گزارش تحلیلی؛
چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری در آذربایجان غربی با فراز و نشیب های بسیاری همراه بود؛ درگذشت آیت الله «سیدعلی اکبر قره باغی» و استعفای آیت الله «حسن نمازی» دست به دست هم داده تا مجلس خبرگان در اذربایجان غربی سمت و سویی دیگر بیابد.

سودا تیمورپور- اکسیر نو، فروردین ماه ۱۳۹۱ خبر درگذشت آیت الله قره باغی نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری، مردم استان را عزادار کرد و به این ترتیب فرصتی برای رقابت ۱۹ داوطلب در انتخابات میان دوره ای آذربایجان غربی ایجاد شد که تنها یک نفر می توانست به مجلس راه یابد.

رخداد دیگری که حوزه خبرگان رهبری در آذربایجان غربی را تحت تاثیر قرار داد استعفای آیت الله حسن نمازی بود. آیت الله نمازی که جوان ترین عضو خبرگان رهبری دوره چهارم نیز بود، دلیل استعفای خود از خبرگان رهبری را دیالوگی که بین وی و آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان رد و بدل شده عنوان کرد.

وی درباره حضور خود در انتخابات دوره پنجم خبرگان رهبری در گفت و گو با ایرنا فراهم شدن شرایط فعالیت در خبرگان رهبری اظهار کرده و گفته بود که «حضور بنده در انتخابات دوره پنجم به فراهم شدن و ایجاد شرایط کار در این مجلس بستگی دارد.»

پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان در استان در حالی برگزار می شود که با مصوبه مجلس خبرگان رهبری، طبق سرشماری نفوس سال ۱۳۹۰ احتمال افزوده شدن یک نماینده به ۳ نماینده قبلی استان قوت گرفته است.

حجت الاسلام والمسلمین قهرمانی عضو هیات نظارت شورای نگهبان استان درباره افزایش سهمیه آذربایجان غربی در مجلس خبرگان در گفت وگویی با اکسیر نو گفت: احتمال افزایش یک سهم به اعضای خبرگان رهبری در آذربایجان غربی وجود دارد اما تاکنون نامه ای رسمی برای افزایش اعضای خبرگان رهبری در استان به دست ما نرسیده است. با این وجود به محض قطعی شدن به مردم اطلاع رسانی خواهیم کرد.

هفتم اسفندماه ۱۳۹۴ و همزمان با دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، انتخابات دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری نیز برگزار می شود. در همین راستا و از هم اینک حرف و حدیث های زیادی بر سر حضور و یا عدم حضور شخصیت های روحانی بومی و غیربومی استان در این انتخابات مطرح است.

خبرنگار سیاسی سایت اکسیر نو با کاندیداهای احتمالی آذربایجان غربی در پنجمین انتخابات خبرگان رهبری به گفت وگو پرداخته و حضور یا عدم حضور آنها را جویا شده است.

آیت الله «عسگر دیرباز» در گفت وگو با اکسیر نو درباره حضور خود در انتخابات مجلس خبرگان رهبری دوره پنجم گفت: اگر مانعی در سرراه قرار نگیرد، در انتخابات سال جاری مجلس خبرگان رهبری نیز شرکت خواهم کرد.

عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری افزود: از شرایط عمومی برای حضور در مجلس خبرگان این است که افراد به درجه اجتهاد رسیده و مجتهد بودن آنها مورد تایید باشد. نماینده مجلس خبرگان باید قدرت و توانمندی تقویت جایگاه رهبری در جامعه هم به لحاظ بینشی و هم به لحاظ عملی را داشته باشد.

آیت الله دیرباز در توصیف خصوصیات یک نماینده خبرگان تصریح کرد: نمایندگان مجلس خبرگان رهبری باید دارای بینش اجتماعی، ژرف نگری، دوراندیشی و موقعیت سنج بوده و دارای بینش سیاسی عمیق و بین المللی باشند.

آیت الله «سید علی اکبر قریشی» درباره حضور خود در انتخابات سال جاری گفت: بنده در سال جاری نیز کاندیدای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان رهبری خواهم بود.

حجت الاسلام و المسلمین «سیدرضی موسوی شکوری» امام جمعه خوی حضور خود در انتخابات مجلس خبرگان را رد کرده و گفت: قصد شرکت در انتخابات خبرگان رهبری را ندارم.

حجت الاسلام «صفر یوسف زاده» امام جمعه  سابق چالدران نیز در گفت وگو با اکسیر نو آمادگی خود برای حضور در انتخابات پیش رو را اعلام نمود و گفت: تصمیم من قطعی است.

حجت الاسلام «سیدمحمد موسوی» امام جمعه سلماس گفت: اگر مسئولان برای حضور بنده در انتخابات دعوت به عمل آورند شرکت می کنم ولی در غیر این صورت داوطلب نخواهم شد.

اما حجت الاسلام «ایوب رنجبری» امام جمعه ماکو اعلام کرد در انتخابات پیش رو کاندید نخواهد شد  و تصمیمی برای حضور ندارد.

ماموستا «عبدالرحمن خلیفه زاده» امام جمعه بوکان نیز با اشاره به انتخابات میان دوره ای سال ۹۲ گفت: بعد از اینکه در انتخابات میاندوره ای گذشته ثبت نام کردم عده ای از مسئولان محلی اصرار در انصراف بنده داشتند و بنده را به انصراف متقاعد کردند اما امسال در انتخابات شرکت کرده و انصراف هم نخواهم داد.

ماموستا «مصطفی محمودی» امام جمعه پیرانشهر هم که در انتخابات میاندوره ای اخیر شرکت کرده بود، گفت: بعد از حضور در انتخابات میان دوره ای عده ای برای انصراف بنده اصرار ورزیدند به همین دلیل دیگر در انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت نخواهم کرد.

حجت الاسلام و المسلمین «سید مهدی قریشی» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه که حرف و حدیث های زیادی برای حضور وی در انتخابات سال جاری وجود دارد نیز در گفت و گو با اکسیر نو گفت: نمی توان درباره حضور خود در انتخابات خبرگان رهبری صحبت کنم، هنوز برای مشخص کردن شرکت و  یا عدم شرکت زود است.

داوطلبی ۴ روحانی دیگر شامل حجج اسلام «صدیقی»، «میرتاج الدینی»، «فاطمی» و «غنی زاده» نیز که در انتخابات میان دوره ای خبرگان رهبری نیز حضور داشتند قوت گرفته است.

داوطلبان حضور در انتخابات مجلس خبرگان پس از ثبت نام باید در آزمون کتبی شرکت نمایند تا با توجه به وظایف خطیر مجلس خبرگان افرادی که به درجه علمی مزبور رسیده‌اند وارد عرصه انتخابات این مجلس شوند.

به گفته حجت الاسلام و المسلمین قهرمانی، عضو هیات نظارت شورای نگهبان استان از روز ۲۸ آذر ثبت نام داوطلبین جهت شرکت در انتخابات خبرگان رهبری آغاز می شود.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها