مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی آغاز بارندگی های استان از شهریور، و پاییز زودرس را از اثرات ال نینو (رخدادهای اقلیمی در سطحی وسیع) برشمرد و پیش بینی کرد افزایش 20 درصدی بارندگی های استان  در اثر این پدیده رخ می دهد.

به گزارش اکسیر نو، «صادق ضیائیان» در این باره به ایرنا گفت: پیش بینی های هواشناسی استان بیانگر بارندگی هایی بالاتر از حد نرمال در مهر، آبان و آذر و دمایی نرمال در این منطقه است.
وی افزود: امسال بارندگی هایی با ۱۰ درصد زیر حد نرمال و افزایش دمایی به میزان نیم تا ۱/۵ درجه سانتی گراد بالاتر از نرمال در آذر، دی و بهمن را در استان داریم.

ضیائیان با بیان اینکه شاید در طول فصل پاییز و زمستان شاهد نابهنجاری های اقلیمی به مدت یک هفته تا ۱۰ روز باشیم، اظهار کرد: توصیه به مراجعه به پیش بینی های کوتاه مدت داریم زیرا ضریب صحت آنها بالای ۹۰ درصد است و با توجه به میزان آمادگی‌ای که دستگاه های اجرایی درباره فصول سرد سال ارائه می کنند تمهیدات لازم نیز بنابر اطلاعیه های هواشناسی به کار گرفته می شود. ضیائیان گفت: بررسی این پدیده در ۲ شهر خوی و ارومیه در سال‌های گذشته بیانگر همبستگی یک درصد این پدیده با دمای هوای استان در سال های وقوع بود.

وی اظهار کرد: در این بررسی ها مشاهده شد که در هنگام بروز این پدیده در استان و به ویژه در ۲ شهر ارومیه و خوی حتی شاهد افزایش دما نیز بوده ایم.

مدیر کل هواشناسی آذربایجان غربی با بیان اینکه مناطق اطراف خط استوا بیشتر تحت تاثیر پدیده ال نینو هستند، ادامه داد: در شهر ارومیه در سال های ۸۰، ۸۴، ۸۸، ۹۳ شاهد بروز این پدیده بودیم که در سال ۹۳ بسیار ضعیف بود.

ضیائیان درباره نامه منتشر شده در شبکه های اجتماعی درباره آمادگی در برابر بروز پدیده ال نینو، اظهار کرد: اصول پدافند غیرعامل و آمادگی مدیریت بحران این است که بروز پدیده‌های جوی و اتفاق‌های پیش بینی شده در آمادگی باشیم.

«ال نینو» یکی از چرخه های مشهور آب و هوایی جهان است که هر ۲ تا ۷ سال یک بار باعث ایجاد ناهنجاری های بزرگی در آب و هوای سراسر سیاره زمین می شود. از جمله این ناهنجاری ها می توان به سیلاب های ناگهانی، خشک سالی، قحطی اشاره کرد.

ال نینو به طور ساده عبارت است از یک رخداد اقلیمی کلان که در اثر رها شدن انرژی انباشته در بزرگ‌ترین حوزه اقیانوسی جهان یعنی جنوب اقیانوس آرام رخ می دهد. نشانه های اولیه آن هم تغییر مسیر جریان آب های سرد و گرم و همچنین بادهای این منطقه است.

کارشناسان هواشناسی بر این باورند که مناطق نزدیک‌تر به خط استوا و اقیانوس ها بیشتر تحت تاثیر این پدیده قرار می گیرند.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها