پارسا بهرامی –
️اکنون در پرتو دستاوردهای شگرف بشر در عرصه ارتباطات و اطلاعات، دوران بی‌مکانی و بی‌زمانی آغازشده است و هرکس خانه‌به‌دوش، در درون کلبه الکترونیک خود مشغول تعامل و ایفای وظایف شهروندی در یک جامعه اطلاعاتی است. در این عصر، رسانه‌ها، اعم از سنتی و نوین، نقشی مهم در شکل‌گیری و جهت‌دهی افکار عمومی ایفا می‌کنند. اینترنت و شبکه‌های اجتماعی با جای دادن طیف گسترده‌ای از بازیگران و کنشگران سیاسی، اجتماعی و… در فضای مجازی از یک‌سو ابزاری برای تبلیغ و اشاعه نمادهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستند و از سوی دیگر منبعی مهم در ارائه آگاهی‌های مختلف و حتی مهارت‌ها و سوادهای مختلف به شمار می‌روند.

رسانه‌های اجتماعی منشعب از ترکیب اینترنت، اطلاعات و سیستم‌های هوشمند که گاهی در قاب فضای مجازی خود را نشان می‌دهد برانگیزاننده مهم بسیج اعتراض‌ها و حرکت‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و حتی توسعه‌ای به‌شمار می‌روند.به‌عبارتی می‌توان گفت امروزه؛ شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های فعال در فضای مجازی در بحث ایجاد دانش اجتماعی، تداوم پیوندهای اجتماعی، آگاهی بخشی اجتماعی، سازمان‌دهی حرکت‌ها و امواج سازنده افکار عمومی و ایجاد پیوستگی اجتماعی می‌توانند اثرگذار بوده و منتج به تحولات اجتماعی مهمی شوند.

️شبکه‌های اجتماعی و نرم‌افزارهای پیام‌رسان با کارکردهایی که در ذات آن‌هاست، می‌توانند آثار مثبت و منفی فراوانی را به دنبال داشته باشند. براین اساس؛ چندی است که افزایش نرخ ارز و سکه چنان زندگی را بر مردم تنگ کرده است که کسی یافت نمی‌شود که نسبت به آینده خود و فرزندانش امیدوار و مطمئن باشد. دراین‌بین، رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های پیام‌رسان «موبایلی» و «وبی» نیز به‌عنوان ابزار و کانال ارتباطی مردم و تارنمایی گسترده و جهانی، با بازنمایی و بازنشر آنی و هرلحظه‌ای این افزایش و صعود بی‌سابقه، آرامش روانی و درونی مردم را ربوده و به‌عنوان کاتالیزور و تسهیل‌گر، نقش بی‌بدیلی در این مسابقه کاهش ارزش پول ملی و پاشیدن بذر یأس و ناامیدی در میان طبقات مختلف جامعه، ایفا کرده‌اند.

با این وجود اما در روزهای گذشته و با یک حرکت منسجم و جمعی، کاربران و فعالان حوزه فضای مجازی و کنش‌گران عرصه شبکه‌های اجتماعی، برای نخستین بار در ۶ ماه اخیر تصمیم گرفتند که وجه دیگری از کار ویژه‌های شبکه‌های پیام‌رسان اجتماعی را نشان دهند و در حرکتی ملهم از روح مسئولیت اجتماعی و وابستگی ملی، فضای روانی سنگینی را در راستای کاهش قیمت ارز ایجاد نمودند که این حرکت سبب هجوم دلالان خانگی ارز به بازار و فروش دلارهای سرگردان خانگی و به‌تبع آن کاهش بیش از ۲ هزارتومانی قیمت ارز، تنها در یک روز شد که این امر در نوع خود بی‌سابقه است.

️به‌عبارتی اگر تا دیروز برخی کانال‌های تلگرامی و فعالان و دلالان خارجی و داخلی از طریق همین شبکه‌ها قیمت ارز و اقلام موردنیاز خانوار و خودرو را به‌صورت «حبابی» بالا می‌بردند اکنون عکس این جریان توسط مردمان خودجوش و علاقه‌مند به آینده ایران و ایرانی اتفاق افتاده و نشان داده که با انسجام و همدلی می‌توان بر مشکلاتی که حیات و ممات جامعه ایرانی را هدف گرفته به‌خوبی فائق آمد. به بیان‌دیگر اگر رسانه‌های اجتماعی ازجمله پیام‌رسان «تلگرام» متهم به آشفتگی بازارهای مالی و اقتصادی کشورند، در همان حال می‌توان با یک برنامه منسجم و هدفمند و دلسوزانه، از همین بستر شبکه‌های اجتماعی برای کمک به مردم، خروج از بحران، ایجاد امیدواری، کمک به شفافیت، مبارزه با فساد ساختاری و افزایش آگاهی و دانایی مردم استفاده نمود.

اکنون مهم این است که ما به‌عنوان یک کاربر حوزه فضای مجازی در کدام جبهه ایستاده‌ و تولید و نشر محتوا می‌کنیم: جبهه مردم یا جبهه سوداگران و دشمنان این مردم، از هرکجا که باشند! داخل یا خارج.

 

منبع: جاده تجارت

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها