پرونده/
از بین رفتن ذخیره گاه زنتیکی گیاهان دارویی متعدد در کوه دالامپر با توجه به وجود 620 گونه گیاهی در نتیجه انتقال آب و تغییر در توازن اکولوژیک دالامپر، سرمایه گذاری 3میلیارد دلاری در بخش گردشگری که از مصوبات هیات دولت بوده است و در کنار آن تخریب یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری استان به بهانه تولید برق ناچیزی، امری متناقض و قابل تامل است!

به گزارش اکسیر نو به نقل از همشهری، بخش سیلوانا از توابع شهرستان ارومیه یکی از شگفتی های طبیعت ایران و منطقه بود و مصوب شده منطقه نمونه گردشگری در اواخر سال ۸۷  از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان است.

پیشینه فرهنگی قدیمی، برخورداری از  اکوتوریست قوی، قرارگیری در بین ۲۰ منطقه برتر دنیا از لحاظ اکسیژن خالص موجود در هوا، بهترین مکان برای اخترشناسی، وجود پتانسیل های ورزش هوایی مثل پاراگلایدر از پتانسیل های بالقوه این منطقه است.

کوه دالامپر و آبشار سوله دکل یکی از فاکتورهای اصلی گردشگری این بخش است که به عنوان موهبتی  الهی در جهت ایجاد محیطی با نشاط برای تلطیف روان گردشگرانی که به آنجا عزیمت می کنند و نیز تامین درآمد برای ساکنان منطقه است اما این روزها شرکتی از سوی  وزارت نیرو در حال ساخت نیروگاه برق آبی  در مسیر آبشار است که در صورت ساخت آن با وجود تولید برق اندک، سبب نابودی  آبشار و تالاب گرزرین و زیستگاه گونه ای گیاه که برای اولین بار در ایران در این تالاب کشف شده است، می شود.

برهم زدن تعادل زیست بوم منطقه

رئیس شورای اسلامی بخش سیلوانا با بیان این که این طرح موجب برهم زدن تعادل زیست بوم منطقه و دیگر معضلات زیستی، اجتماعی خواهد شد، توضیح داد: این درحالی است که برای توسعه این بخش نسبت به  ظرفیت های آن طرح های گردشگری در نظر گرفته شده که در صورت اجرا درآمدهای ناشی از آن می تواند یک شهرستان را به لحاظ  اقتصادی خودکفا کند که با درآمد نیروگاه قابل قیاس نیست.

IMG09191461

«عزیز میرخان پور» ادامه داد: برای پیشگیری از اجرای این طرح، با وجود آن که شواری اسلامی بخش با همکاری شوراهای روستایی و دهیاران بخش در مکاتباتی که با ارگان های شهرستانی و استانی با استناد به ماده ۵ قانون اساسی  که در آن  طرح هایی که به تخریب محیط زیست منجر می شود ممنوع است، انجام داده، تاکنون نتیجه ای برای توقف ساخت این پروژه حاصل نشده است.

جوانب منفی این طرح

وی درباره جوانب منفی این طرح تشریح کرد: ساخت این پروژه  نابجا مخالف با منویات حکیمانه مقام معظم رهبری در مورد حفظ محیط زیست است و از سوی دیگر این پروژه در تعارض ساختاری  با ابلاغیه سیاست های کلی محیط زیست است؛ همچنین از منظر آثار مخرب این پروژه روی کشاورزی منطقه باید ذکر شود که به دلیل نبود نگاه مدیریتی نسبت به تغییرات اقلیمی، سازگاری برای مقابله با تهدیدات  زیست محیطی  نظیر بیابان زایی، کنترل آلاینده ها، تغییرات کیفی پوشش گیاهی، میزان افزایش ضریب رواناب، تغییر رژیم سیلابی حوزه آبریز صورت نگرفته است به همین منظور  با بررسی متدولوژی ها و نتایج تجربی بدست آمده از این گونه رفتارها با محیط، اقتصاد کشاورزی در روستاهای اطراف آبشار محکوم به نابودی است و موجب اتلاف منابع محیطی و اراضی کشاورزی زیادی می شود که نتیجه آن روی آوردن کشاورزان به استفاده از آب های زیر زمینی خواهد شد.

به اعتقاد رئیس شورای بخش سیلوانا، نبود توجیه اقتصادی پروژه با توجه به سردسیر بودن منطقه و یخبندان شدید آب رودخانه ها در زمستان، همچنین کاهش آب در فصل تابستان و پائیز و در نتیجه کاهش آبدهی، امکان استفاده از این نیروگاه در سه فصل از سال امکان پذیر نیست و به واقع این نیروگاه برای تولید تنها ۴ مگاوات برق که سرانه برق   ۳۶۰۰ نفر آن هم به صورت فصلی است و هیچ صرفه اقتصادی ندارد.

میرخان پور ادامه داد: از بین رفتن  ذخیره گاه زنتیکی گیاهان دارویی متعدد در کوه دالامپر با توجه به وجود ۶۲۰ گونه گیاهی در  نتیجه انتقال آب و تغییر در توازن اکولوژیک دالامپر، سرمایه گذاری ۳میلیارد دلاری در بخش گردشگری  که از مصوبات هیات دولت بوده است و در کنار آن تخریب یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری استان  به بهانه تولید برق ناچیزی، امری متناقض  و قابل تامل است!

وی با ابراز این که امروزه با تغییر در شیوه تولید انرژی و استفاده از انرژی های تجدید پذیر  از قبیل باد و خورشید که بخش سیلوانا کاملا مستعد این امر است، گفت: دیگر هیچ ضرورتی بر استفاده از روش های قدیمی یعنی تولید انرژی از آب که اثرات منفی و مخرب بر مهم ترین عنصر حیات یعنی آب دارد وجود نداشته و تنها با نصب ۴ توربین بادی این میزان از برق آن هم به صورت دائم تولید خواهد شد.

sola-dokal635549426776054032

محیط زیست چگونه مجوز داده است؟

بخشدار سیلوانا نیز ضمن بیان این که آیا ارزش دارد برای تولید ۴ مگاوات برق این چنین محیط طبیعی را تخریب کنیم، مخالفت خود را با ساخت نیروگاه آبی در جوار آبشار سوله دوکل اعلام کرد.

«ریباز میرزایی» با اشاره به این که مجریان ساخت نیروگاه آبی تمام مجوزهای قانونی را کسب کرده اند، افزود: نمی دانم محیط زیست و منابع طبیعی چطور به این پروژه مجوز داده اند.

وی افزود: مجریان پروژه متعهد شده اند تا تخریب های صورت گرفته را به حالت اولیه خودش برگردانند و برای خود من جای سوال است چطور می توانند طبیعت تخریب شده را به حالت اولیه برگردانند?

میرزایی گفت: اگر هدف تولید برق است می توان از سایر ظرفیت های منطقه از جمله باد استفاده کرد.

بخشدار سیلوانا با بیان این که مخالف تولید برق نیست، ادامه داد: ما مخالف تولید برق نیستیم ولی باید دغدغه های زیست محیطی در اولویت قرار گرفته و لحاظ شود.

 

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها