دکتر زریاب خویی از مفاخر آذربایجان غربی است که در تهران دفن شده است. وضعیت ناجور مزار وی سبب شد تا نام «انجمن مفاخر آذربایجان غربی» و وظایف این انجمن در ذهن مردم سوالاتی را ایجاد کند.

به گزارش اکسیر نو، چه بسیار مفاخری که هنوز زنده اند اما نامی از آنها نیست و چه بسیار مفاخری که از دنیا رفته اند اما حتی محل قبور آنها از وضعیت مناسبی برخوردار نیست. با حجت الاسلام «محمدباقر کریمی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی به عنوان دبیر انجمن مفاخر استان گفت‌و‌گویی در این زمینه داشتیم.

هر فصل یک جلسه

دبیر انجمن مفاخر آذربایجان غربی گفت: انجمن مفاخر یک انجمن کشوری است که شعبات استانی آن نیز بر اساس آیین نامه در استان‌ها تشکیل شده است.  وی در پاسخ به این که اعضای انجمن چه کسانی هستند، اظهار کرد: استاندار یک شخص حقوقی و رئیس انجمن است، دبیر آن نیز مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و نماینده ولی فقیه در استان و افراد حقیقی مانند آقایان اشتری،هوشنگ عطاپور، دکتر پرویز عقلمند و خانم شرق عضو انجمن هستند. به غیر از این افراد، مدیران دستگاه‌های مختلف مانند شهردار ارومیه نیز به فراخور به جلسات دعوت می‌شوند.

به گفته وی، تا کنون ۲ جلسه اصلی و ۲ جلسه فرعی و اتاق فکر برای انجمن تشکیل یافته است. در جلسات ابتدایی بیشتر بر موضوعاتی مانند آیین نامه داخلی و انتصاب اعضا و نویسندگانی که در سالیان گذشته در استان فعالیت کرده اند و آثارشان امروز در کتابخانه‌های مختلف نگهداری می‌شود شناسایی شوند.  دبیر انجمن مفاخر در پاسخ به این که چرا این جلسات به طور منظم برگزارنمی‌شود، گفت: اینگونه هم نیست زیرا از همان ابتدا هم قرار نبود این جلسات به صورت هفتگی و یا ماهانه تشکیل شود. جلسات انجمن مفاخر اغلب به طور فصلی برگزار می‌شود، مگر آن که اتفاق خاصی رخ دهد و ضرورتی پیش بیاید.

برگزاری نکوداشت صدری افشار

کریمی درباره برنامه‌های این انجمن در آینده گفت: در حال برنامه ریزی هستیم تا مراسم بزرگداشت دکتر غلامحسین صدری افشار از نویسندگان بنام کشورمان را برگزار کنیم. احیای دروازه‌های ارومیه نیز از مصوبات انجمن مفاخر بوده که شهرداری در حال پیگیری آن است. همچنین چندین مراسم مفخره شناسی را نیز برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: دکتر غلامحسین صدری افشار نویسنده، فرهنگ نویس و مترجم نام آشنای ایرانی در سال ۱۳۱۳ شمسی در خانواده‌ای اصیل از افشارهای اینانلوی ارومیه متولد شده است. تالیف و ترجمه ده‌ها کتاب مرجع و فرهنگ نویسی در بنیاد فرهنگ ایران نامی آشنا از وی در ذهن‌ها تداعی می‌کند.

سازمان آرامستان‌های تهران توجه کند 

دبیر انجمن مفاخر آذربایجان غربی، درباره وظایف این انجمن درباره چهره‌های سرشناس استان که در سایر استان‌ها یا کشورها زندگی می‌کنند، گفت: شناسایی و برگزاری مراسم نکوداشت این بزرگان حتما در برنامه‌های این انجمن خواهد بود اما بنا این است دایره برگزاری این مراسم بیشتر از گذشته شود.

کریمی درباره وضعیت نامناسب مزار دکتر عباس زریاب خویی، گفت: آن عکسی که در فضای مجازی منتشر شد مایه تاسف ما هم شد اما به واقع باید سازمان آرامستان‌های تهران توجه ویِژه ای داشته باشد زیرا دکتر عباس زریاب خویی از مفاخر کشورمان و البته از دایره دسترس ما هم خارج است. ما هم اگر خانواده این استاد گرانقدر بخواهند به وسیله انجمن مفاخر پیگیری‌های لازم را انجام خواهیم داد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها