انتصاب رئیس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارومیه منجر به تولید حاشیه هایی برای این اداره کم سر و صدا شد که تاکنون ساببقه نداشت.


به گزارش اکسیر نو، بنا بر اعلام هنرمندان، رئیس جدید در اولین اقدام خود به تعطیلی بوفه مجتمع فرهنگی هنری ارومیه اقدام کرد و سپس به زعم خود دست به حرکت های اصلاحی زد چنان که در وقت اداری و گاها بعد از ظهرها در محوطه  مجتمع حضور پیدا کرده و هنرمندان را از نشستن در محوطه منع می کرد، هنرمندانی که در آستانه جشنواره ی استانی تئاتر محلی را به جز حیاط مجتمع برای تبادل افکار و گفت وگو ندارند.

رئیس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارومیه، درب ورودی حیاط مجتمع را قفل و زنجیر زده واعلام کرده بود تردد مراجعین از درب پشتی پارکینگ انجام گیرد. وی در اقدامی دیگر درب اتاق های تمرین و حتی سالن کوچک فرهنگ را که بیش از ۱۵ سال محل تمرین هنرمندان بود، بست و تمرین در آن محل ها را ممنوع اعلام کرده است.

از دیگر اقدامات رئیس جدید این اداره، قطع بی رحمانه برخی درختان و هرس بیش از حد درختان مجتمع برای از بین بردن هر سایه ای برای تجمع هنرمندان بوده است.

پیرو همین موضوع تعدادی از اعضای انجمن های نمایشی با حجت الاسلام «محمدباقر کریمی» مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی رفتند. برای اطلاع از کم و کیف ماجرا با کریمی گفت وگویی داشتیم.

موفیقت ها مرهون تلاش همگان

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با بیان این نکته که برخی از سایت های غیرمجوزدار اقدام به انتشار این خبر کرده اند، گفت: اگر در آذربایجان غربی یک اتفاق هنری می افتد و این اتفاقات منعکس می شود به دلیل تلاش های صورت گرفته از سوی هنرمندان و اهالی تئاتر و هم مدیریت اداره ارشاد است.  اگر انجمن نمایش نیز در کار خود موفق است، اعضا از سوی اداره فرهنگ و ارشاد انتخاب شده اند.

کریمی در پاسخ به اینکه بالاخره حواشی بعد از انتصاب مدیر جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارومیه به وجود آمده است، گفت: چند سالی بود که در این پست خلا مدیریتی وجود داشت. «کرمعلی کاظمی» ‌مدیر قبلی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارومیه دچار بیماری سرطان شده بود و برای آن که از وی حمایت روحی داشته باشیم وی را در سمت اش نگه داشتیم. بعد از فوت ناگوار این عزیز نیز مدتی این پست با سرپرست اداره شد تا اینکه مدیر جدید منصوب شد.

به گفته وی، هر مدیری نیز برنامه ها و سلایق خاص خود را دارد که شاید در ابتدای امر مورد قبول قرار نگیرد و یا حتی اشتباهاتی نیز داشته باشد اما برای رفع این مشکلات نیز راه و روش مشخصی وجود دارد، بنابراین بیانیه ای که از سوی برخی از هنرمندان صادر شد کار عجولانه ای بود.

پاسخ به شبهه ها

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد آذربایجان غربی در پاسخ به شبهاتی که هنرمندان مطرح می کردند، اظهار کرد: شکی نیست که عده ای سعی کردند از آب گل آلود ماهی بگیرند، اما تعدادی نیز مطالبات به حقی داشتند که به آنها رسیدگی شد. به قطع درختان اعتراض داشتند که اگر دقت می کردید فاصله بین درختان کم بود و شاخه ها درهم تنیده شده بودند اما اکنون به جای آنها درختان تزئینی کاشته شده است.

کریمی با بیان اینکه در بحث اجاره سالن  نیز شبهاتی مطرح می شد در حالی که تاکنون ریالی از گروه های تئاتر گرفته نشدهو این کار نیز برای حمایت از دوستان هنرمند بوده است، افزود: رئیس جدید نیز ابتدا این تصور را داشت که باید از گروه های تئاتر مبلغی کسب شود که این مورد با صحبت های صورت گرفته رفع شد. درباره بسته شدن دری که به خیابان باز می شد نیز اعتراض هایی وجود داشت. همانطور که می دانید این مجموعه از ۳ سمت دارای در است و نگهبان ثابتی برای همه این درها وجود ندارد. اگر دستوری هم مبنی بر بسته شدن درب ها داده شده بود برای حفاظت از مجموعه و خود هنرمندان بود. البته با توجه به جوی که به وجود آمده بود این دربها نیز باز شد.

زمان، حلال مشکلات

وی دلیل اصلی بیشتر این حاشیه ها را در نوع برخورد رئیس جدید دانست و ابراز کرد: در انتصابات جدید همیشه زمان می تواند از حاشیه ها بکاهد چرا زمان نقش مهمی در سیدن به یک استراتژی موثر و واحد دارد اما هم باید ضوابط اداری رعایت و هم شان هنرمندان حفظ شود.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد آذربایجان غربی در پاسخ به اینکه آیا این اتفاقات بازیگری را نیز ممنوع الکار کرد یا نه؟، گفت: خیر، سیستم مدیریتی ما نیز بر این منوال نیست مگر آن که واقعا فردی از چهارچوب ها و خط قرمز هایی که در هر صنف و شغلی وجود دارد خروج کند، پرونده وی در کمیته هایی مزبور بررسی شود.

 

منتشر شده در شماره ۶۶۵۵ روزنامه همشهری به تاریخ ۲۰ مهر سال ۱۳۹۴.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها