یقیناً برای هر شهروند ساکن این استان پیش‌آمده که برای رفع نیازهای درمانی و پزشکی‌اش، به مراکز درمانی و پزشکی مراجعه کرده باشد و با سیل مردمان منتظر و ایستاده در نوبت مواجه شود. شاید عجیب‌ترین مواجه در مراجعه به این مراکز، ندادن وقت ویزیت به بیمار به‌‍علت تکمیل ظرفیت نوبت‌دهی بوده باشد. در چنین موقعیتی ممکن است این سؤال پیش بیاید که چرا وضعیت نظام درمانی این دیار این‌قدر فلاکت‌بار است؟ آیا مردم بیش‌ازحد بیمار می‌شوند یا تعداد مراکز پزشکی و درمانی استاندارد نیست؟

جعفر احمدی – یقیناً برای هر شهروند ساکن این استان پیش‌آمده که برای رفع نیازهای درمانی و پزشکی‌اش، به مراکز درمانی و پزشکی مراجعه کرده باشد و با سیل مردمان منتظر و ایستاده در نوبت مواجه شود. شاید عجیب‌ترین مواجه در مراجعه به این مراکز، ندادن وقت ویزیت به بیمار به‌‍علت تکمیل ظرفیت نوبت‌دهی بوده باشد. در چنین موقعیتی ممکن است این سؤال پیش بیاید که چرا وضعیت نظام درمانی این دیار این‌قدر فلاکت‌بار است؟ آیا مردم بیش‌ازحد بیمار می‌شوند یا تعداد مراکز پزشکی و درمانی استاندارد نیست؟
در جهان امروز، نظام درمانی یکی از اساسی‌ترین و زیربنایی‌ترین معیارها برای ارزیابی وضعیت توسعه انسانی هر جامعه‌ای است. از این لحاظ اساسی‌ترین و زیربنایی‌ترین معیار است چه اینکه نظام درمانی با سلامت، زندگی و مرگ شهروندان ارتباط مستقیمی دارد. پس اگر گفته شود که هدف اصلی توسعه، حفظ جان انسان‌ها و بهبود شرایط زندگی آنها است؛ آنگاه می‌توان گفت این اهداف را باید با نظام درمانی و سلامت تحقق بخشید. حال با توجه به اهمیت نظام درمانی در زندگی شهروندان، باید بررسی کرد که وضعیت نظام درمانی استان آذربایجان‌غربی چگونه است.
استان آذربایجان‌غربی در تحقیق «علی کاظمی» و همکارانش با عنوان «میزان توسعه‌یافتگی استان‌های ایران با تمرکز بر شاخص‌های بهداشت و درمان» رتبه ۲۸ را در بین ۳۱ استان کسب کرده است. آمار پژوهش فوق مربوط به سال ۱۳۹۱ بوده و ممکن است این شائبه پیش آید که از آن تاریخ تاکنون (۱۳۹۶) تحولات اساسی در وضعیت نظام درمانی اتفاق افتاده است ولی با مقایسه آمار این تحقیق و آمار منتشره از سوی سازمان مدیریت‌وبرنامه ریزی استان در سال جاری، با در نظر گرفتن رشد جمعیت استان در این ۵ سال، متوجه خواهیم شد که در شاخص‌هایی چون تعداد داروخانه، مراکز درمانی فعال، خانه بهداشت، تعداد آزمایشگاه، پرتونگاری و تخت فعال تغییر محسوسی در وضعیت نظام درمانی ایجاد نشده است. همه‌ی این داده‌ها گویای این است که وضعیت درمانی و سلامت استان در کشور و در بین سایر استان‌ها، جایگاه خوبی ندارد و در بخش درمانی و سلامت، جزو استان‌های توسعه‌نیافته کشور محسوب می‌شود.
این وضعیت بیمار نظام درمانی استان نشانگر این است که در این حوزه مهم، ضعف‌های بسیاری وجود دارد و پیامد این کمبودها، گریبان گیر مردم استان خواهد شد. منظور از پیامدها در این بحث، نابود کردن زندگی یا داشتن زندگی ناسالم و بی‌کیفیت مردمان این استان است. بدون شک بازی کردن با جان شهروندان گناهی است غیرقابل کتمان و اغماض. البته ناگفته نماند پیامدهای این وضعیت بیمارگونه نظام درمانی آذربایجان‌غربی تنها محدود به ابعاد بهداشتی و سلامت مردم نبوده بلکه تبعات و نتایج اجتماعی و روانی آن کمتر از پیامدهای بهداشتی و درمانی آن نیست. نارضایتی از نظام درمانی می‌تواند موجب نارضایتی از دولت شود. از نگاهی دیگر اخیراً بحث خطاهای پزشکی و حقوق‌های نجومی نیز زمینه را برای بی‌اعتمادی و نارضایتی مردم به صنف پزشکان بیشتر کرده است و این مورد در فرایند درمان بیماران می‌تواند نقش سلبی داشته باشد. از طرفی در نهایت، مسئولان استانی اگر دغدغه توسعه این استان را دارند، لازم است در مرحله اول به نظام درمانی توجه ویژه‌ای داشته باشند؛ چون بخش سلامت بخشی است که مستقیم با زندگی و معیشت تک‌تک شهروندان در ارتباط است و رضایت از این حوزه زمینه‌ساز رضایتمندی از سایر حوزه‌ها نیز خواهد بود.

منبع : دو هفته نامه جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها