مجلس ازجمله در انتخاب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا تغییرات احتمالی در جهاد کشاورزی و معاونان استاندار که به‌روشنی قابل‌مشاهده و آشکار است شاید تمرکز لازم را از استاندار برای انتخاب مدیران کاربلد و تغییر به‌موقع مدیران ضعیف و فرتوت، ربوده است! و یا شاید استاندار در این مدت حضور در استان، عقد اخوت با مدیران موجود و اسبق بسته است!
شهریاری همچنین در خصوص به‌کارگیری بازنشستگان تأکید می‌کند:«براساس قانون تا ۲۰ آبان ماه ۹۶، تمام نیروهای بازنشسته‌ای که بکار گرفته‌شده‌اند، باید تسویه شوند.» اما اکنون‌که شش ماه از این دستور استاندار می‌گذرد هنوز بازنشسته‌ای به کارگزینی مراجعه نکرده است و شاید هم بازنشسته‌ای در پست‌های مدیریتی استان نبوده و این فقط یک موضوع برای به حاشیه راندن افکار عمومی بوده است.
از یاد نبرده‌ایم که در یک نامه شدیداللحن، شهریاری، از مدیرانی که در جلسه کارگروه گردشگری استان به ریاست معاونش کهوریان بدون عذر و بهانه اصولی، غیبت نموده بودند خواست تا فوراً استعفا دهند وگرنه او به شکل دیگری با آنها برخورد خواهد نمود! اکنون چند ماه از آن داستان- و تهدید البته توخالی- می‌گذرد و به‌جز یک نفر،- آن هم به شکل شفاهی- هیچ مسئول غایب دیگری استعفای خود را تقدیم استاندار ننمود و ایشان نیز بجای وفای به‌عهد، البته با مدیران موردنظر از در تساهل و مدارا و برادری درآمد!
استفاده از بانوان و جوانان در پست‌های مدیریتی از دیگر وعده‌هایی است که استاندار محترم عنوان کردند و بارها بر آن پای فشردند و این در حالی است که «خانه جوان» یا همان حیات خلوت استانداری همچنان بلاتکلیف مانده است و حتی ستاد ساماندهی جوانان که قرار بود تشکیل شود تا قسمتی از مشکلات این قشر عظیم از اشتغال تا ازدواج و آسیب‌های اجتماعی مربوطه، دغدغه اصلی مسئولان شود اما با سپری شدن روز جوان این موضوع نیز به‌نظر می‌رسد ابتر مانده است درحالی‌که استاندار همچنان بر ماندن و بودن جوانان درصحنه‌های اجتماعی و سیاسی تأکید می‌کند.
و اما مدیریت بانوان، حلقه مفقوده توسعه در این استان و آرزویی دست‌نیافتنی است؛ چراکه تا زمانی که تفکر سنتی و عدم اعتقاد به توانایی بانوان در نگرش مسئولان این استان ریشه دوانیده است، این موضوع (دادن سهم زنان در مدیریت استان) همچنان تابو خواهد ماند و همه مردان هوشیار! که مبادا خرق عادتی شود و آسمان به زمین آید!
محمدمهدی شهریاری همچنین برای تقویت و هموار کردن مسیر سرمایه‌گذاری خارجی، هیأتی بلندپایه از سرمایه‌گذران آلمانی را به استان دعوت کرد، گویا این بار نیز بخت با استاندار یار نبوده و از این سفر پرهزینه و پر طمطراق، چیزی عاید استان نشد و این حوزه همچنان نیز در رکود کامل به سر می‌برد!
جناب آقای استاندار همان‌گونه که خود اشاره کردید این استان مردمانی نجیب، صادق و میهمان‌نواز دارد، دارای جوانانی توانمند، بانوانی صاحب‌فکر و استانی سرشار از پتانسیل است که می‌شود در جهت رشد و توسعه از آنان به‌درستی بهره برد. استانی که با سه کشور مرز زمینی دارد اما علی‌رغم این ظرفیت‌ها، این سامان همیشه مورد بی‌مهری مسئولان بوده و حیات خلوت استانداران و یا برخی افراد خاص شده است. مردم این دیار دیگر تحمل وعده‌ووعیدهای توخالی دیگری را ندارند! لطفاً یا «رومی روم» باشید یا «زنگی زنگ»؛ تا فرصت نگذشته است به وعده‌هایتان عمل کنید و اگر جریان یا کسانی در این مسیر سد راه شما هستند  با مردم صادقانه در میان بگذارید، زمان مصلحت‌های پشت پرده‌ای برای مردم این استان به سررسیده است.
البته بر اساس شنیده ها بی انصافی خواهد بود که نگوییم یک ضرب المثلی است که می گویند از “ماست که بر ماست” مصداق همین ضرب المثل، این استان در طول تاریخ محل تاخت و تاز گروهای سیاسی فشار برای تصاحب مناصب دولتی بوده است و هر استانداری روانه این دیار شده است  با این موضوع درگیر بوده حالا وقتی هم این استاندار از افراد غیر بومی انتخاب شود فشارها بیشتر شده است و پروسه طولانی تر را طلبیده است هر چند گویا تعداد استعلام های بی شماری که  انجام گرفته  است بسیاری از افراد معرفی شده  به دلایل فساد مالی مورد پذیرش قرار نگرفتند و این کار استاندار را سخت تر کرده است .  اما در هر صورت  شاید استاندار محترم با صبر و بردباری به دنبال تغییرات هستند اما مردم این دیار تحمل بلاتکلیفی را ندارند  تسریع در برنامه ها و انتخاب مدیران با تدابیراندیشیده شده شاید مرحمی باشد در دل مردم، و روزنه امید دوباره بر این سرزمین غریب شکوفا شود.
منبع: جاده تجارت
ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها