گزارش؛
700 نفر از متقاضیان سرپرستی در نوبت پذیرش فرزند خوانده قرار دارند که اغلب آنان از ارومیه هستند.

به گزارش اکسیر نو، وقتی کنار کودکان بی سرپرست می‌نشینی و سر صحبت را درباره زندگی‌شان باز می‌کنی با بغض حرف می‌زنند. حرف‌هایشان دل انسان را می‌سوزاند، حرف‌هایی که جز عطش برای قرار گرفتن در جمع خانواده را نمی‌توان از آن استنباط کرد.

۷۰۰ متقاضی سرپرستی در نوبت پذیرش

مشاور حقوقی کودکان بهزیستی آذربایجان غربی درباره شرایط خانواده‌های متقاضی کودکان اظهار کرد: شرایط متقاضیان فرزندخواندگی باید بر اساس قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مورد تایید کمیته شبه خانواده و با صدور حکم قضایی باشد و منافع مهم کودکان تحت سرپرست بهزیستی در اولویت امر است.

«ناهید عبدالله زاده» به شرایط کودکانی که برای سرپرستی واگذار می‌شوند نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون جدید حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست با بررسی در کمیته شبه‌خانواده و خدمات مشاوره ای به ویژه برای کودکان بزرگتر و با صدور حکم قضایی کودکان برای سرپرستی به متقاضیان واگذار می‌شود. وی با اشاره به روند پذیرش فرزندخواندگی از بهزیستی استان اظهار کرد: پرونده کودکان تحت پوشش بهزیستی در صورت داشتن متقاضیان سرپرستی با حکم مراجع قضایی در امور اجتماعی بهزیستی پذیرش می‌شود.

مشاور حقوقی کودکان بهزیستی آذربایجان غربی ادامه داد: این پرونده‌ها از سوی مشاوران حقوقی بررسی می‌شود تا شرایط بدسرپرستی یا بی سرپرستی آنان مشخص شود.

عبدالله زاده با بیان این که در صورتی که کودک بدسرپرست باشد به صورت امین موقت واگذار می‌شود، افزود: در صورت مجهول الهویه بودن، کودک بعد از ۶ ماه با حکم حضانت دائم به فرزندخواندگی واگذار می‌شود.

وی درباره سهم ارث فرزند خوانده از والدین حکمی گفت: فرزندخوانده از نظر شرعی هیچ ارثی از والدین حکمی خود نمی‌برد زیرا در وراثت رابطه خونی مطرح است که در فرزندخواندگی این عامل وجود ندارد.

شرایط واگذاری فرزند

مشاوره حقوقی کودکان بهزیستی آذربایجان غربی با بیان این که سازمان بهزیستی برای جلوگیری از ضایع شدن حق فرزند خوانده برای متقاضیان شرایطی را در نظر گرفته است، اظهار کرد: بر اساس قانون فرزندخواندگی، متقاضیان سرپرستی برای تامین آسایش زندگی فرزند خوانده باید حدود یک سوم از ارث خود را به نام او انتقال دهند.

عبدالله زاده افزود: حدود ۷۰۰ نفر از متقاضیان سرپرستی در نوبت پذیرش فرزند خوانده قرار دارند که اغلب آنان از ارومیه هستند.

وی با بیان این که سقف سنی کودکانی که بیشتر مورد پذیرش قرار می‌گیرند ۶ سال و کمتر است، اظهار کرد: تعداد متقاضیان دختر و پسر در استان بسیار متفاوت است، اما باید گفت بیشتر متقاضیان خواهان سرپرستی فرزند دختر هستند.

به گفته وی، برای ترویج و پذیرش فرزند پسر نیز سازمان بهزیستی مشاوره‌هایی را برای متقاضیان سرپرستی آغاز کرده است. مشاوره حقوقی کودکان بهزیستی آذربایجان غربی درباره تایید صلاحیت نشدن خانواده‌های متقاضی نیز گفت: از سال ۹۰ تعداد اندکی از متقاضیان فرزندخواندگی مورد تایید قرار نگرفته اند. کودک قابل واگذاری پس از طی مراحل و تایید صلاحیت خانواده به آنان معرفی می‌شود و در دوره واگذاری موقت بازدید منزل و مشاوره با خانواده و فرزند تا صدور حکم قطعی دادگاه ادامه دارد.

برخورداری بیشتر خانواده‌ها از صلاحیت روانی

یک متخصص روانشناسی بالینی نیز درباره نحوه آمادگی خانواده‌ها برای نگهداری فرزند واگذار شده اظهار کرد: با توجه به اهمیت سلامت روان خانواده و والدین در رشد همه جانبه کودکان به ویژه رشد عاطفی، هیجانی و روانی، خانواده‌هایی که قصد فرزندپذیری دارند از نظر سلامت روانی مورد بررسی و ارزیابی همه جانبه قرار می‌گیرند.

«مهران سلیمانی» ادامه داد: خانواده‌هایی که متقاضی فرزندپذیری هستند از سوی سازمان بهزیستی استان به مراکز مشاوره ارجاع می‌شوند و پس از مصاحبه‌های بالینی و مشاهده‌هایی که در رفتار و تعامل اجتماعی زوج‌ها صورت می‌گیرد، آزمون‌های تخصصی بررسی سلامت روان برای پذیرش فرزند انجام می‌شود.

وی افزود: با ارزیابی‌های تخصصی روانشناختی، مصاحبه بالینی و مشاهده انجام شده نتیجه برای تصمیم گیری نهایی به اداره کل بهزیستی استان ارسال می‌شود.

این متخصص روانشناسی بالینی ادامه داد: در چند جلسه مشاوره‌های لازم برای شیوه برخورد با کودکان انجام و اطلاعات لازم درباره ویژگی‌های کودکان در حوزه مسائل روانی، عاطفی و هیجانی و از نظر شناختی چون هوش، زبان و سایر زمینه‌ها به خانواده‌ها داده می‌شود.

به گفته سلیمانی، برای جلوگیری از وقوع مشکلات احتمالی با توجه به شرایط سنی کودک طرز صحیح مدیریت کودک، فرزند پروری و شیوه پاسخگویی درست به نیازهای عاطفی و روانی کودکان به خانواده‌ها آموزش‌ داده می‌شود.

وی افزود: همچنین درباره چگونگی طرح موضوع فرزندخواندگی در آینده و همچنین سن مناسب اطلاعات لازم ارائه می‌شود.

سلیمانی با بیان این که بیشتر خانواده‌هایی که برای بررسی صلاحیت روانی به مرکز مشاوره مراجعه کردند مورد تایید قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: در صورتی که زوج‌ها یا یکی از آنان براساس مصاحبه و آزمون‌های تخصصی  معیار‌های لازم را برای تایید سلامت روان نداشته باشند، از چرخه فرزندپذیری خارج می‌شوند.

وی ادامه داد: نداشتن تفاهم بین زوج ها، اختلاف‌های زناشویی و مشکلات روانی چون اضطراب و افسردگی‌های شدید از مسائلی است که سبب تایید نشدن صلاحیت زوج‌ها برای پذیرش فرزند می‌شوند.

این متخصص روانشناسی بالینی آذربایجان غربی با بیان این که امسال حدود ۴۰ خانواده برای بررسی سلامت روانی به مرکز مشاوره بهزیستی مراجعه کردند، اظهار کرد: بیشتر خانواده‌ها شرایط لازم را برای پذیرش فرزندخوانده کسب کرده اند و فقط در موارد خاص و بیشتر به دلیل افسردگی شدید و نبود تفاهم صلاحیت پذیرش را نداشته اند.

وی ادامه داد: باید گفت تنها ملاک و معیار اصلی سازمان بهزیستی از اجرای این اقدامات تضمین سلامت روانی کودکان است تا آسیبی به آنان نرسد.

ایمیل مستقیم: info@exireno.ir

2 دیدگاه:

دیدگاه‌های غیرقابل انتشار: 0 دیدگاه‌های منتشر شده: 2
  • دیدگاه رحیم در جمعه، ۱۵ آبان ۱۳۹۴ در ساعت ۳:۰۹ ب٫ظ

   با نوشتن منبع حق مؤلف را ادا کنید! منبع: همشهری

   0 پاسخ
   • دیدگاه امید عظیمی در جمعه، ۱۵ آبان ۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۵۲ ب٫ظ

    مخاطب عزیز! سپاس از توجه شما اما به اطلاع می رساند اکسیر نو و همشهری متعلق به یک مجموعه هستند.

    0 پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد الزامی نشانه‌دار هستند.*

*


پربیننده‌ترین‌ها
پربحث‌ترین‌ها