دکتر پزشکیان در گفت و گوی اختصاصی با اکسیر نو
سال ها پیش، هنگامی که با همسر مرحومم تخصص و فوق تخصصمان را گرفتیم، آمدیم گفتیم که ما آماده ایم به شهرمان کمک کنیم ابتدا به به و چه چه کردند و بعد فراموش کردند. این اتفاق دوبار افتاد و آقایان ما را فراموش کردند. ما هم جمع کردیم و رفتیم!

روزگاری در جبهه های جنگ به وطن اش خدمت می کرد، روزگاری دگر در مسند وزارت و امروز در جایگاه نمایندگی و وکالت مردم. او اصالتا ارومیه ای است اما متولد مهاباد.  مغز کلامش برگرفته از نهج البلاغه است و به همین دلیل است که سخنانش تا مغز استخوان انسان ها اثر می کند. صحبت از دکتر مسعود پزشکیان است. او ۲۰ آذرماه به دعوت انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به ارومیه آمده بود تا از آینده توسعه و دموکراسی در ایران بگوید.

در حاشیه این نشست دانشجویی فرصتی دست داد تا با وی گفت وگویی داشته باشیم. گفتگویی که در آن راجع به فراکسیون ترک زبانان، ناعدالتی در تخصیص بودجه به استان های مرزی از جمله آذربایجان غربی، و حضور یا عدم حضورش در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به همراه چندین سوال دیگر گپ و گفتی داشتیم

 

  • آقای دکتر شما همیشه در صحبتهایتان از نهج البلاغه الهام گرفته اید و از عدالت سخن گفته اید. اگر بخواهیم از عدالت در مسائل بودجه ای سوال بپرسیم. آیا در تخصیص بودجه به استانهای مرزی عدالت رعایت می شود؟

یکی از اشکال های اصلی در این زمینه به مجلس می گردد. ما که ادعای اسلام داریم، یکی از اصول دینمان با عنوان “عدالت” را زیر پا می گذاریم. عدالت یعنی اینکه با مردم به انصاف برخورد کنیم. نمی شود که شهری همه خیابانهایش اتوبان باشد، قطار سریع السیر و مترو داشته باشد اما جای دیگر جاده تک بانده درست و حسابی هم نداشته باشد. در تخصیص بودجه ها عدالتی نمی بینم.

 

  • اشکال کار در کجاست؟ مجلس، دولت یا مدیران استانها که نمی توانند از حق مردم دفاع کنند؟

همه مواردی که اشاره کردید مقصر اند. در مجلس به نماینده ای زرنگ می گویند که بودجه یک شهر دیگر را تصاحب می کند و به حوزه خود منتقل می کند. اینها ظلم است. حرف ما این است که اختصاص بودجه بیشتر به منطقه به جهت  محرومیت ها و عقب ماندگی های گذشته، حق آذربایجان است.

 

hhhhhh

 

  • در فضای مجازی مطرح است که بودجه راه آهن ارومیه با نفوذ آقای نوبخت به رشت منتقل شده است؟ در این باره اطلاعات تکمیلی دارید؟

نمایندگان هر دو ماه، یکبار جلسه ای با وزیر راه دارند و در آنجا همه اقدامات صورت گرفته و دخل و خرج ها و فعالیت ها رصد می شود. دولت در حال حاضر با مشکلات بودجه ای مواجه است و پول چندانی وجود ندارد که بخواهند از جایی به جای دیگر منتقل کنند. اتفاقا به نظرم علی رغم همه مشکلات، فعالیت ها در منطقه آذربایجان در دوران آقای آخوندی به نسبت گذشته افزایش یافته است. اگر آخوندی را استیضاح کنیم، مشخص نیست وزیر بعدی باز هم این پروژه ها را پیگیری کند. در کنار آن دور از انصاف است، همه کاسه کوزه ها را بر سر وزیر بشکنیم.

 

  • حاشیه های ایجاد فراکسیون ترک زبانان متاسفانه بر منطق ایجاد آن چیره شده است. دلیل این امر را در چه می دانید؟

بلی! متاسفانه دو قشر برای فراکسیون در حال تولید حاشیه هستند. افراطیون که به زبان ترکی صحبت می کنند و افراطیونی که به زبان فارسی صحبت می کنند. فراکسیون همانند تیغ دو طرفه است که برای عبور از حاشیه ها باید بند باز خوبی بود، چراکه می تواند باعث دعوا شود و ما نباید بگذاریم این اتفاق بیفتد.

 

  • مهمترین ویژگی و هدف فراکسیون ترک زبانان در مجلس چه خواهد بود؟

عمل به قانون اساسی به طور کامل. اصل ۱۵ و ۱۹ قانون اساسی نیز باید به مانند سایر اصل ها در دستور کار قرار گیرد.  اگر قانون وجود دارد که دارد، باید در مدارس و دانشگاه ها اجرایی شود.

 

 

photo_2016-12-10_23-24-41

 

  • جناب آقای پزشکیان! در محافل این گونه مطرح می شود که کاندیداتوری شما برای انتخابات ریاست جمهوری محتمل هست. آیا قصد دارید در انتخابات آینده ریاست جمهوری کاندید شوید؟

خیر! کاندیدا نخواهم شد.

 

  • آیا فراکسیون ترک زبانان از کاندیدای خاصی حمایت خواهد کرد؟

تا کنون چنین مباحثی مطرح نشده است. اشاره کردم که مهمترین کار فراکسیون عمل به قانون خواهد بود. مابقی مسائل، حاشیه ای است.

 

  • نکته ای که همواره درباره شما مطرح بوده این است که شما اصالتا ارومیه ای هستید اما چرا از تبریز برای انتخابات مجلس کاندیدا می شوید و هرگز به موطن خود نیامدید؟

سال ها پیش، هنگامی که با همسر مرحومم تخصص و فوق تخصصمان را گرفتیم، آمدیم گفتیم که ما آماده ایم به شهرمان کمک کنیم ابتدا به به و چه چه کردند و بعد فراموش کردند. این اتفاق دوبار افتاد و آقایان ما را فراموش کردند. ما هم جمع کردیم و رفتیم!

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها